ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by toto View Post
    abaterea/diferenta dintre ce arata vitezometru si viteza reala n-ar cum sa fie constanta si nici n-are cum sa scada odata cu cresterea vitezei. aplicati putina logica/matematica elementara va rog...
    Originally posted by w33bb0 View Post
    Abaterea este procentuala sau, in cel mai bun caz, fixa la toate masinile. Asadar, logica ne spune ca pe masura ce viteza creste, abaterea creste. In cel mai fericit caz, ramane constanta, insa eu pana acum n-am auzit de vreo masina care sa realizeze asta.
    Fie sarcasmul tau nu mi se adresa, fie nu-si avea locul in cazul in care mi se adresa
    B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
    Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

    Comment


    • ma bag si eu ca musca...
      poate s-a referit la abatere constanta ca si procentaj.
      la mine diferenta dintre ce arata vitezometru si ceea ce arata gps-ul este aproape constanta, cam 5%

      Comment


      • Originally posted by w33bb0 View Post
        Fie sarcasmul tau nu mi se adresa, fie nu-si avea locul in cazul in care mi se adresa
        nu ti se adresa.

        Originally posted by pauliasi View Post
        ma bag si eu ca musca...
        poate s-a referit la abatere constanta ca si procentaj.
        la mine diferenta dintre ce arata vitezometru si ceea ce arata gps-ul este aproape constanta, cam 5%
        ca si procentaj mai merge.

        pt ca, daca atunci cand stam pe loc atat vitezometrul cat si gps-ul iti arata 0 km/h, asta inseamna ca abaterea e 0. ori, nu poti ajunge de la o abatere 0 la o abatere x asa dintr-o data. ea creste progresiv ca valoare absoluta. poate pe anumite paliere sa fie aceasi, desi ma indoiesc, dar abaterea la 200 km/h nu poate fi aceasi ca la 10km/h.

        din cate tin minte, la mine 83 e de fapt 79, iar 136 e 130. deci creste. o sa verific maine pe A2 ca sa pot sa va dau si-o batuta...
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • Ramm eu mi-am dorit ft tare aceasta masina exact asa cum este.Nu am vrut 1.8. din mai multe motive, pe kr nu ma obosesc sa ti le expun pt k nu le vei intelege.Ok!Am inteles iti place puterea,cuplul,adrenalina.Ia-ti Bugati Veyron din partea mea si lasa-ma sa ma bucur de masina mea cu cei 83 hp ai ei.Eu am cautat in mod special motorul de 1.4. si voiam sa-l iau din Ungaria,Germania dk era nevoie.Faptul k am luat masina din Romania gata inmatriculata pt mine a fost o mare bucurie si un efort in minus.Consider in continuare k am facut cea mai buna alegere.Cat despre Clio!As fi preferat sa raman pe Matiz!Hondari am gresit. Peste 100 km/h creste diferenta, dar cred k ma sanctionati prea aspru si prea despicati firul in patru la orice greseala pe kr o fac.
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

          Comment


          • aici despre diferenta gps-bord...testez si la 200 cu prima ocazie...
            http://www.hondafan.ro/forum/showpos...1&postcount=50
            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

            Comment


            • La 210 km/h pe bord, GPS-ul arată 200 km/h...adică exact când intră limitarea...adică exact cum spune producătorul .
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • Trebuie sa caut fotografia cu 210/bord si 200/GPS pe masina lui Maruta. Testul a fost facut legal, in Germania, pe Autobahn.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • Originally posted by maruta View Post
                  La 210 km/h pe bord, GPS-ul arată 200 km/h...adică exact când intră limitarea...adică exact cum spune producătorul .
                  cum adica...?!? producatorul zice 205 km/h...deci trebuia sa mai mearga...si sa ai pe bord un 215 minim...teoretic.
                  acum ma dau curcan ca am dus-o si eu odata la 215 pe bord, deci am vazut ca masina mea chiar poate ce zice producatorul, chiar mai mult, cine stie...
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • Originally posted by toto View Post
                    cum adica...?!? producatorul zice 205 km/h...deci trebuia sa mai mearga...si sa ai pe bord un 215 minim...teoretic.
                    acum ma dau curcan ca am dus-o si eu odata la 215 pe bord, deci am vazut ca masina mea chiar poate ce zice producatorul, chiar mai mult, cine stie...
                    La mine scrie că viteza maximă este 200 km/h: http://www.hondatrading.ro/modele/Ci...n/1-8-ES-MT/17 .
                    CR-V e:HEV
                    JAZZ GD1 CVT
                    Ex: CR-V RE6

                    Ex: RDX TB1
                    Ex: Civic FD1

                    Ex - JAZZ GD1
                    Ex - ACCORD Type-R
                    Ex - DEL SOL EH6

                    Comment


                    • Originally posted by maruta View Post
                      La mine scrie că viteza maximă este 200 km/h: http://www.hondatrading.ro/modele/Ci...n/1-8-ES-MT/17 .
                      scuzoaiele mele...
                      deci de-aia e mai bun 5D-ul...
                      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                      Comment


                      • Marti am dat masina la service Asko. L-am rugat pe Florin sa faca tot ce poate sa fie gata pana vineri. Deja imi vine sa ma urc pe pereti. Rau e fara masina in Bucuresti. Am asteptat autobuzul vreo 30 min si la intoarcere am luat-o pe jos. Distanta Hotel Mariot- Ghencea. 4 statii. Nu mi se pare corect sa-ti tina masina pana au acceptul de plata de la asigurator. E o chestiune intre asigurator si service si masina nu e proprietatea niciuneia. Poate dura si 2 saptamani. Nu e legal in primul rand. M-am informat. Nu am facut prin casco ci pe RCA- ul celui care m-a lovit. Nu scrie nici macar in contract ca poate sa-ti opreasca masina drept gaj. O sa ma duc sa cer devizul final de la service, ma duc la directorul sucursalei de la Omniasig si o sa-l rog sa puna sau sa dispuna sa se puna semanturile de rigoare. Altfel o sa am de asteptat pentru ca traiesc in Romania si ... Voi posta valoarea devizului aripa dreapta fata, far bara fata, rezervor de lichid parbriz.
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                        Comment


                        • Originally posted by oprescutoma View Post
                          Nu mi se pare corect sa-ti tina masina pana au acceptul de plata de la asigurator. E o chestiune intre asigurator si service si masina nu e proprietatea niciuneia. Poate dura si 2 saptamani. Nu e legal in primul rand. M-am informat. Nu am facut prin casco ci pe RCA- ul celui care m-a lovit. Nu scrie nici macar in contract ca poate sa-ti opreasca masina drept gaj.
                          Asta este...masina o opresc pana in momentul in care sunt siguri ca primesc banii, daca mergi la magazin nu primesti marfa pana nu o platesti . Dar crede-ma ar putea fi si mai rau, adica sa astepte pana primeaste acceptul de la asigurator si abia atunci sa se apuce de masina . Deci...hai ca mai ai putin pana o primesti, si abia asteptam sa ne mai incanti cu performantele Civicului ...

                          Comment


                          • si totusi, aici ii dau dreptate lui toma...
                            exista 3 parti implicate din ce vad eu: asko, toma si omniasig.
                            la magazin te asteapta sa platesti, tu trebuie sa faci ceva ca sa ai marfa. in cazul de fata, toma nu mai trebuie si nu poate face nimic. nu sta in puterea lui, nu depinde de el. el si-a facut parte lui platindu-si rca-ul lui constiincios.

                            asa e si in alte tari...?!?...ca daca nu, e clar...
                            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                            Comment


                            • Cel putin in Irlanda mi-a zis Yulaisinio ca e chiar mai rau decat la noi; si tind sa cred ca mai peste tot e asa cu asigurarile, mai ales in perioada asta.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • A mai aparut o problema. S-a trimis o reconstatare data de Asko, marti, la OMNIASIG la sediul central, iar inspectorul in cauza habar nu avea de ea. M-am dus eu acolo, am insistat sa mi se dea un nr de telefon al sau si l-am contactat. Mi-a dat o noua adresa de mail. L-am sunat pe Seful de la Asko si l-am rugat sa trimita mailul inca o data, pe o noua adresa si abea luni va primi raspunsul la reconstatare. Daca nu interveneam si nu insistam sa aflu cele 2 nr de telefon, oare cand afla inspectorul de reconstatare. Anul viitor! Asta e!
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                                Comment

                                Working...
                                X