ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut baieti. M-am intors dupa 3 zile de calvar . Ceea ce credeam ca va fi un bun prilej de a testa masina si de a face acele masuratori de la 0-80 si de la 0-100 s-a transformat intr-un drum care m-a uscat de bani si m-a stors de nervi. Am plecat duminica seara la Predeal la niste cursuri pe care le-am avut de pe 11 pana pe 13. Toate bune si frumoase , benzina full cu 100+ de la Rompetrol , am rupt tot pana in satele alea de dupa Tirgu Secuiesc. M-au prins baietii in depasire pe linie continua si cu 90 km/h in localitate (eram cu a 3-a si tocmai depaseam 2 masini . Ca sa nu-mi pierd permisul am ''decontat'' 200 lei si am pierdut vreo 30 de minute sa ma milogesc de ei , dar a meritat si mi-au admirat si masina. Baieti de treaba , in fond a fost vina mea. Chiar am ras cu ei , mi-au spus ca, citez: " ai depasit pe linie continua , aveai si viteza , mai trebuia sa vorbesti la telefon ca sa fie treaba completa ". Prin serpentine spre Predeal masina s-a descurcat impecabil , eram si singur , am fortat la maxim , am mers numai cu a 2-a si cu a 3-a pana in 6000 de ture si cu scartait de roti la virajele mai stranse. Se simte totusi lipsa cp in plus pe alocuri. Marti seara m-am hotarat sa fac un drum la Sinaia iar la iesire din Busteni am intrat intr-o groapa si mi-au explodat cauciucurile fata-spate de pe partea dreapta. Am lasat-o la un popas , ( a mai intrat unul dupa mine la vreo ora cu un peugeot si si-a indoita janta + anvelopa varza , iar un papuc a ramas fara roata de tot ) si am plecat cu un prieten cu masina lui inapoi la Predeal. Asta dupa ce tipul a fost oprit la iesire din Sinaia (cand venea spre mine) pt depasire pe linie continua dar a scapat cu 100 de lei numai . Miercuri dimineata a fost prietenul meu la o vulcanizare , mi-a luat 2 second , le-am pus pe fata , unul se exfoliaza , masina mi-a tras stanga de am febra la biceps , dar am ajuns azi acasa. Am facut niste teste dar rezultatete nu sunt cele la care ma asteptam. Bine , tinand cont de faptul ca am 4 cauciucuri diferite nici nu mai conteaza. O sa incerc sa pun filmuletele ( pe care le-am facut singur cu telefonul tinut pe volan ). De la 0-80 mi-a iesit 8.34 , dar repet , am 4 cauciucuri diferite din care cel de pe dreapta se exfoliaza intr-o zona chiar langa janta. Maine ma duc sa-mi cumpar 4 gume , tot profil in V pt. ca sunt mai rapide si mai fac un film. Revin cu filmuletul.
    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

    Comment


    • e bine macar nu te-ai plictisit
      urata treaba cu groapa , nu i-ai tras o poza ca sunt tare curios cum arata de a reusit sa faca atat "damage" tie si celorlalti.
      Honda Civic 5D 1.8 Sport Red
      SB 77 RMI

      Comment


      • Originally posted by remi_sb View Post
        e bine macar nu te-ai plictisit
        urata treaba cu groapa , nu i-ai tras o poza ca sunt tare curios cum arata de a reusit sa faca atat "damage" tie si celorlalti.

        Nu prea m-am plictisit . Da' de unde , ca era intuneric si era acoperita cu apa deoarece afara ploua. E la vreo 200 de m inainte de a ajunge la popasul Poiana Teiului cum vii de la Predeal spre Sinaia. Bineinteles nesemnalizata . Sper sa-si rupa rotile toate autoritatile din zona Buzteni -Azuga , sa-si indoaie si ei jantele si sa piarda alegerile (cand or mai fi peste 4 ani) sa se duca ...cu totii ! Am stricat bunatate de anvelopa Syron N3000 noua pe fata si Goodyear F1 de pe spate. Sa fi vazut cum aratam eu in ploaie , cu bidonul de solutie in mana incercand sa acopar sparturile din roti si cu aparatul compresor pe asfalt incercand sa umflu rotile . Da' ce naiba sa mai umflu daca erau taiate efectiv ?
        '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

        Comment


        • da am incercat si eu odata treaba cu bidonul ,dar cum imi spunea cineva in romania si penele sunt altfel nu le poti repara cu asa ceva , solutiile astea sunt pt o pana de tara civilizata
          personal acum caut o roata de rezerva , doar astept ceva banutzi , a trebuit sa schimb placutele de frana si mi-au atacat putin bugetul :P
          Honda Civic 5D 1.8 Sport Red
          SB 77 RMI

          Comment


          • Originally posted by lupo View Post
            Nu prea m-am plictisit . Da' de unde , ca era intuneric si era acoperita cu apa deoarece afara ploua. E la vreo 200 de m inainte de a ajunge la popasul Poiana Teiului cum vii de la Predeal spre Sinaia. Bineinteles nesemnalizata . Sper sa-si rupa rotile toate autoritatile din zona Buzteni -Azuga , sa-si indoaie si ei jantele si sa piarda alegerile (cand or mai fi peste 4 ani) sa se duca ...cu totii ! Am stricat bunatate de anvelopa Syron N3000 noua pe fata si Goodyear F1 de pe spate. Sa fi vazut cum aratam eu in ploaie , cu bidonul de solutie in mana incercand sa acopar sparturile din roti si cu aparatul compresor pe asfalt incercand sa umflu rotile . Da' ce naiba sa mai umflu daca erau taiate efectiv ?

            Desi nu te invidiez pt eveniment... crede-ma ca ai scapat usor... eu am fost fortat din dreapta in curba de pe Mihai Bravu catre Splai si ca sa nu ma sterg cu un Logan tupeist, am incalecat cu stanga spate, una din acele minunate noi borduri... anvelopa feliata pe loc, janta inlocuita si vre-o 3 sapt mai tarziu, intreaga punte spate...
            2007 Honda Civic 5D 1.4 i-DSi

            Comment


            • Originally posted by oprescutoma View Post
              esapament? pai la mine e astupat dar am vazut si 1.8 asa. Depinde de varianta si de unde e luata masina. E clar ca e de oras ca pentru asta exista motor de 1.4. 83 cai pe civic. Dar credeti-ma pe cuvant nu dezamageste nici la drum lung decat pe pante ft abrupte ca trebuie sa schimbi a treia sa urci cu 80 100. Pe autostrada eu merg cu minim 130 pana in 150 pot si 190 la consum de 6, 7 maxim 8 la viteza mai mare de 150. fac 830 km autonomie cu plin exclusiv afara si in jur de 700 exclusiv oras. Sunt ft multumit. Nu va luati motor de 83 ca sa fiu eu limited edition cel putin in Bucurestyi sunte 2 muschetari mandri. Atentie consum de oras estimnativ pana in 8.
              Desi nu as vrea sa intru in polemici, personal nu am vazut pana acum nici-un 1.8 cu tevile astupate... La fel cum nu am reusit niciodata sa merg cu mai mult de 180km/h in RO (indiferent de benzina si aditivi)... In Turcia am resusit sa ajung la performanta de 197km/h (maximul inregistrat vre-odata de bordul Civic-ului meu) dar a fost o urmare a unui efort sustinut (de pedala la fund...) si pe o distanta considerabila de autostrada impecabila... Nu imi pot explica nici pana acum ce continut avea benzina respectiva... fiind cea standard (2,60€/l...) dar as vrea s-adaug ca la un drum de cateva sute bune de km cu o viteza media de 160 (5.000 ture constant) am avut un consum mediu de 12l/100...
              2007 Honda Civic 5D 1.4 i-DSi

              Comment


              • xelad : eu la 150-160 am consum mediu 10L/100km
                de aceea eu nu imi explic cum colegii nostri scot acele consumuri de 5-6 .. etc
                ma rog.. o fii.
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                Comment


                • Originally posted by liviuiron View Post
                  xelad : eu la 150-160 am consum mediu 10L/100km
                  de aceea eu nu imi explic cum colegii nostri scot acele consumuri de 5-6 .. etc
                  ma rog.. o fii.
                  Eu nu contest consumul respectiv, chiar si pt motorizari mai mari, dar mi se pare limitata un pic aria discutiei... pt ca nu tine doar de viteza ci si de modul in care schimbi treptele, accelerezifranezi, etc... Intreg modul de condus. Eu am sa ma repet si voi spune ca pe acelasi drum Buc-Galati (pe Autostrada Soarelui) in 250km, sotia a scos un consum de 6.1 in aprox 3h, iar eu nu am 'reusit' niciodata sa scot mai putin de 7.8 (2.20min)... La fel cum media mea de consum urban (exclusiv si intensiv Buc) este de 8... Ca o conluzie finala, intreg subiectul consumului (mai ales cand se afla intre acesti parametri) mi se pare un pic over rated... dar din nou, depinde de prioritatile, obisnuintele si asteptarile fiecaruia in ceea ce priveste propria masina.
                  2007 Honda Civic 5D 1.4 i-DSi

                  Comment


                  • In primul rand imi pare rau pentru intamplarea lui Lupo insa observ o oarecare incordare la el sa depaseasca si sa rupa tot ce are in fata si ca adversar. Parerea mea ca lucrurile astea aduc inevitabil si intamplari de genu pentru ca pe langa faptul ca nu le poti evita la viteze mari trebuie sa-ti incordezi atentia la becurile portocalii sau la turometru esti mai incordat si nu mai esti atat de atent la drum. Pentru ce. Nu obtii nimic in plus. Si eu depasesc dar atunci cand e nevoie sau daca ma enerveaza unu dar nu in localitate sau in trafic sa fac raliu sa-mi rup cauciucurile sa prind toate radarele si sa nu pot evita eventualele gropi. Nu zic ca e vina ta ca n-ai fost atent dar dau vina si pe stilul tau de condus pe vreme si trafic greu. Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat si sper ca nu mi-o iei in nume de rau
                    In al doilea rand xelad am vazut 2 civicuri astupate in Bucuresti unu rosu si unu negru e posibil sa fi fost tu una din ele. dar am vazut si pe net variante confort in ungaria germania astupate.
                    Viteza de peste 190 la ora e recordul muschetarilor deci am avut dreptate poate prinde 200 pentru motorul nostru e fenomenal. Si un diesel de 1.9. atinge 200 ft greu.
                    Mie mi-a consumat pe autostrada 150 - 160 constant fara decelerari si accelerari 8 la suta fix depinde de trafic. Daca ai incetinit la 80 si o urci inpoi rapid la 150 pe a 5 a consuma 10 12. dar daca ai piciorul fin si orci a 5 a pana la 100 si a 6 usor nu consuma mai mult de 8. Asta pe autostrada.
                    Lupo nu te astepta sa scoti timpi mai buni decat producatorul de la 0 la 80 8,6 si dela 0-100 13 secunde sau peste. masina e grea in demaraj dar e destul de sprintena in depasiri. Toate bune si mai intrati si voi mai des pe forum
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                    Comment


                    • Xelad pentru tine special postez poza cu recordul meu Bucuresti - Tg jiu Defileul Jiului petrosani si inapoi. Dar mers la consum cu frana de motor si mult a 6 a. Mers normal viteza maxima 100 km la ora si 75 in localitati. pe autostrada al 120 - 130 km /h a crescut la 5.5 dar nu contest ca acolo mi-a consumat peste 6
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                      Comment


                      • Lupo Groapa aia de la Sinaia e celebra. A aratat si la stirile protv acum vreo cateva luni niste soferi care si-au facut praf masina in groapa aia sau o fi alta. Am fost si eu pe ruta aia predeal Brasov cand mi-am facut revizia m-am uitat dupas ea dar n-am vazut-o. Este inadmisibil sa nu o semnalizeze macar. Eu i-as da in judecata si le-as cere si daune morale daca stau fara Rubina 2 zile. Doamne fereste!
                        Pentru cine nu stie dintre muschetari Motorizarea noastra a luat premiu pe jazz in 2002 pentru cel mai bun motor din MB si civicul este cu 100 kg mai greu decat Jazul in plus are si treapta a 6 a deci consumul fata de jazz se mareste in oras sin afara la viteze de sub 100 cu un litru 2 si se micsoreaza la viteze de peste 130. Faceti proba Dati pe consum instant si mentineti 6 % in treapta a 6 a o sa ajungeti la o viteza de 129 130 km/ H. Eu asa merg pe autostrada.
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                        Comment


                        • Originally posted by oprescutoma View Post
                          In primul rand imi pare rau pentru intamplarea lui Lupo insa observ o oarecare incordare la el sa depaseasca si sa rupa tot ce are in fata si ca adversar. Parerea mea ca lucrurile astea aduc inevitabil si intamplari de genu pentru ca pe langa faptul ca nu le poti evita la viteze mari trebuie sa-ti incordezi atentia la becurile portocalii sau la turometru esti mai incordat si nu mai esti atat de atent la drum. Pentru ce. Nu obtii nimic in plus. Si eu depasesc dar atunci cand e nevoie sau daca ma enerveaza unu dar nu in localitate sau in trafic sa fac raliu sa-mi rup cauciucurile sa prind toate radarele si sa nu pot evita eventualele gropi. Nu zic ca e vina ta ca n-ai fost atent dar dau vina si pe stilul tau de condus pe vreme si trafic greu. Imi pare rau pt ce ti s-a intamplat si sper ca nu mi-o iei in nume de rau
                          In al doilea rand xelad am vazut 2 civicuri astupate in Bucuresti unu rosu si unu negru e posibil sa fi fost tu una din ele. dar am vazut si pe net variante confort in ungaria germania astupate.
                          Viteza de peste 190 la ora e recordul muschetarilor deci am avut dreptate poate prinde 200 pentru motorul nostru e fenomenal. Si un diesel de 1.9. atinge 200 ft greu.
                          Mie mi-a consumat pe autostrada 150 - 160 constant fara decelerari si accelerari 8 la suta fix depinde de trafic. Daca ai incetinit la 80 si o urci inpoi rapid la 150 pe a 5 a consuma 10 12. dar daca ai piciorul fin si orci a 5 a pana la 100 si a 6 usor nu consuma mai mult de 8. Asta pe autostrada.
                          Lupo nu te astepta sa scoti timpi mai buni decat producatorul de la 0 la 80 8,6 si dela 0-100 13 secunde sau peste. masina e grea in demaraj dar e destul de sprintena in depasiri. Toate bune si mai intrati si voi mai des pe forum
                          Nu conduc imprudent niciodata in ciuda faptului ca meg mai tare. Singurele zone unde am mers la limita au fost prin serpentine in Oituz si la intrare in Predeal. E pacat sa ai o Honda si sa nu o testezi nu (mai ales ca aveam plinul facut cu top efix 100+ de la Rompetrol)? Oricum , in ciuda faptului ca am mers foarte turat in serpentine (se ridicase consumul la 7.4) iar pe drumurile din afara localitatilor cu oarece viteza (130-150) , cand m-am intors acasa am avut un consum de 6.1% dupa 625 de km parcursi si cu o autonomie de 123km pana la urmatoarea alimentare. Faptul ca era sa raman fara permis m-a facut sa nu depasesc 60 km in unele localitati. Groapa am luat-o seara , era acoperita cu apa si aveam cam 67km/h. Probabil daca aveam mai mult acolo ramaneam. Confratele nostru si-a schimbat puntea spate , ceea ce mi se pare foarte grav ,sper sa nu mai pateasca asa ceva vreodata si nici noi. Ieri mi-am schimbat toate 4 cauciucurile , am acum 4 profile V Goodrich gata de treaba. Nu pot sa descarc fimluletele de pe telefon , imi da eroare calculatorul ! Sunt foarte suparat pt. ca aveam si un urs prins pe strada cand mergeam spre cota 1400 si 2 filmulete cu demaraje. Mai fac azi sau maine cu aparatul foto ca sa fiu sigur. Salutare muschetari si celorlalti frati mai mari !!!
                          '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                          Comment


                          • Originally posted by oprescutoma View Post
                            Lupo Groapa aia de la Sinaia e celebra. A aratat si la stirile protv acum vreo cateva luni niste soferi care si-au facut praf masina in groapa aia sau o fi alta. Am fost si eu pe ruta aia predeal Brasov cand mi-am facut revizia m-am uitat dupas ea dar n-am vazut-o. Este inadmisibil sa nu o semnalizeze macar. Eu i-as da in judecata si le-as cere si daune morale daca stau fara Rubina 2 zile. Doamne fereste!
                            Pentru cine nu stie dintre muschetari Motorizarea noastra a luat premiu pe jazz in 2002 pentru cel mai bun motor din MB si civicul este cu 100 kg mai greu decat Jazul in plus are si treapta a 6 a deci consumul fata de jazz se mareste in oras sin afara la viteze de sub 100 cu un litru 2 si se micsoreaza la viteze de peste 130. Faceti proba Dati pe consum instant si mentineti 6 % in treapta a 6 a o sa ajungeti la o viteza de 129 130 km/ H. Eu asa merg pe autostrada.
                            Daca pateam si altceva mai grav , cu siguranta as fi intentat proces. Groapa se gaseste la vreo 200m inainte de a ajunge la popasul Poiana Teiului cum vii de la Predeal spre Sinaia si e nesemnalizata !!! Pai daca Civic-ul are 6 trepte deja nu mai vorbim de aceeasi motorizare de pe Jazz nu? Cred ca au mai modificat astia ceva parametri , nu se poate. Si eu mai merg la consum incercand sa accelerez constant pana la o anumita viteza si mentinand apoi toate becurile verzi . Cu 60-70 km/h in localitate si 120-130 in afara imi iese 5.4.
                            '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                            Comment


                            • Originally posted by liviuiron View Post
                              xelad : eu la 150-160 am consum mediu 10L/100km
                              de aceea eu nu imi explic cum colegii nostri scot acele consumuri de 5-6 .. etc
                              ma rog.. o fii.

                              Daca am merge constant cu 150-160 pe autostrada si pe o durata mai mare de timp sunt sigur ca am avea consum mediu de 10%. Dar stii cume e , treci printr- o localitate cu 55-60 (sau mai multe sate) si uite asa iti scade viteza medie de deplasare si implicit consumul. Eu unul nu ma mai bazez nici pe detectorul de radar. Nesimtitii dau drumul la aparat cand ajungi langa ei. Trebuie sa-i dai apoi in judecata pt. ca aparatul nu si-a facut functia de autotestare (apare acel T in coltul din dreapta al pozei pe care o vor prezenta in instanta ) , dar pierzi timp. Prefer sa mai reduc viteza si sa merg tare in afara localitatilor (bine , nu peste tot ) si de aceea mai iese uneori 5.4-6%.
                              '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                              Comment


                              • Lupo te rog sa-mi dai si mie filmuletele alea indiferent ce format sunt daca poti. Trimite-le pe mail la smentoma@yahoo.com sau pe messenger la id smentoma. Daca nu cer prea mult. Merci!
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                                Comment

                                Working...
                                X