CARSTOS: '09 Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poti sa pui anvelope de iarna, de ce nu ? Eu am pus pe toate anvelope de iarna. Janta se poate repara, sunt solutii pentru asta dar nu stiu unde sa te trimit pentru asta.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Originally posted by carstos View Post
      Am inceput sa merg mai des cu masina si incep sa se adune km. Azi tocmai am zgariat putin o janta pe o bordura in dorinta arzatoare de a parca mai aproape Se poate slefui o astfel de zgarietura ?

      Cel mi s-a parut cel mai ciudat la aceasta masina este sistemul de inchidere al geamurilor. Cand ajung sus se misca panoul la usa. Nici la Dacie nu e asa. E penibil

      Suntem aproape de iarna si ma gandesc daca sa iau cauciucuri. De obicei mergeam fara, mai incet, ... si nu aveam pb. Se pot pune cauciucuri de iarna pe aceste jante? Ma gandeam sa pun doar pe fata. A mai incercat cineva ?
      Recomandabil, ar fi sa schimbi si jante de tabla, protejezi in acest mod jantele actuale, de sare, nisip,si alte substante care vor fi pe carosabil si nu numai
      Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

      Comment


      • Au trecut 3 ani si 45000 km de cand am cumparat masina. Chiar daca acest model nu se mai fabrica, m-am gandit sa fac un scurt review.

        Cel mai mare minus al acestei masini este suspensia. Pe un drum bun masina se comporta excelent, dar cand mergi pe drumurile noastre pline de gropi, canale si linii de tramvai te simti ca intr-o caruta.
        Am ramas uitmit cand la revizia de 3 ani cei de la Asko mi-au propus sa schimbam (pe garantie) caseta de directie si puntea spate. Puntea spate se prinde de caroserie (sper sa nu gresesc) prin 2 bucse de cauciuc. Aceste repere nu pot fi cumparate separat, asa ca trebuie sa schimbi puntea cu totul. Cost aproximativ: 600 EUR. Deci pe langa faptul ca trebuie sa suporti zdruncinaturi la orice denivelare, mai dai si o gramada de bani odata la 3-4 ani.
        Sincer sa fiu nu prea mai cred povestea cu fiabilitatea masinilor Honda. Nici macar la Solenza nu am schimbat puntea spate si caseta de directie dupa 45000 km. Jenant.

        Zgomotul este o alta problema reclamata de majoritatea posesorilor. Nu cel facut de motor deranjeaza cel mai tare, ci zgomotul la rularea normala. Cateodata am impresia ca am anvelopele acoperite cu metal. Antifonarea este aproape inexistenta. Suspectez insa si anvelopele stock: Michelin Primacy Pilot. Imi poate recomanda cineva un model mai putin zgomotos, cu performante similare ?

        Alte probleme ce merita mentionate:
        - vopseaua/lacul sunt de slaba calitate; dupa primul drum pe A1 aveam capota ciuruita
        - pedala de ambreiaj scartaie din cand in cand; in afara de gresare periodica se pare ca nu exista alta solutie
        - panourile usilor fata se misca atunci cand se inchid geamurile; destul de penibil pentru o firma ca Honda


        Si acum sa enumar rapid si partile bune:

        - motorul de 1.8 benzina ofera un raport performanta/consum foarte bun; chiar daca pare putin anacronic, e un motor de turatie foarte fiabil care inca isi mai gaseste locul pe noile modele
        - directia scurta si in general manevrabilitatea mi se par a fi punctele forte ale masinii; am condus multe masini (pana in 30k EUR), dar nici una nu oferea "senzatii" similare. Imi place foate mult sa conduc aceasta masina, mai ales pe drumuri cu viraje stranse, serpentine ...
        - designul (interior/exterior) este deosebit si aparent imbatraneste moral mai greu (stiu, sunt subiectiv )
        - spatiul interior (inclusiv portbagaj) este surprinzator de mare raportat la dimensiunile masinii; sistemul "magic seats" este foarte util


        Cam asta e. Nu regret ca am cumparat Honda Civic si daca ar fi sa-mi iau azi o masina in bugetul de 18-20k, tot Civic as lua.
        '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

        Comment


        • Originally posted by carstos View Post
          - panourile usilor fata se misca atunci cand se inchid geamurile; destul de penibil pentru o firma ca Honda
          Asta cred ca e un feature, nu un bug :]
          '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

          Comment


          • "panourile usilor fata se misca atunci cand se inchid geamurile; destul de penibil pentru o firma ca Honda"

            eu cand am luat-o ma bucuram ca se misca..credeam ca e facut intentionat asa sa nu mai se murdareasca geamurile dupa ce speli masina sau sa se frece de chedere...eu inca consider aspectul asta un plus

            Comment


            • Mie tot nu mi se pare a fi un feature, dar in fine ... nu e o problema asa importanta.
              '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

              Comment


              • intrebai de cauciucuri silentioase...tocmai mi-am luat eu de vara Nokian Z G2 - nu le aud, sunt foarte multumit si au iesit si in ceva teste in top
                Honda Accord 2.2 I-DTEC

                Comment

                Working...
                X