ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Imi cer scuze , nu e Lupo 1.5 , e 1.0 (ma gandeam la 50 de cp si mi-a ramas cifra 5 in cap)
    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

Comment

Vad ca pe mine m-ati uitat . Suntem 4 muschetari !

Comment

nu te-am uitat lupo pentru ca cei trei muschetari defapt erau patru, nu ?
        schimba gumele si circula si tu normal prin oras sa vezi cum scade consumul .
        cati km ai facut pana acum cu ea ? a mea si-a dat drumu dupa 10 mii poate chiar 12, adica a scazut consumul.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
        Nimic nu este ceea ce pare a fii !

Comment

Foarte interesant.........cei de la HTRO spun ca Civic 1.4 nu se aduce decat la comanda, diferenta de pret ar fi prea mica si nu renteaza.
          Dar au uitat alte "chestii".......
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

Tu esti D'Artagnian Lupo. Vezi daca nu-ti deschizi threads la My Civic nu am stiut ca esti muschetar. Stai linistit eu am mers in Bucuresti 3 zile cu calculatorul resetat numai in Bucuresti si prin trafic destul de greu dar find atent la ledurile econ si am scos 7.1 maxim 7.3 cand am turat-o un pic dar s-a intors repede la 7.1. Vezi ca am pus poza cu consumul de oras. Nu-ti fa griji 1.4 chiar consuma ft bine.Schimba cauciucurile si activeaza ledurile eco sa vezi ce consum scoti. Am avut autonomie de 720 km la 50 l plin. Am facut 620 km mergand si prin munti si pe autostrada ( am mers si cu 170) De la PLIN la indicatorul fuel low. Cand mi-a aparut indicatorul computerul arata inca 50 km.Dupa ce ajunnge la 0 mai poti merge inca 50 km. Deci un consum de 6.9. 50 : (620 + 50 + 50) * 100 Calculati! Daca mai scade dupa 10000 cum zice LiviuRon l-am apucat pe Dumnezeu de-un picior ca am ales 1.4. Doamne ce masina si frumoasa si necheltuitoare ca si prietena mea! Ce norocos sunt ca le am!
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

Comment

Salutare muschetarilor!
              Daca veni vorba de consum, pot spune ca weekendul trecut jucandu-ma la masina am resetat computerul de bord, iar astazi dupa 180 km (din care doar 30 in afara orasului) imi arata consumul mediu de 7.9. Eu zic ca e ok in conditiile in care nu prea merg la consum si ma bucur din plin de masina.
              Bafta tuturor!
              Honda Civic 5D, 2007, 1.4 iDSI, Sport
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/johannbis/

Comment

Originally posted by oprescutoma View Post
                Daca mai scade dupa 10000 cum zice LiviuRon l-am apucat pe Dumnezeu de-un picior ca am ales 1.4. Doamne ce masina si frumoasa si necheltuitoare ca si prietena mea! Ce norocos sunt ca le am!
                Tare fraza! Roaga-te doar sa nu citeasca prietena ta forumul, ca o sa-i creasca "consumul"
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Originally posted by johannbis View Post
                  Toma, felicitari si din partea mea pentru masina si imi cer scuze ca nu am intrat zilele trecute pe forum sa te sustin si eu :P
                  In ceea ce priveste roata de rezerva, sincer sa fiu nici eu nu prea am incredere in kitul de reparare, dar la vara (in functie de buget :P ) o sa imi iau 4 cauciucuri runflat si cred ca e o investitie mai buna decat o roata de rezerva, avand in vedere ca un runflat e undeva la 140 euro in Germania (cam 550 lei in Ro). Oricum mai intai bucura-te de masina, si lasa problemele astea pe mai tarziu!
                  Sa o conduci sanatos, sa te bucuri de ea si bine ai venit in clubul celor cu 1.4 iDSI. Se pare ca acum am facut o gasca de muschetari :P
                  Bafta tuturor!
                  Pt. runflat trebuie musai senzori de presiune in pneuri altfel faci pana si n-ai habar.
                  honda civic 5D 2,2 diesel 2007

Comment

Originally posted by liviuiron View Post
                    nu te-am uitat lupo pentru ca cei trei muschetari defapt erau patru, nu ?
                    schimba gumele si circula si tu normal prin oras sa vezi cum scade consumul .
                    cati km ai facut pana acum cu ea ? a mea si-a dat drumu dupa 10 mii poate chiar 12, adica a scazut consumul.
                    La cat mai multi muschetari !Am 33.000 km acuma , am activate ledurile eco (le urmaresc tot timpul) , schimb pe la 2500. Cred ca o sa o duc la un tester. Sunt curios totusi dupa ce voi schimba cauciucurile daca-si revine. Repet , in luna octombrie cand am adus-o ( am cumparat-o de la un dealer Honda din Belgia cu gume de vara ) aveam exact acelasi consum ca si voi 7.1 , 7.3 in oras chiar 5 in afara. Chiar daca nu-si revine consumul merge prea frumos si suna prea bine motorul ca sa nu ma bucur de ea . Am dat 14.000 de euro pe ea (exact cand a sarit cursul de la 3.5 la 3.9 in octombrie) + inca 500 cat am mai cheltuit cand am inscris-o (RAR , taxe , impozite inclusiv pe cealalta masina - m-au pus astia sa le platesc - + vreo 2 amenzi de anul trecut ) , ce sa ma mai pun la 7 lei pt. 2 litri in plus , nu ? Bafta tuturor DSI-stilor !

Originally posted by oprescutoma View Post
                    Tu esti D'Artagnian Lupo. Vezi daca nu-ti deschizi threads la My Civic nu am stiut ca esti muschetar. Stai linistit eu am mers in Bucuresti 3 zile cu calculatorul resetat numai in Bucuresti si prin trafic destul de greu dar find atent la ledurile econ si am scos 7.1 maxim 7.3 cand am turat-o un pic dar s-a intors repede la 7.1. Vezi ca am pus poza cu consumul de oras. Nu-ti fa griji 1.4 chiar consuma ft bine.Schimba cauciucurile si activeaza ledurile eco sa vezi ce consum scoti. Am avut autonomie de 720 km la 50 l plin. Am facut 620 km mergand si prin munti si pe autostrada ( am mers si cu 170) De la PLIN la indicatorul fuel low. Cand mi-a aparut indicatorul computerul arata inca 50 km.Dupa ce ajunnge la 0 mai poti merge inca 50 km. Deci un consum de 6.9. 50 : (620 + 50 + 50) * 100 Calculati! Daca mai scade dupa 10000 cum zice LiviuRon l-am apucat pe Dumnezeu de-un picior ca am ales 1.4. Doamne ce masina si frumoasa si necheltuitoare ca si prietena mea! Ce norocos sunt ca le am!
                    Exact acelasi consum l-am avut si eu prin octombrie - noiembrie. Mie mi-a iesit la un drum Piatra-Neamt - Onesti (cam 110km) 5l/100 ! Nu-mi venea sa cred. Mi s-a schimbat consumul din decembrie si nici acum, a mai venit caldura ,nu si-a revenit. Asca cum i-am spus si lui liviuiron o sa ma bucur totusi de masina , o sa merg si la tester sa vad ce se intampla si sa ne traiasca iubitele japoneze
                    Last edited by ticker; 15-03-09, 18:48.

Comment

"Respect pentru ca esti senior membru dar cred ca ori te minti singur ori nu stai in Bucuresti. Citeste cati au postat pe forumul asta ca nu le-a consumat 1.8 niciodata mai putin de 10 in bucuresti. Deci 10 e caz fericit in Bucresti.NU!? pentru 1.8? Cel putin eu asa am citit pe forum la Consum sunt zeci de threads pe acest subiect.A da stai in Sibiu! Vorbeam de infernul din Bucresti dimineata intre 7 si 11.Cat consuma 1.8?"

eu stau in bucuresti, am civic executive, I-shift si nu prea am vazut peste 10.5% in oras in aglomeratie
                      insa in trafic mai normal am vazut 8.9%....da! in bucuresti
                      la drum am scos 6.7% mers cu maxim 110(spre cluj) sosele aglomerate...de!
                      nici nu vreau sa-mi amintesc....facut 18 ore din bucuresti pana la cluj, asta toamna(pe transfagarasan, opriri de maxim 2.5 ore cumulate

in rest....toate bune si sa stapanesti racheta cu placere si la cati mai multi km!
                      Suro Tono
                      ex Civic 5d, i-Shift, executive

Comment

Originally posted by state View Post
                        Pt. runflat trebuie musai senzori de presiune in pneuri altfel faci pana si n-ai habar.
                        Multumesc mult pentru sfat, chiar nu m-am gandit la chestia asta. Totusi prefer sa verific zilnic starea cauciucurilor decat sa am de folosit kitul de reparatie cand ti-e lumea mai draga. Astept, totusi, si alte opinii.
                        Bafta tuturor!
                        Honda Civic 5D, 2007, 1.4 iDSI, Sport
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/johannbis/

Comment

Sau iti montezi senzori de presiune ( TPMS ) si gata : http://www.hondafan.ro/forum/showthr...?t=6140&page=6
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Am fost azi la Cozia am mers la consum pentru ca era ft aglomerat.AM scos 5.2 consum mediu. Am turat-o un piuc sa depasesc niste tiruri si am ajuns la 110 si a crescut la 5.4 apoi a scazut ianpoi. Cand m-am intors la Bucuresti am mers cu 130 -140 am mers cativa km pana la 170. Nu a depasit 5.8. Dar surpriza vine vezi ultima poza din galeria mea. Honda Civic 1.4 83 HP in viteza a 5 a la 60 la ora calci pedala doar ca sa pastrezi constant 60 consuma incredibil 3.5. Am resetat A mediu inainte de a face aceasta poza. Am mentinut acest consum cativa km apoi a crescut la 5 cand am accelerat. Bafta
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

Comment

maine - poimaine o sa ajunga la 1 lintru consumul , glumesc !
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                              Nimic nu este ceea ce pare a fii !

Comment

Toma, e irelevant consumul pe distante mai mici de 100 Km
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Working...
                                X