ALEX2611: '08 Honda Civic 5D Sport 1.8 i-SHIFT, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALEX2611: '08 Honda Civic 5D Sport 1.8 i-SHIFT, Nighthawk Black Pearl

    In primul rand salutari la toata lumea, sunt din 01 Nov. fericitul posesor al unui Civic negru. Totul s-a intamplat extraordinar de repede: dupa vreo 2 saptamani de urmarit forum-ul Hondafan, m-am hotarat, in vreo 3 zile am rezolvat o mica problema "materiala" cu banca, miercuri pe 29 am virat banii si sambata 01 eram la volan.

    Este o masina pe care am cumparat-o 95% cu inima, aveam de gand sa o iau fara sa fac vreun drive-test (am vazut-o doar o data in showroom), dar cei de la ASKO au insistat sa vina cu un Civic rosu pana la mine la servici (pe centura ) ca sa ne dam un pic cu ea (nota 10 aici)

    Prime impresii:
    - sunet fenomenal, am fost posesor de Alfa, dar pot sa spun ca e peste la capitolul "sonorizare"
    - bord fff tare frate, nu prea am cuvinte aici. Cine s-a urcat intr-un Golf, Leon etc. intelege f bine ce spun
    - i-SHIFT: probabil mia de Euro cheltuita cel mai inteligent de cand am inceput sa investesc in masini. In Bucuresti este de vis, mai ales ca traseul meu zilnic este Teiul Doamnei-Pipera-Aerogarii-DN1-Centura. In mod Auto m-am obisnuit deja cu ea, nu este o mare bataie de cap. In mod Manual, nu vad o foarte mare diferenta fata de o cutie manuala, schimba destul de repede pentru ce am eu nevoie.
    - consumul e super OK- am 9.1 in 750 km din care vreo 350 in afara parcursi cu peste 130 si forje aproape mereu (170-180), mai mult n-am avut unde - prea multe obstacole.
    - culoarea e destul de pretentioasa si am auzit ca vopseaua nu e prea rezistenta, dar spalata arata fenomenal (chiar daca curetenia de pe ea dureaza doar o zi).

    O sa incerc sa bag si ceva poze in weekend-ul acesta si o sa mai revin cu cate ceva impresii.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 12-11-08, 21:00.
    Honda Civic 5D 1.8 i-SHIFT Nighthawk Black Pearl

  • #2
    Felicitari si sa te bucuri de ea in continuare!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Bravo, dom'le. Cea mai buna alegere. Sa te poarte sanatos!
      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

      Comment


      • #4
        Felicitari pt alegerea facuta si cat mai multi km fara probleme... a mai aparut un civic cu i-shift in RO...deja incep sa nu ii mai numar pe degetele de la o mana
        2008 Honda Civic 5d i-shift

        Comment


        • #5
          Felicitari si fara evenimente.
          Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
          sigpic
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

          Comment


          • #6
            felicitari cand spui ca ai alkes cu inima stiu ce spui, eu m-am indragostit de-o poza apoi nu a mai contat asa ca fericitule

            Comment


            • #7
              Felicitari, Alex. Te asteptam cu poze cat mai repede. Si evident cat mai curand la prima intalnire, la botez
              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

              Comment


              • #8
                Originally posted by w33bb0 View Post
                Felicitari, Alex. Te asteptam cu poze cat mai repede. Si evident cat mai curand la prima intalnire, la botez
                Buey, nu trebuia sa ii spui de botez..
                Acuma se sperie omu' si poate nu mai vine! Ii spuneai si tu de intalnire si gata. Vedea el ce il asteapta dar cand era deja prea tarziu!

                Alex, nu tre sa te sperii, , toti am trecut prin asta..
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                Comment


                • #9
                  Sa stapanesti sanatos bijuteria si sa te bucuri de ea in fiecare minut!
                  La multi km fara batai de cap!

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari!
                    Dar am si eu un fix (cu comparatiile astea), ca fost posesor de Alfa, da-ne mai multe detalii despre cum si ce se simte diferit.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #11
                      Salut,

                      Felicitari pentru masinutza. Sunt Bogdan, baiatul care te-a batut az la cap cu Honda ta. pana la urma am reusit sa ajung la intalnirea de la Sala Polivalenta si m-am lamurit si cum e cu cutia automata.
                      M-a convins pe deplin, asa ca daca totul decurge ok, in cateva zile o sa intru si eu in randul lumii serioase - cu o HONDA -
                      2008 Civic 5D I-Shift

                      Comment


                      • #12
                        Ma bucur ca am facut prima "victima". Cred ca nu te mai gandesti la Golf nu ?
                        hondatu
                        Administrator
                        Last edited by hondatu; 14-11-08, 14:41.
                        Honda Civic 5D 1.8 i-SHIFT Nighthawk Black Pearl

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by octi_b View Post
                          Felicitari!
                          Dar am si eu un fix (cu comparatiile astea), ca fost posesor de Alfa, da-ne mai multe detalii despre cum si ce se simte diferit.
                          In primul rand, multumesc tuturor pentru urari.

                          Comparatia cu Alfa 156 e cam greu de facut fiind 2 masini foarte diferite dar:

                          Imi placeau la Alfa:
                          - bordul retro, aratau extraordinar ceasurile cu indicatoarele indreptate in jos.
                          - sunetul motorului de 2.0 TS
                          - arata f bine din orice unghi o priveai
                          - motorul avea un cuplu destul de mare pentru un benzinar si se simtea foarte bine asta.
                          - cutia Selespeed, sensibil mai buna ca i-SHIFT- ul Hondei

                          Nu imi placeau:
                          - consumul care poate fi rezumat la o fraza: "consuma cat ii dadeai" - in oras se ducea si spre 18-19%
                          - fiabilitatea: am cumparat masina cand avea 50k km si am dat-o la 85k. Intre timp se arsesera aproape toate sigurantele, facuse un scurt la stopuri, si mi se carbonizase cureaua de la alternator.

                          Daca stau sa ma gandesc pot spune, citand pe cineva, ca era o masina care mergea si arata extraordinar atunci cand functiona.

                          La Civic inca ma chinui sa ii gasesc ceva defecte, dar nu prea reusesc. Se prea poate sa fiu prea incantat. Sa vedem cum sta cu fiabilitatea.
                          Honda Civic 5D 1.8 i-SHIFT Nighthawk Black Pearl

                          Comment


                          • #14
                            Alex, fi bine venit printre noi!
                            Felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult timp!
                            De unde ai aflat de forumul nostru?
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru achizitie, si eu o sa fiu posesorul unei astfel de masinute (pe la jumatatea lunii decembrie o sa dau avansul,nu stiu cat o sa dureze pana sa intru in posesia masinii), tot i-shift.trebuie sa recunosc ca am luat decizia dupa o lupta data intre civic si leon dar pana la urma a invins civicul.
                              felicitari inca o data si cat mai multi km fara incidente.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/armonia/
                              '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport I-SHIFT, Black

                              Comment

                              Working...
                              X