ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    Aramia2008
    Senior Member

  • Aramia2008
    replied
    Acum doua saptamani, in mare graba pe autostrada, am testat iar masina la limita. Am ajuns la 150 in viteza a 4 a si 175 in a 5 a. In a 6 a nu m-am dus pana la capat ci numai pana la 178 ca a trebuit sa incetinesc.
    La 35000 de mii, revizia a II a, ce ar trebuii sa schimb in afara de filtre aer, ulei si polen si bineinteles uleiul. Ma gandesc sa trec de la mobile 1 la castrol magnetec. Stiu ca lupo a folosit. Au fost probleme? E mai ieftin si poate chiar mai bun. Castrol are o istorie in spate legata de performante si protectie.
    Salutari bussake! Pe locul 2 la rata norocului la pro fm, a fost sunat unul cu logan 1.6 16v vicecampion national la amatori. Cica omu rupea tot ce prindea pe la semafoare. Se pare ca nu a prins si un civic 1.8. sa-l invete ce si cum?

    Leave a comment:

  • andrei_r
    Senior Member

  • andrei_r
    replied
    Originally posted by oprescutoma View Post
    pe distanta foarte scurta in afara am scos 3.2. Adica 2 3 km. iar la distanta foarte mare am scos cel mai putin 5.3.
    Cand ai timp si chef, sa faci un test pe aproximativ 30km (cu o viteza medie de 50km/h am uitat sa precizez sorry) sa vedem cat iese

    Originally posted by oprescutoma View Post
    Sa faci aproape 1000 km si sa ramai pe consum mediu de 5.5 cum reiese din ultima poza, pe benzina crede-ma ca este o performanta de neegalat.
    Este greu, nu de neegalat intr-un weekend am facut de 4 ori Iasi - Botosani(aproape) pe un traseu prost zic eu si am scos pe vreo 600km cam 5.3% dar eram plictisit maxim de condus si mult mai interesat de discutii cu prietenii din masina a.i. am mers cu o lene maxima.

    Originally posted by oprescutoma View Post
    Esti la pro fm cu opel insigna? Bravo! Succes si bafta multa!
    Nu la ProFm, la Promotor.ro am fost, weekendul trecut a fost finala, care am pierdut-o (din pacate) insa a fost foooarte strans, toti participantii am iesit la 0.1% diferente de consum (3.8% si 3.7%) sau 2-3km viteza medie, doar 1 a avut-o ceva mai mare

    Leave a comment:

  • Aramia2008
    Senior Member

  • Aramia2008
    replied
    pe distanta foarte scurta in afara am scos 3.2. Adica 2 3 km. iar la distanta foarte mare am scos cel mai putin 5.3. Sa faci aproape 1000 km si sa ramai pe consum mediu de 5.5 cum reiese din ultima poza, pe benzina crede-ma ca este o performanta de neegalat. Esti la pro fm cu opel insigna? Bravo! Succes si bafta multa!

    Leave a comment:

  • andrei_r
    Senior Member

  • andrei_r
    replied
    Eu da (daca te uitai la semnatura iti dadeai seama )

    LE: serios vorbind, chiar sunt curios cat a scos Toma in exterior... nu neaparat comparativ cu 4.4% ala al meu ci cu altceva

    Leave a comment:

  • liviuiron
    Senior Member

  • liviuiron
    replied
    eu nu, dar tu ?

    Leave a comment:

  • andrei_r
    Senior Member

  • andrei_r
    replied
    Tu vorbesti serios?

    Leave a comment:

  • liviuiron
    Senior Member

  • liviuiron
    replied
    si eu am scos 3,2 si era in scadere ..

    Leave a comment:

  • andrei_r
    Senior Member

  • andrei_r
    replied
    Muschetare, ia zi cat ai scos consumul minim la drum lung cu a ta, te urmaresc de mult dar m-am pierdut prin atata off-topic, eu am fost in weekend la Bucuresti si am facut un test (iti povestesc alta data detaliile) si am scos 4.4 pe 30km 15 Bucuresti, 15DN1, 5 persoane in masina etc... si era in scadere

    Leave a comment:

  • hondatu
    Administrator

  • hondatu
    replied
    Toma, am inteles ca ai nevoie de un ventil pentru a-ti lasa afara toata furia, ai facut-o, chiar daca off-topic aici, dar acum dupa ce am curatat ce era de curatat, te rog sa revii on-topic. Asta bineinteles daca nu ramai scarbit de acest forum, te-as ruga sa revii si on-topic.
    Deci mai putina vaicareala ( a ala Geoana) si mai multa treaba a la...stii tu cine!

    Cat priveste motorizarea masinii, stai linistit, am un Civic 1.4 din 2005 si inca nu m-a luat nimeni la misto, nici aici nici pe alte forumuri.

    Leave a comment:


  • bossake
    replied
    Chiar asteptam cu nerabdare revenirea pe forum a lui toma. insa de cand a venit nu am vazut pe forum nimic legat de masinuta.
    personal asteptam noi impresii despre HONDA civic 1,4 pe acest thread, si nu discutii despre politica.......

    Leave a comment:

  • w33bb0
    Senior Member

  • w33bb0
    replied
    Originally posted by oprescutoma
    w33bb0. Am intrat in polemici cu ramm cu mult innainte sa postez pe Alegeri.
    Nici n-am sustinut altceva. Prea putin imi pasa de alegeri sau de subiectul politica. N-am citit si nu voi citi un singur rand din acel thread. La fel cum nu voi da dreptate nimanui care sustine un politician, indiferent de coloratura politica. Polemicile in care ai intrat nu au avut la baza nici puterea motorului tau, nici religia pe care o practici sau nu, nici partidul politic pe care il simpatizezi (fie ca esti, fie ca nu esti membru al sau).

    Originally posted by cryo View Post
    Valoarea ta ca membru al acestei comunitati nu are de-a face cu ce se afla in spatele emblemei H, ci mai degraba cu ce se afla in spatele volanului.
    I rest my case! cryo a spus-o la fel de verde-n fata ca si mine, poate chiar mai elocvent.

    Iar eu cu asta am incheiat orice discutie ce nu se leaga in mod direct de Honda din acest thread.

    Leave a comment:


  • cryo
    replied
    eu nu inteleg ce cauta asemenea discutii pe threadul cu jurnalul masinii!

    Jignirea celor de o alta opinie sub scutul libertatii de exprimare nu e acceptabila si nu va fi tolerata! Acesta este un forum al marcii Honda, iar discutiile despre politica, desi tolerate, nu isi au locul aici! S-a facut un thread special pentru acest subiect, tocmai din acest motiv.

    Iar legat de tampeniile cu marginalizarea datorita faptului ca ai o masina "mai slaba": sunt destui membri de baza ai acestei comunitati care si-au castigat un loc de frunte aici desi aveau o Honda de generatie mai veche sau doar visau la una. Exemple sunt destule, i-as enumera doar pe Delphi, Tokyodream sau Adytzu. Valoarea ta ca membru al acestei comunitati nu are de-a face cu ce se afla in spatele emblemei H, ci mai degraba cu ce se afla in spatele volanului.

    Leave a comment:

  • w33bb0
    Senior Member

  • w33bb0
    replied
    Toma, motivele animozitatii dintre tine si anumiti membri ai forumului sunt cu totul altele decat ai tu impresia. Pentru informatia ta, orice membru al forumului poate primi ban. Oricat de moderator ar fi si oricat de bine s-ar pune cu "conducerea".

    Traiesti cu impresia gresita ca ai fost marginalizat pentru ca masina ta are un motor mai slab decat marea majoritate a Civic-urilor de-aici. Fals! Colegul liviuiron poate confirma faptul ca a fost acceptat intre noi cu inima deschisa si ca s-a simtit foarte bine la intalnirile la care a participat. Tot el iti poate da si secretul succesului sau, care, crede-ma, n-a constat in mita, osanale aduse "conducerii", sau mai stiu eu ce alte mijloace neortodoxe.

    Cu riscul de a-mi lua primul warn (sau, de ce nu, primul ban) in peste 2 ani de activitate in aceasta comunitate, iti spun verde in fata: ceea ce se afla in spatele badge-ului H nu te va marginaliza niciodata pe acest forum! Modul in care interactionezi cu ceilalti este singurul care iti poate crea neplaceri. Intelege asta si convinge-ne de calitatea ta ca individ, nu de calitatile masinii tale.

    Leave a comment:

  • ramm
    omu cu warnu'

  • ramm
    replied
    Acum am citit si eu ce ai debitat, multe tampenii/ pixel ai putut sa scoti din tine.

    Si sa-ti raspund acum:

    1. Ai fost banat pentru ca nu te gandesti de 2 ori inainte de a posta ceva. Ai luat 2 warn-uri pentru stilul folosit in postare.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-12-09, 19:32.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    Nu puteai vb la leasing sa iti puna restul ratelor pe un singur an?

    Leave a comment:

Working...
X