TICKER: '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, Champagne Silver Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Wagner
    replied
    S-o stapanesti sanatos in continuare!

Nu cred ca are rost sa punem la suflet vorbele rele (a-propos de hulit). Cand am cumparat Civic-ul, alternativele in clasa lui erau de toata jena. Nici acum nu mi se pare prea schimbata situatia (ma refer la pret-calitate-performante)
    Last edited by Wagner; 14-04-16, 09:42.

Leave a comment:

• AlexKLM
    replied
    Originally posted by ticker View Post
    Concluzie: la cat de hulit ar fi Civicul de unii, eu sunt foarte multumit de al meu, sper sa il tina naravul si sa nu-mi faca probleme pentru ca nu ma vad prea curand in alta masina.
    Chiar de as fi sa imi iau CR-V (visul meu), la Civic nu renunt.
    Asemenea si eu. Dupa ce am invatat si 5D-ul, am facut niste "nasty shit" cu el pe sosea si am ramas impresionat. Pe langa asta masina asta nu stie sa pape deloc piese (nu cred ca sunt eu norocos in mod special). Desi sa fiu sincer caut sa-l vand dar numai la un pret bun. Legat de huleala.. stii si tu ce si cum se aplica teorema caprei vecinului.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Mersi Gabi. Si tu pe cele 4 mandre ale tale!

Leave a comment:

• KMR
    replied
    S-o stăpāneşti sănătos īn continuare!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Hulita e de Alex de la Asko ca i-au dat cateva batai de cap. Nici vtin nu s-a bucurat de a lui cand a avut 5d. Pana la urma cred ca e si o chestie de exigenta/asteptari /compabilitate.

Cum zice si Sheva, Nu e perfecta, dar nu as avea cu ce sa o schimb daca as vrea asta.

Leave a comment:

• Sheva_C
    replied
    Pentru mine va ramane masina de suflet! Forever! Nici eu nu stiu ce as putea sa-mi iau la ora actuala. A trecut de 6 ani si la un moment dat va trebui s-o schimb, dar chiar nu stiu cu ce, daca ma intrebi acum. Nu exista o alta masina care sa-mi placa atat de mult cat imi place Civicul FK2... inca! Sa nu mai mentionez si Type-R-ul .

Leave a comment:

• happa
    replied
    Sa mai duca cel putin atatia km fara probleme.
    Si eu em aceeasi parere despre gen 9, s-au europenizat cam rau din pacate.

Leave a comment:

• bacu
    replied
    Cu spațiul interior ai dreptate, a ta e mai mare decāt asta actuala. Dar de ce spui ca ar fi hulit Civicul?! La cāte mașini cu peste 150 de mii de km sunt aici pe forum care merg brici, nimeni nu poate spune ca nu e o mașina fiabila, nu știu alta mașina compacta mai aducătoare de satisfacții decāt Hondita asta!

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Multumesc, asemenea!
    Nope, doar cureaua fara role...

Leave a comment:

• vtin
    replied
    Multi kilometri cu bine si de acum incolo!
    Nu ti s-a pus in vedere sa schimbi rola de intindere, precum si cea de ghidare?

Leave a comment:

• ticker
    replied
    128.000km - frizura rezista. Facut ieri Health Check.

Ramane de schimbat cureaua de accesorii cu alta OEM (pt ca era decent pretul -cca 124 lei cu discount- am comandat-o la Asko) ca sa evit neplacerile cu curelele after market (zgomote, fiabilitate mai slaba (de ex OEM m-a tinut mai mult de 8 ani)).
    In rest all is good.

Cat s-a facut check-ul m-am plimbat cam prin toate masinile din Showroom.
    Desi imi place Civicul cu facelift, nu ma vad intrunul. Mi se pare mai ingesuit la interior, mai putin spatiu la cap in spate, mai masiv (al meu are design-ul mai fluid in interior), mai greu de simtit fata masinii datorita bordului mai inalt.
    Nu ma dau peste cap nici materialele (nici la al meu nu sunt super, dar macar sunt 3 tipuri de plastic fata de 5-6 in noul Civic).
    Chiar si cutia de viteze la al meu mi se pare mai smooth si un pic mai scurta.

Concluzie: la cat de hulit ar fi Civicul de unii, eu sunt foarte multumit de al meu, sper sa il tina naravul si sa nu-mi faca probleme pentru ca nu ma vad prea curand in alta masina.
    Chiar de as fi sa imi iau CR-V (visul meu), la Civic nu renunt.
    Last edited by ticker; 13-04-16, 16:58.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Nu chiar... ai interiorul pe bej?

Leave a comment:

• Ispas
    replied
    Este exact ca a mea Sa o stapanesti sanatos

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Dar in carte ce scrie?

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Confirm si eu cu Denso, sunt OK, montate la Asko, fara probleme.
    Poate ai gresit modelul de Denso. Daca prin plafonare te referi la viteza maxima, ai gresit persoana. La mine vmax = 140km/h pe autostrada
    Desi e dubioasa treaba. E ca si cum ai spune ca daca pui alt filtru de aer se plafoneaza la 165 km/h.
    Adica la mine merge bine, rotund motorul etc. Daca ar fi intradevar o problema atunci nu ar merge cum trebuie.
    In plus nu am gasit nici un topic cu plangeri despre Denso pe Civinfo, iar daca pe Civinfo nu e...

Alt argument gasit pe Civinfo: bateriile OEM pot fi chiar Denso (depinde anul de fabricatie)
    http://www.civinfo.com/forum/engines...ark-plugs.html

Leave a comment:

Working...
X