BABAUS: '08 Honda Civic 5D Sport 1.8 i-VTEC, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BABAUS: '08 Honda Civic 5D Sport 1.8 i-VTEC, Nighthawk Black

    Buna,
    Mi-am facut si eu un cont.vreau sa imi achizitionez o masina ca cea din titlu.
    Am tot citit pana acum thread-urile existente si mi-am lamurit o parte din probleme.Vreau sa va rog, daca puteti sa imi dati sfaturi inainte de cumparare, la ce sa fiu atent, ce sa intreb, ce sa cer. Pretul nu este tocmai mic, dar fata de ce ofera eu consider ca este rezonabil. Se spune ca masinile nipone sunt de calitate.

    1.A facut cineva reviziile?Cat costa o revizie la 20000?Din 20k in 20k?Ziceau unii ca se face prima revizie la 10 mii desi in mod normal se face la 20 mii? Un dealer mi-a spus ca bujiile le schimb la 120 Mii.Asa este?
    2.La voi tot 3 ani sau 100.000 km este garantia?
    3.La varianta din topic ca dotare standard sunt prinse si scaune incalzite?
    4. Ati negociat cu dealerul?ai primit reducere?Eu am inteles ca se dau de la pana la 1000 Eu reducere
    5.Aveti poze cu civicul negru si rosu , interior exterior?NU vreau poze in general pentru ca am vazut.Ma intereseaza la modelele voastre. Pozele postate pana acum nu au fost foarte clare(nu mi-au lamurit neclaritatile).
    6.Am vazut pe net ca civicurile noi mai au probleme la computer de bord ( YouTube - Error Honda Civic sau YouTube - Honda Civic 2008 Fail Start ). Ati intalnit asa ceva sau asemanator? Ati mai specificat pe forum de geamul electric si de trepidatii ale motorului la relanti.
    7.Consumul de 6.6 l/100km mediu este real sau nu prea?
    8.La varianta aceasta sunt suspensii sport?nu?
    9.Voi incerca sa cer manual in romana, sticluta cu vopsea, trusa de becuri si isgurante, covorase, trusa de scule etc.Am sanse sa primes? :P
    10.Varianta din subiect are display in bord(calculator de bord care afiseasa consumul + alte info).Am vazut ca exista doua variante unul cu turometru intreg(ac din centru) si altul care are in mijlocul turometrului acel display.Sper sa intelegeti intrebarea.
    11Dealerul da numerele rosii.Fac ei siRAR-ul?
    12.La ce alte cheltuieli trbuie sa ma astept in afara de pretul masinii?Cheltuieli de intocmire dosar/de pregatire a masinii etc
    13.Voi merge sa fac un test drive si voi mai pune intrebari si dealerului,dar pana atunci vreau sa stiu cu ce probleme se confrunta masina si o cunost macar asa teoretic :P
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 15-09-08, 14:46.
    '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
    Dacia Super Nova de vanzare
    Cauciucuri + jante de vanzare

  • #2
    Salutare !
    daca vrei s-o cumperi , nu mai sta pe ganduri

    acum o sa incerc sa-ti raspund:
    1.am facut revizia pe la 16.000 , pret 700 lei
    2.garantia e 3 ani / 100mii km
    3.din cate stiu e optiune (oricum verifici cu dealer-ul)
    4.nu am negociat (masina isi merita pretul )
    5.cauta aici poze : http://hondafan.etp.ro/gallery/main.php?g2_page=7
    6.nu e nici o eroare. s-a mai discutat pe forum . e vorba de un test computer de bord
    7.consumul depinde f mult de stilul de condus, trafic...si foarte multi factori
    "recordurile mele" au fost 6% - extraurban , 9.5 - urban=BUCURESTI
    8.nu stiu
    9.eu le-am primit pe toate
    10.exista 2 modele de civic :5D si Sedan
    de acolo si diferenta dintre consola centrala
    11. Da si DA
    12. nu inteleg despre ce chelt de intocmire dosar vb.
    13. AR FI CAZUL !
    '18 BMW X1 18xd
    '15 BMW i3 range extender
    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

    Comment


    • #3
      Salut, voi incerca sa raspund ca cateva intrebari:

      2. Garantie 3 ani sau 100.000 km. Care la voi? Nu prea inteleg intrebarea.
      3. Exista 2 variante : cu sau fara scaune incalzite
      4. Asta e treaba ta, poti negocia, depinde de tine.
      6. eu n-am auzit pe nimeni cu astfel de probleme
      7. Poate fi real, depinde de tine cum mergi, pe unde mergi, etc
      8. Suspensiile nu sunt sport
      9. Toti cei care cumpara din Romania de la dealer autorizat primesc manual in limba romana. Eu am primit si covorase. Trusa de scule Restul, nu
      10. Parerea mea este ca tu nu ai vazut masina in realitate, nu te-ai suit in ea. A doua varianta de display este de la Civic sedan
      11. Pt ce RAR?
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Daca vrei aceasta masina urmeaza urmatorii pasi pentru a alege in cunostinta de cauza:

        1 http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=4136 sau http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=3295 dar aici tine cont de faptul ca suntem foarte critici cu masinile noastre si realisti... nu consider ca sunt probleme majore sau de nerezolvat.
        2 http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=3541 pentru consumuri ... asta ca sa stii ce alegi prietenii stiu de ce
        3 Fa un drive test. Dupa asta nu mai ai scapare CIVIC RULLZZZ
        4 Restul sunt amanunte care le poti discuta la dealer.


        PS la cate intrebari ai pus esti de-al nostru
        ....

        Comment


        • #5
          @dumiflo:

          Pai am inteles ca daca iti fac ei dosarul cu acte cu toate hartzogariile iti iau ei nu stiu ce taxa.plus, cand mi-am luat Logan pe langa pretul masinii m-a costat inca 30 milioana (acum 2 ani) taxe de intocmire dosar, taxa de pregatire masina(k au spalat-o, k au adus-o, k nust ce i-au facut) pret in care a intrat si trusa de prim ajut,covorase,trusa de bec+sigurante etc.Tot in pretul ala a intrat si faptul ca mi-au completat cartea de garantie. De aia vreau sa stiu la ce sa ma astept.Oricum voi intreba dealerul.
          Multumesc pentru raspuns.
          hondatu
          Administrator
          Last edited by hondatu; 15-09-08, 14:45.
          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
          Dacia Super Nova de vanzare
          Cauciucuri + jante de vanzare

          Comment


          • #6
            Mama ce te-au tepuit aia de la Dacia.

            Macar stii ce sa intrebi de la inceput desi la dealerii Honda seriosi nu cred ca poate fi vb de asa ceva..

            De unde esti sa stim unde sa te trimitem
            ....

            Comment


            • #7
              eu am cumparat 2 masini la 0 km ..la nici una nu platit o asemenea taxa !
              '18 BMW X1 18xd
              '15 BMW i3 range extender
              ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

              Comment


              • #8
                De unde esti?
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  3.La varianta din topic ca dotare standard sunt prinse si scaune incalzite?

                  din câte ştiu la Sport (dotarea) sunt opţionale dar poţi cere să-ţi aducă cu optiunea asta

                  4. Ati negociat cu dealerul?ai primit reducere?Eu am inteles ca se dau de la pana la 1000 Eu reducere

                  nu cred că are sens chestia asta, iar de 1000€ mă îndoiesc

                  6. Ati mai specificat pe forum de geamul electric si de trepidatii ale motorului la relanti.

                  problema cu geamul am observat că se întâmplă la cei cu Civic sedan; eu personal nu am trepidaţiile pe care le menţionează alţi proprietari de Civic

                  7.Consumul de 6.6 l/100km mediu este real sau nu prea?

                  o să-l obţii o singură dată de amorul artei, altfel nu o să-l obţii că nu te ţine talpa

                  8.La varianta aceasta sunt suspensii sport?nu?

                  sport pentru România

                  9.Voi incerca sa cer manual in romana, sticluta cu vopsea, trusa de becuri si isgurante, covorase, trusa de scule etc.Am sanse sa primes? :P

                  Manualul - standard
                  Sticluţa - standard
                  becuri - nu ştiu
                  covoraşe - nu cred, eu le-am primit gratis fără să le cer
                  trusă de scule - dacă ai roată de rezervă vine şi trusa respectivă - pentru înlocuit roata, nu trusă generală de umblat prin casă cu ea

                  11Dealerul da numerele rosii.Fac ei siRAR-ul?

                  probabil că da; te referi la menţiunea de emisii de noxe la RAR, nu?

                  12.La ce alte cheltuieli trbuie sa ma astept in afara de pretul masinii?Cheltuieli de intocmire dosar/de pregatire a masinii etc

                  astea depind de dealer, eu am luat-o din Ploieşti şi am plătit taxă de şmecher vreo 200ron parcă iar cei care au luat de la Asko n-au plătit; o cheltuială în plus va fi trusa de prim ajutor + extinctor + triunghi care nu vin la Honda cu maşina

                  13.Voi merge sa fac un test drive si voi mai pune intrebari si dealerului,dar pana atunci vreau sa stiu cu ce probleme se confrunta masina si o cunost macar asa teoretic :P

                  distracţie plăcută
                  Atenţie la motociclişti!
                  '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by KMR View Post
                    De unde esti?
                    Caras-Severin, dar de luat masina o voi lua de la HondaTm din Timisoara ca nu am alt dealer mai apropiat.
                    '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                    Dacia Super Nova de vanzare
                    Cauciucuri + jante de vanzare

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by KMR View Post
                      Salut, voi incerca sa raspund ca cateva intrebari:

                      2. Garantie 3 ani sau 100.000 km. Care la voi? Nu prea inteleg intrebarea.
                      3. Exista 2 variante : cu sau fara scaune incalzite
                      4. Asta e treaba ta, poti negocia, depinde de tine.
                      6. eu n-am auzit pe nimeni cu astfel de probleme
                      7. Poate fi real, depinde de tine cum mergi, pe unde mergi, etc
                      8. Suspensiile nu sunt sport
                      9. Toti cei care cumpara din Romania de la dealer autorizat primesc manual in limba romana. Eu am primit si covorase. Trusa de scule Restul, nu
                      10. Parerea mea este ca tu nu ai vazut masina in realitate, nu te-ai suit in ea. A doua varianta de display este de la Civic sedan
                      11. Pt ce RAR?
                      Chestia cu RAR-ul e urmatoarea:trebuie sa treci la ei ca sa ti-o infolieze.Adica iti pune un abtibild cu o serie(in general pe stalpul dreapta dintre usi).Eu ca Dacia am fost dupa ce am primit numerele rosii mai demult.Chestia acum e ca sunt cozi interminabile la RAR si trebuie programare, care te duce(cel putin la noi in Caras-Severin) la aproape 2 luni.Ori daca numerele rosii expira dupa o luna...va trebui sa o duc cu platforma care inseamna timp+bani in plus.Asa mi-ar conveni sa fie facut RAR-ul deja.Dureaza 20 min pana ii pune abtibild.La masinile noi nu se fac noxe din cate stiu.
                      '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                      Dacia Super Nova de vanzare
                      Cauciucuri + jante de vanzare

                      Comment


                      • #12
                        De RAR se ocupa dealerul.

                        Eu am rezolvat problema cu dosarul de leasing si dupa asta am mers le dealer si am luat cheile (masina). Atat. Asa e normal. PS chiar si la Dacia a fost lafel
                        ....

                        Comment


                        • #13
                          Scaunele incalzite sunt standard la Sport la variantele din ultimul an. Nu am auzit sa mai aduca fara.

                          Pentru infoliere dureaza max 10 minute, cu programare, dar nu trebuie mers cu masina pentru emisii si alte prostii pentru ca e noua, deci NU se sta la RAR luni de zile si ai destul timp sa o inmatriculezi.

                          Suspensiile sunt tari (prea tari pt drumurile noastre). Sunt un vis pe drumuri ok, dar la denivelari... sunt doar mediocre.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ticker View Post
                            Scaunele incalzite sunt standard la Sport la variantele din ultimul an. Nu am auzit sa mai aduca fara.
                            Uite la mine pe executive nema scaune incalzite .
                            Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
                            Video Sharing: http://www.webtube.ro/

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by babaus View Post
                              La masinile noi nu se fac noxe din cate stiu.
                              ba da, o să vezi pe CIV că vei avea la menţiuni şi emisiile pe care le iau de la producător fiind nouă;
                              eu am luat CIV înainte de iulie şi am înmatriculat-o în iulie deci am vizitat şi rar să dea din pix pe CIV
                              Atenţie la motociclişti!
                              '08 Civic 5D, 1.8 M/T Exec - NHB

                              Comment

                              Working...
                              X