TICKER: '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mergeau anvelopele cu talon mai mic?
    Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

    Comment


    • De mers merg dar nu pe Civic, adica sa pastrezi dimensiunile inscrise in cartea de identitate a masinii.

      Deci 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18

      Iar pe 18 n-as fi pus, pe 16 nu se fac modelul asta si oricum preferam jantele de iarna sa fie mai rezistente (cum sunt cele din fabrica). Si atunci am ales compromisul asta sa ramane pe 17 pt anvelopele de vara pe jantele noi si tot pe 17 pt setul de anvelope de iarna pe care il am deja.

      Daca intrebi pt masinuta ta sigur merg si pe talon mai mic si sunt aproape sigur ca sunt si prinderile de Seat pe modelul asta de janta.

      Doar ca odata cu un talon mai mic e si riscul de a indoi janta...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • 74000 km; coafura rezista

        Azi i-am facut revizia la Asko:
        - ulei MTF 2 l -> schimbat ulei c/v
        - filtru aer/ulei/polen (cu carbune activ ultimul)
        - ulei Eneos 0W20 ca si data trecuta, de 4 schimburi tot pe Eneos e si ii place.

        Merge excelent pentru ai ei 4 ani si un pic si nu am de gand sa o schimb.

        I-as lua insa o surioara mai mare, un CR-V.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • ''Coafura rezista''...m-a facut sa zambesc aducandu-mi aminte de publicitate aceea haioasa ...
          Bun asa ''mane''...inca pe putin 100 de zile ca asta
          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

          Comment


          • Daca iti vei lua un CR-V, o sa ai o problema sa mai mergi cu Civicul, iti spun asta din propria experienta. Se vede mult mai bine lumea mai de sus!
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • stiu ca am facut un Drive test cu unul. E foarte Ok si imi da o senzatie mare de siguranta. Atat ca nu troncane la gropi, dar suspensia e tare ca la Civic (sa zicem), dar asta nu o trecem la minusuri ci la "de avut atentie"
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • ticker am ajuns la perioada in care trebuie sa schimb discurile & placute de frana, esti happy cu textar?

                Comment


                • Da, au un pic mai multa pilitura metalica in ele (care poate ajunge in vopseaua de la usi), mai scartie discret din cauza asta, dar eu sunt multumit.

                  Daca ar fi sa mai iau un set acuma as merge tor pe Textar. Desigur sunt multi care prefera un upgrade gen Ferodo sau EBC green / Redstuff. Doar ca odata cu schimbarea fata de OEM (si pe Civic OEM e textar) apare riscul sa se duca mai repede discurile de frana.

                  Asa ca Textar raman in continuare varianta optima pt mine. Ma apropii de 80k si cred ca o sa mai tina vreo 10-20k. Cand o sa schimb setul o sa anunt pe aici.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • ms mult de raspuns.
                    hondatu
                    Administrator
                    Last edited by hondatu; 28-08-12, 17:04.

                    Comment


                    • No worries, de abia mai vorbesc si eu de masinuta.

                      In urma unei pietricele binevoitoare s-a spart un proiector.

                      Maine dimineata sunt la Asko sa il schimb.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Naspa...
                        O folie protectiva nu l-ar face mai ''rezistent'' ?
                        Vedi ca pe civinfo este un baiat care le vinde (are si galbui ...JDM style )
                        HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                        CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                        Comment


                        • o sa iau de pe forum.

                          am rezolvat la Asko si senzorul de la cruise control care dadea rateuri (pus unul nou). baieti de nota 10 ca de obicei
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Bun asa
                            HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                            CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                            Comment


                            • Originally posted by ticker View Post
                              o sa iau de pe forum.

                              am rezolvat la Asko si senzorul de la cruise control care dadea rateuri (pus unul nou). baieti de nota 10 ca de obicei
                              Dadea rateuri de la unsul pedalei de ambreiaj (banuiesc)....
                              Am patit acelasi lucru
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Foarte probabil de la asta era. Cert e ca era "dus" acum si singura consolare a fost sa schimb senzorul.

                                Nu-i bai, pentru ca eu chiar folosesc CC-ul si atunci merita.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X