DRAGOS: '07 Honda Civic 5D 1.8L M/T Sport, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am verificat cureau de accesorii si dupa indicatorul de intindere ar cam trebui schimbata.
    Care ar fi mai buna Contitech,Gates sau Dyco?
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • Conti mereu, este si cea mai scumpa, pe locul 2 gates, diferenta de pret intre ele 20-30 lei
      Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
      '04 Accord 2.4 A/T CL9

      Comment


      • Ordinea ar fi OE, Conti, si restu.

        Comment


        • Ok,
          multumesc pentru raspuns.
          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

          Comment


          • De curand am trecut pragul de 160.000 km iar per ansamblu in decursul a 7 ani de cand am masina pot spune ca nu am ce sa ii reprosez.
            Merge si se comporta ca in prima zi zic eu.In afara de consumabile masina nu a vaut interventii pe partea trechnica.Ma gandesc cat o mai tine ambreajul ca am vaut multi l-au schimbat la mine nu da semne de oboseala inca .
            Saptamana trecuta am rezolvat o treba cu scartaitu suspensiei spate in momentul cand trageam farana de mana.
            Rezolvarea o culisa de la etrierul spate dreapta blocata si cand ma gandesc ca de un an si jumate ma enerva scartaitu asta curios ca la ITP si la testul fe frana nu sa vazut.
            Pe spate am discuri Ferodo Premier si am avut placute tot Ferodo Premier ma asteptam sa fi uzat discul dar nu a fost asa, placutele si discurile aveau peste 30.000km uzura minima desi placutele ferodo sunt foarte dure.
            Eu credeam ca de la arcurile Eibach e zgomotul.
            Asa ca recomanda macar o data pe an la revizii sa se demonteze placutele sa se curete si sa se puna la loc.
            Acum am pus placute TRW pe spate, s-a dat jos portetrierele pe spate s-au scos culisele s-au curatat si s-a pus vaselina pe baza de cupru merg ca noi acuma sper sa nu mai am probleme.
            La urmatorul schimb pe fata o sa urmeze acceasi operatie de ungere culise.
            Urmeza sa schimb si uleiul dupa 2 schimburi de LiquiMoly Toptec 4200 5w30 o sa merg pe Motul X-Max 0w40.
            Ce nu mi-a placut la uleiul liqui moly este ca dupa 7000 cu el in motor pana la 10000 unde il schimbam il consuma grav aproape 1L si crestea si consumul un pic dar motorul ramanea foarte silentos la relanti.
            O sa urmeze o vopsire spoiler fata capota si aripi pe spoiler sa exfoliat lacul iar pe capota si aripi e sarita vopseaua de la pietre.
            In rest benzina si drumuri bune.
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • Sa te tina tot asa in continuare.

              Cu ambreiajul - mie mi-a scazut destul de mult cursa pedalei asa ca o sa schimb kitul (110000 km si 6 ani jumate). Alte semne nu da dar prefer sa fac treaba cum trebuie.

              Cu uleiul, am pus de 5-6 schimburi numai Eneos, dintre care ultimele 3-4 doar 0w20 si nu a trebuit sa completez niciodata intre revizii. Poate ar fi bine sa incerci. E mai ieftin oricum decat Motul.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Parca as incerca dar 0w20 mi se pare prea subtire la km mei mai ales ca ii mai dau din cand in cand cate o forja pe drumul spre Poiana Brasov.
                Pretul e tot pe acolo am gasit la 200 lei 4L la magazinul de mai jos.
                http://www.ulei-motul.ro/produs/18/m...-max-0w40.html
                Ori cum e mai ieftin decat liqui moly care la noi are un pret prea mare desi daca stau sa ma gandesc nu e cine stie ce ulei.
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • Parca ai folosit Valvoline si erai multumit,de ce tot schimbi marcile de ulei?

                  http://www.valvolineeurope.com/engli...ricant_advisor

                  Eu folosesc Valvoline SynPower 5w30,merge brici.................
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/bxl77seby/

                  Comment


                  • Da Sebi asa e dar nu am mai gasit pe la noi prin oras si din sursa de incedere iar pe net am gasit la vreo 260lei 4L.
                    Pe site la Valvoline aia recomanda un ulei semisintetic petru masina mea ceea ce mi sa parut cam curios.
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                    Comment


                    • Uleiul Motul are un raport bun pret-calitate. Am cumparat si eu anul trecut de la cei indicati in postul lui Dragos de mai sus si a mers totul snur. Uleiul era "proaspat", adica fusese produs cu aprox. 2 luni inainte de data la care l-am cumparat.

                      Anterior am avut in motor Motul Eco-Nergy 0W30, iar acum am Eco-Nergy 5W30 - motorul merge "ca uns".
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • Zilele trecute avand ceva timp liber am facut revizia.Kilometri actuali 160.700.
                        Am schimbat cureaua de accesorii cu una Contitech, atentie schema de montare din manualul de servie nu e buna.
                        Pana la uram am pus ulei Mobil 1 0w40 ,Motul 0w40 desi vroiam sa pun nu am mai gasit.Masina se comporta si merge super la revizie am gasit si sursa unui zgomot la toba protectia de aluminiu de deasupra tobei finale se mai tinea doar intr-un surub era arsa in jurul suruburilor si cazuse pe toba asa ca am luat niste saibe mai mari si am montat-o la loc.Cu treaba asta am dat jos scuturile de plastic de sub masina si am dat cu ceara protectoare toata masina pe dedesubt au inceput sa apara ceva urme de rugina.
                        Maine plec spre mare si vroiam sa nu am nici o surpriza.Mecanicul meu rade de mine ca cine cumpara masina de la mine o ia de noua .
                        Parca nu ma lasa inima sa las masina cand ceva nu e ok pana cade de tot.
                        Ca prima impresie cu noul ulei deja am facut vreo 200km este ca consuma mai putin cam 1L fata de Liqui Moly in aceleasi conditii.
                        Cum am avut ceva de lucru la masina am lasat sa se scurga uleiul vreo 3 ore cat s-a lucrat la ea asa ca au intrat fix 4L.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • Azi cautand prin debara am gasit veche mea nuca de la Tenzo R e argintie din metal si cu inscriptie 6 viteze.Cred ca merge cam pe toate hondele cu filet la tija schimbatorului.
                          O donez gratis cine o vre poate sa imi dea PM.Eu momentan am una de la Skunk2 primita din state.
                          Daca e cineva doritor o poate ridica din Brasov.
                          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                          Comment


                          • Salut.ti-am trimis pm pt nuca.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            CIVIC SEDAN '08 ES M/T
                            NIGHTHAWK BLACK.

                            Comment


                            • Gata,
                              Nuca a plecat la gyurydmy sa o folosesti cu placere.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • Azi am fost programat la noa reprezentanta Honda Radacini pentru schimbarea franei de mana exista o chemare in service pentru masina mea pentru aceasta de care stiam dar cei de la Kampur nu au vrut sa o schimbe pe motiv ca nu am facut reviziile la ei.
                                A fost schimbata intreaga maneta care e mai fixa si nu mai are joc stanga dreapta ca vechea.
                                Oameni foarte profesionisti in o ara jumate a fost gata si masina spalata pe afara .
                                Cea mai mare bucurie a mea este ca pot merge la acest service si pot baga masina in hala fara sa o rascaie pe dedesubt intrarea in hala e cum ar trebui sa fie la o reprezentanta care se respecta.
                                In rest masina merge ca noua mai am de schimbat manerul de la portiera soferului ca m-am saturat sa il tot lipesc cred ca pe luna viitoare ma programez si la aceasta operatie.
                                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                                Comment

                                Working...
                                X