ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Aramia2008
    replied
    Il gasesti pe google. L-am avut eu! Ia vezi aici

http://www.hondatrading.ro/manuale-de-utilizare
    Sent from my SM-N910F using Tapatalk 2

Leave a comment:

• GeorgePopa
    replied
    Salut prieteni, am o honda civic 1.4 din 2008. Problema e ca manualul ei este in franceza. Nu e chiar asa de grav dar parca as prefera unul in engleza. E posibil sa-l aveti intr-un format pdf? Multumesc anticipat.

Leave a comment:

• dexter
    replied
    Eu, cand am schimbat ambreiajul la crv am schimbat si volanta. Mi-era lene sa fiu nevoit sa imi desfaca iar masina doar pt ea.

KOL Sybronendo

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Am schimbat ambreiajul. Am pus Valeo. Tot chitul m-a costat 293 lei. Sincer ma asteptam la mult mai mult, dar inca un motiv sa fiu multumit ca am motor mic.

Attached Files

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    A ok. Multumesc pentru ajutor.

Leave a comment:

• Robby_Alessio
    replied
    O rapida căutare pe eBay:

http://m.ebay.it/sch/i.html?_nkw=kit....4+honda+civic
    Deci...ieftin ...Mult mai ieftin decat la 1.8/2.2

Sent from my Samsung Galaxy Note II GT-N7100 using Tapatalk 2

Leave a comment:

• Wagner
    replied
    De obicei se inlocuieste tot kitul: placa de presiune, disc , rulment. De preferat ar fi sa il schimbi, nu stii cand poate ceda complet.
    Inlocuirea costa destul - de manopera nu stiu prea multe (era normata undeva peste 5 h), iar kitul mentionat mai sus undeva peste 200 EUR. Depinde si ce alegi, acum au aparut si variante aftermarket.

LE: Acum mi-am dat seama ca tu ai motor de 1.4....
    Last edited by Wagner; 14-11-14, 07:05.

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Da. A aparut prima mare problema. A inceput sa-mi patineze ambreiajul. Nu rau in a II a si in a III a daca accelerez foarte brusc. Imi poate estima cineva cat as mai putea sa merg cu el asa si cat ma costa inlocuirea? Se inlocuieste cu totul sau doar o componenta. Noob. Multumesc anticipat!

Leave a comment:

• Paulo
    replied
    Ba chiar si burduful de planetara e consumabil, exista indicatie in planul de service pentru verificare la fiecare 20k. La urma urmei e un cauciu ca "locuieste" in conditii grele, care poate sa fie agatat in tot felul de sarme. Si care se si tensioneaza nonstop. Sa schimbi o asemenea consumabila la 160 k nu mi se pare ceva deosebit.

Leave a comment:

• dexter
    replied
    Pai tot ce ai zis tu, in afara de burduf de planetara, sunt consumabile. Deci chiar e ieftina la intretinere...

Leave a comment:

• Aramia2008
    replied
    Trebuie sa schimb burduf de planetara. Adaugam in lista de piese schimbate in 160000 km pe langa sigurante, becuri, rulmenti, discuri. Evident nu vorbesc de ce se schimba de obicei la revizii(filtre ulei placute). Ieftina la intretinere Honda!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 2

Leave a comment:

• Taz
    replied
    Aramia, ai nr de AG?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Vezi ca esti offtopic.

Leave a comment:

• Aramia2008