DUM: '08 Honda Civic 5D 1.8i-VTEC Executive M/T, Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DUM: '08 Honda Civic 5D 1.8i-VTEC Executive M/T, Black Pearl

    Hello world !

    Iote-ma si pe mine "hondar" ... un Civic 5D negru - Executive
    Istoria:
    Vroiam o masina ... una din cele de mai jos .. ordinea e aNAlfabetica
    Criteriile listei erau: ~150hp, ~15-20k E, benzina , "mai micuta" (compacta)

    Fiat Bravo 1,4 - 150 cai
    - am vazut masina la dealer mi s-a parut tentanta ... pare ok ..
    Golf 5 1,4 TSI - 140 cai
    - nu sunt fan VW ... chiar daca la noi in tara "cea mai buna masina e vw" ... dar ma tenta cilindreea mica, cai multi
    Honda Civic 5D 1,8 - 140 cai
    - am vazut masina la dealer ... mi-a s-a parut ok ... dar cam joasa ( garda la sol )
    Peugeot 308 1.6 - 150 cai
    - am vazut masina la dealer ... nu m-a impresionat asa mult ... motorul era tentant ... facut impreuna cu BMW .. se pare ca de curand motoru a luat niste premii ...

    La fapte:
    Bun ... vineri 2 mai ... am facut un drive test cu Civicul ... am prins o ploaie torentiala ... dupa ce m-am dat jos din
    civic ... hmm simpatica masina ... o iau ... restul masinilor nu m-au mai interesat

    Marti 6 mai am achitat-o ... vineri 9 mai e posibil sa o ridic .

    Vineri m-au sunat baietii de la Valahia Pitesti ... am receptionat masina ... au fost super OK baietii de la dealer.

    Am plecat cu masinuta acasa ... printr-un trafic infernal ( deh vineri dupa amiaza ) ... si cu benzina pe "rosu"...
    ... intr-un final am ajuns la benzinarie ... huh .. i-am facut plinul au intrat 47.7 l de benzina Carrera 100 si la drum ...

    So ... in acest weekend am facut aproximativ 300 si ceva de km ... majoritatea in afara orasului ... viteza maxima 140 km/h pt perioade ff scurte ... viteza medie 70-80 km/h ... consumul pe bord 7.8 l

    Concluzii dupa 3 zile:

    - sunt super incantat de masina ... se tine bine pe sosea , accelereaza bine, interior & exterior ok ... numai plusuri

    cateva minusuri (putine si nesemnificative) din punctul meu de vedere

    - garda la sol ... cam joasa pt drumurile noastre ... dar nici o problema ... ne adaptam
    - sistemul audio al masinii .. cam slabut ... aici ma asteptam la mult mai mult

    cam atat ... pt moment.

    PS: Azi (duminica 11 mai 2008 ) pe la 16:30 prin Gaesti m-am intalnit un civic "orange" - simpatica masina ... tu ai fost CODRIN ?
    Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

  • #2
    Domne' s-o stapanesti sanatos artyman:

    Ai grija de ea si sa postezi fotografii !
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      dumiflo catre DUM :twisted:
      sa o stapanesti sanatos colega !
      numai bucurii alaturi de masina
      '18 BMW X1 18xd
      '15 BMW i3 range extender
      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

      Comment


      • #4
        Felicitari stimabile! sa o conduci sanatos! artyman:
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Re: DUM: '08 Honda Civic 5D 1.8i-VTEC Executive M/T, BlackPe

          PS: Azi (duminica 11 mai 2008 ) pe la 16:30 prin Gaesti m-am intalnit un civic "orange" - simpatica masina ... tu ai fost CODRIN ?[/quote]

          Salut, in primul rand sa o stapanesti santatos si la cati mai multi km fara probleme. In al doilea rand, din pacate nu am fost eu prin Gaesti cu Orangida...stiu ca sunt ijn jur de 4-5 in toata Romanica, culoarea Orange Tangerine...deci erau ceilalti
          '08 Honda Civic 5D 1.8 Executive M/T, Orange Tangerine
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/codrin2006/

          Comment


          • #6
            Multumesc pt urari.

            Azi a fost prima zi la munca , cu masina si am gasit o stersatura destul de zdravana pe bara din fata ... sa luat vopseua ... sa inebunesc cand am vazut ... maine voi verifica pe camere ( sper sa bata pana acolo ) ... sa vad cine a fost autoru'/ea.

            1) Cat despre sunet/audio ... ce se poate face pentru ai imbunatati calitatea ?

            Nu vreau ... subwoofer ... statie ... ma gandesc doar la posibilitatea
            schimbarii CD-player-ului sau/si boxelor ... fara sa afectez design-ul masinii .

            2) Ce diametru au boxele + tweeter-ele ? Ce s-ar potrivi de pe piata ?

            3)Ma gandesc sa montez o alarma care SA URLEEEE cand o mai atinge cineva masina .... eventual cu pager ... ? sugestii !?

            4) Cat de curand vor fi cu unul in plus, pt ca am mai vazut UN orange in "stock-ul" Honda ro
            Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

            Comment


            • #7
              salutare, felicitari pentru masinuta.
              asa e cu civic-ul, faci test drive si uiti de concurenta.
              '07 Honda Accord 2.0 M/T Sport SE, Carbon Bronze
              '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, vivid blue
              '99 Honda CBR600F
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/cappy/

              Comment


              • #8
                Felicitari sa o stapanesti sanatos!

                Comment


                • #9
                  Welcome in the club Dum!
                  Chiar daca ti s-a mai taiat din entuziasm dupa ultima patanie, eu tot te mai felicit pentru achizitia ta si iti doresc ca macar de acum incolo sa o stapanesti cu mai mult noroc!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #10
                    Am facut 700 km intr-o saptamana ... cam multi pt mine ... masina merge super ... consumul fiind undeva intre 7.5 si 8 % ... rezonabil ,
                    cei 700 km sunt 75% extraurban.
                    Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

                    Comment


                    • #11
                      Hmm ... deja am 950 km ... in 10 zile ... un consum de 8 % pe bord
                      ... masina asta e ca semintele ...
                      daca te apuci de ele ... "nu te mai termini " ...

                      in seara asta m-a suit in masina pt un drum de ~7 km ... si nu m-am mai dat jos din ea decat dupa 70 km ... m-am plimbat prin oras ... huh ... si mai continuam ... dar deja era tarziu si trebuia sa ajung acasa.

                      hmm ... masina asta creeaza dependenta .
                      Civic 5D 1.8 Nighthawk Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/dum/

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dum
                        ... masina asta e ca semintele ...
                        daca te apuci de ele ... "nu te mai termini " ...
                        hmm ... masina asta creeaza dependenta .
                        buna remarca :lol:
                        sunt perfect de accord cu tine (simt la fel dupa 20.000 km)
                        '18 BMW X1 18xd
                        '15 BMW i3 range extender
                        ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                        Comment


                        • #13
                          Mai rau e cand te apuca un chef nebunesc sa faci zig zag in trafic pe Magheru la o viteza de 100 km/h in treapta a treia evident , sa auzi motorul cum toarce ops: ops: ops: Cel putin asa am facut eu aseara si mi-a fost putin cam rusine... sper sa nu ma trezesc cu amenzi ops:
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ticker
                            Mai rau e cand te apuca un chef nebunesc sa faci zig zag in trafic pe Magheru la o viteza de 100 km/h in treapta a treia evident , sa auzi motorul cum toarce
                            Vezi ca iti strici consumul

                            :lol: :lol: :lol:
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              felicitarile mele pentru achizitie si sa te poarte sanatos..
                              cat despre unul din minusurile mentionate de tine (cel cu garda prea lasata) am observat si eu dar am ramas placut impresionat ca nu am
                              atins cu podul niciodata pana acum (si pe unde o plimb eu la servici prin pipera nu sunt prea de Doamne'ajuta soselele), insa trebuie sa recunosc
                              ca m-am ferit sa ma apropii prea mult de borduri in parcare..spoilerul fata e chiar forte jos.
                              Inca o data sa o stapanesti fara incidente!
                              ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                              ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                              Comment

                              Working...
                              X