ANDREII: '08 Honda Civic 5D 1,8 sport i-shift, Galaxy Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ANDREII: '08 Honda Civic 5D 1,8 sport i-shift, Galaxy Grey

    Salutari tuturor!

    De vreo 6 luni, chiar 7, sunt “utilizatorul” unui civic 5D 1.8L_I-shift. Acum vreo patru zile am intrat (cu acte in regula) pe acest forum in idea de a gasi si alte lucruri de experimentat sau de stiut despre masinuta. Probabil ca mai am de sapat in forum, momentan n-am gasit mai nimic.

    Impresii (si bune si proaste) in cca 8000 de km
    Cutia – super, modul manual este senzational. Pacat de modul automat pt ca nu-i atat de practic si comod cum mi-as fi dorit, caracteristici banuiesc necesare unei cutii automate, dar nu poti sa le ai pe toate.

    Interior
    Cam zdrangane bai nene, or fi scaunele de se rabat si-n spate si-n fata, or fi centurile din spate? Basca, mai am si niste zgomote de plastic “viu” la portiera fata dreapta de zici ca se misca o data cu amortizoarele (plasticul) la fiecare groapa, parca-i parte din amortizor. Daca stai sa te uiti cu atentie sub bord, parca n-au mai avut timp sa finiseze zona respectiva, daca te apleci si intinzi putin mana atingi vata dintre bord si motor. Dar pana la urma inghiti in sec si te gandesti ca nu te uiti prea des acolo jos decat daca se arde vreo siguranta sau iti stergi pedalele de noroi (naspa moment) asa ca treaca-merge.
    Bordul – cred ca nu s-a zgariat inca, nu m-am urcat si in alt civic sa fac o comparatie. Deranjant este noaptea, se cam reflecta afisajul pe parbriz dar te obisnuiesti. Alt detaliu la care nu s-au gandit : sa presupunem ca vrei sa conduci ziua cu farurile aprinse. Daca aprinzi farurile, afisajul in bezna. Stai si modifica setarile ca pt zi desi tu le aveai setate pt timp de noapte. Nu era mai simpla existenta unui buton pt zi/noapte? La cate butonase sunt pe bord ce mai conta unul. In rest, comenzile sunt destul de facile. Sper ca si fiabilitatea este asemanatoare

    Antifonare este “exacta”, auzi fix ce trebuie.

    Exterior
    Am o mica problema cu oglinzile. Daca le inchid/deschid dupa ce masina a stat in soare, se aude un zgomot de parca s-ar fi dilatat plasticul pe dinautru si nu prea mai incape. De fapt sunt sigur ca se dilata ceva pe acolo, insa nu pot sa cred ca as avea dreptate.
    In spatele cam putina vizibilitate daca esti parcat perpendicular sau inclinat pe axul drumului si vrei sa iesi, nu te mai ajuta senzorii de parcare.

    Concluzionand, isi merita banii iar masina se conduce si se comporta excelent (deocamdata). Ramane sa vad daca-i si fiabila.

    Nu pot sa zic ca sunt un fan HONDA, mi-a placut in special acest model desi as mai schimba cateva lucruri la ea, probabil ca oricare. N-am ales civicul pt ca trebuia sa fie “Honda, bai nene”, ci pt ca in urma unei analize, in functie de buget si cateva doleante, a modelelor disponibile la aceea vreme, a obtinut cele mai multe +uri.

    Trebuie sa recunosc ca-n subconstient a fost si o dragoste la prima vedere, dar ……..trebuie sa te convingi ca le are pe toate.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 07-05-09, 10:29.

  • #2
    Felicitari si bine ai venit!
    Frumos post
    ai zis cam tot mai putin despre vopsea
    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

    Comment


    • #3
      Welcome to the Jungle, andreii!
      Mă bucur că te-ai decis să iei maşina...şi cu capul şi cu inima.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos cu toate plusurile masinii
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Pai vopseaua aia e, nu o spal la exteriorul asa des (griul l-am ales dupa vreo doua zvagniri catre negru) nici n-am avut drumuri prin pietris, oricum stiam de la inceput ca ar putea fi ceva probleme. Mi-a sarit inima din piept cand, dupa ce a iesit curata din spalatorie, am descoperit o pata de smoala deja intrata in vopsea, astea-s drumurile, se mai intampla. De atunci nu prea o mai spal, m-am linistit.

          Comment


          • #6
            Felicitari,bine ai venit printre posesorii de Honda!
            Fa un cont p www.hondafan.etp.ro si pune niste poze cu masina
            Poza spune ToT

            Comment


            • #7
              Bine ai venit printre noi. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
              2008 Civic Sedan 1.8 i-VTEC ES A/T Red, Suzuki GSX-R 1000

              Comment


              • #8
                Bun venit pe forum!Pune si tu cateva poze!

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
                  Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      va multumesc pentru urarile de bine, fericire exagerata pentru toti posesorii de masini "unice" iar poze sper cat mai curand, la viitoarea spalare de exterior..........

                      Comment


                      • #12
                        felicitari pentru masinutza
                        Sa aveti grija unul de altul
                        drumuri multe si fara peripetii

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari
                          te asteptam cu poze si pareri legate de intretinere, costuri consumabil etc
                          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                          Dacia Super Nova de vanzare
                          Cauciucuri + jante de vanzare

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by babaus View Post
                            te asteptam cu poze si pareri legate de intretinere, costuri consumabil etc
                            Costuri consumabile in cca 9900 KM - benzina cca 990 de litri benzina (consum mediu 10.1l/100 km ), un bidon de ulei achizitionat de la asko din care mai am jumatate, vreo 2-3 sticle de lichid de parbriz (capacitate 5 l) si cam atat. Total : cca 4500 ron.

                            In rest, mergem bine impreuna, au mai aparut cateva zgirieturi (asta dupa ce am dat jegu jos de pe ea, ca d-aia nu o spal ), din cand in cand mai apar greierii dar dispar repede.

                            Am reusit intr-un final sa o curat (din aprilie pana in iunie a stat nespalata - doar ploaia si-a facut treaba) dar prea multe poze n-am facut, de....lenea.

                            Comment


                            • #15
                              La Revolución

                              De vreo doua zile m-am apucat de dat un anunt de vanzare pe diverse forum-uri, site-uri (intentionez sa vand un garaj prefabricat, mai precis sa scap de el pt ca nu mai am ce sa fac cu el).
                              Si am inceput cu Hondafan, pt ca aici am cont, am si honda, e mult mai usor, si-l scriu, il trimit dar imediat ce-l trimit apare o fereastra, pana sa-l citesc, dispare si ma redirectioneaza. Zic: e, l-oi fi trimis, dar hai sa-i dau un mesaj moderatorului sa fiu sigur, si-i dau. Era cam tarziu, nici n-am sperat sa-mi raspunda la ora aia.
                              A doua zi (asta ieri) : Pana-mi raspunde el, i-a sa dau anuntul si pe alte site-uri specializate pe anunturi si forum-uri tot de masini, poate am noroc si-l "marit" in alta parte. Dupa softpedia, anuntu'telefonic, etc, trec la forum-uri de masini si incep cu:
                              opel - dupa ce ma inscriu, constat ca trebuie sa am vechime 6 luni, minim 50 de posturi, imi zic hai lasa ca mai sunt si altele
                              renault - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super
                              mazda - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super
                              (nici un raspuns de la moderatorul hondafan inca, nici pe site afisat)
                              seat - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super
                              dacia - aici sigur gasesc cumparator, intru si surpiza, anuntul apare fara sa fac nimic (ca aveam cont deja deschis la ailalti, o fi aceeasi chestie de brand, zic: marfa, apare si la astia)
                              kia - hai sa-mi fac cont si la astia, imi scriu datele, trfimit si astept confirmarea, si astept, mai astept, si iar astept, inca mai astept......
                              azi (adica ieri se intampla) am termninat cu anunturile ca mai am si alte treburi.
                              Azi (adica azi) deschid hondafan, surpriza, anuntu' nu era, raspunsu' nu era. WTF, parca erau seriosi, daca puneam anuntul pe threadu' lui oprescutoma, imediat sarea vreun moderator ca ars. Ma duc la regulament (poate am facut ceva gresit, dar cred ca ma anuntau ei cumva) citesc, nu-mi pare nimic in neregula cu ce-am scris eu in anunt. Imi zic: i-a sa dau un mail catre contact, poate-l citeste careva.
                              Intre timp, mai deschid niste forum-uri:
                              skoda - smecheri astia, cand te uti ca simplu vizitator, nu exista nici un regulament la aria de vanzari diverse, imi fac cont, si pac-pac apare un mesaj (imediat cum m-am inregistrat) cum ca daca vreau sa fac "treaba mare" trebuie sa am vechime, posturi, etc. Baga-mi-as, le-am facut la astia trafic degeaba. Si-i scriu inapoi sa-mi stearga contu'. Moderatoru' zice ca nu poate, ca trebuia sa citesc regulile, etc, pana la urma mi l-a sters (cred)
                              fiat - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super
                              peugeot (unu dintre ele) - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super
                              citroen - ma inscriu, postez, anuntul apare imediat, super

                              Concluzie:
                              De ce dracu sa mai faci parte dintr-o comunitate, daca acolo unde esti membru (adica nu te-ai inregistrat acum 5 min) si mai scrii si tu din cand in cand (adica ai facut ceva trafic pt forumul respectiv) nu te baga nimeni in seama, iar in alte parti unde n-ai legatura cu nimic si cu nimeni, aproape totul se intampla imediat?
                              In mesajul trimis catre moderator si catre "contact Us" (ce gluma) intrebam daca este ceva in neregula, daca trebuie sa-l mai scriu o data. Inca mai astept un mesaj de raspuns. Probabil, ca sa te descurci in aceasta "comunitate", trebuie sa-l gadili la "jiglere" pe x si pe y ca sa-ti dea dreptu' sa postezi. Sau o fi program de lucru (de luni - vineri, de la 09 - 14), cu o mica cerere inainte, nu ajunge chiar toata pleaba sa posteze la anunturi de vanzari nonauto. Si nu inteleg de ce trebuie sa ne rugam la Doamne Doamne (astia mai mici si mai multi) ca voi (astia mai mari si constat ca prea putini) sa ne lasati sa scriem posturi de vanzare daca aria respectiva este pentru asa ceva? Cum vine asta : Postu sau ce-o fi trebuie aprobat de un moderator si apoi acesta va fi publicat? De regulament nu ma mai leg, ca tot le-am citit si pe ale altora, nu stiu de un de ati dat toti copy/paste, dar voi puteati fi originali, ca de, aveti alta mentalitate, de "hondari"! Scuze, originalitatea vine din "dictatura" privind cine si ce posteaza.
                              Probabil ca nici acest post nu o sa fie afisat prea mult timp, cum nici alte posturi unde ma legam de abuzurile unora din "elita" (aia mai mari, cu state vechi si prea putini), au disparut subit, dar ce mai conteaza un post in plus pt ca oricum nu destepti pe nimeni. Stiu ca o sa-mi spuneti toti ca faceti voluntariat, ca nu mai e nimeni ca voi, dar sunt sigur ca daca scriam vreo tampenie pe vreo rubrica "safe", sigur mi-o luam imediat, nu dupa 2-3 zile.

                              Rezumatul mai jos, adica problema, nemultumirile sunt mai sus:
                              pe alte forumuri se pot posta anunturi de vanzare (probabil si cumparare) fara sa te rogi de nimeni si aproape instant, binenteles nu pe toate, hondafan fiind unul din cele la care trebuie sa ai cunostinte ca sa poti posta, chiar si ca membru cu o minima activitate.

                              PS:scriu aici pt ca aici eu decid cine si despre ce se scrie, dar voi (astia mari si prea putini) sunteti oricand bineveniti.

                              Comment

                              Working...
                              X