DAN P:“07 Honda Civic 5D 1.8 Sport MT, Milano Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Dan P
    replied
    Daaaa, ce-i mai plac lu nevasta-mea!
    Nu a vazut masina asta nici o liniuta. Personal consider ca liniutele sunt cam prostesti. Strici masina aiurea.
    Sincer la nici o masina nu am testat acceleratia din carte, nici macar la Type S.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Dacă īți plac liniuțele, așa pățești

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Am fost la a doua constatare si ambele raspunsuri au fost aceleasi, "cap de planetara uzat". Au recomandat sa mai astept pentru ca uzura nu este accentuata momentan si nici nu erau foarte siguri de la care planetara se aude, parerile au fost impartite stanga/dreapta. Asa ca astept in continuare pana se va accentua. Oricum pe perioada verii abea se aude.
    Ziceau ca nu raman cu masina in drum si ca uzura e progresiva uniform si ca nu as avea nici un risc daca mai astept.

Leave a comment:

• adi_tgv
    replied
    Originally posted by Dan P View Post
    AM o problema la masina. Cand virez stanga se aude un harait pe dreapta fata.
    Cand virezi dreapta e liniste, nu? E rulmentul fata dreapta. Se verifica pe elevator.

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Rulmentul ar trebui sa se auda cand mergi drept (huruit) si sa taca cand iei curba. Mai repede planetara.

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Stiu ca se invarte planetara, voiam sa atrag atentia ca se aude si cand nu e in sarcina. E ciudat, zgomotul este sigur de la rotatie doar ca apare la virare stanga si se amplifica pe masura ce unghiul de virare creste. Seamana cu sunetul scos cand sunt franele duse si freaca tablita aia "martor".
    O sa vad cum e si cu rulmentii ca nu e exclus . Ms de pont!

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Dacă mașina e īn mișcare, planetara se īnvārte indiferent dacă e īn viteză sau nu. Și rulmentul din butuc la fel.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Eu am avut un harait pe stanga fata la Infiniti, la 80.000km - era un rulment de la butuc. Nu ma pricep, am impartasit doar experienta.

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    AM o problema la masina. Cand virez stanga se aude un harait pe dreapta fata. Am fost la service si ei cred ca ar fi planetara. Mie mi se pare ciudat ca se aduse si daca accelerezi si daca nu, masina are vreo 70.000 si nu a fost abuzata si apare mai ales in sezonul rece .

Vreo idee ce ar putea fi?

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Masina a implinit 66850 de KM si i-am facut un schimb de discuri si placute. Am optat pentru EBC green . Nu am apucat sa le testez, le rodeaza sotia.

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Am schimbat si amortizoarele fata ca unul era curs Acum totul e OK.

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Mi s-a rupt un prezon la masina ocazie cu care am vazut ca este curs un amortizor. Urmeaza sa le schimb si probabil la anul un schimb serios de discuri de frana, astea deja par destul de inbatranie.
    Intre timp m-am pricopsit cu un radiator nou, cred eu ca fara sa fie nevoie de el. Dupa ce nu am rezolvat problema de la AC nici asa, am gasit topicul asta si am rezolvat problema care era defapt
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...at-%B407-Civic
    La mine a fost releul pe care l-am cumparat original si l-am schimbat personal. Nu am mai avut nici o problema.
    Masina are doar vreo 64.000 de km, sa vezi ce explicatii o sa dau cand va fi sa o vand: " masina a fost la o tinerica care mergea cu ea doar pana la servici"

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Asta nu are pe lista de modificari decat folie pe geamuri si consumabile

Leave a comment:

• vtin
    replied
    Nu mai mult decat tie, dar... sa le purtam sanatosi!
    Astazi chiar am luat hatch-ul la o plimbare ceva mai lunga, am dat drumul la muzica tare si a fost destul de bine.
    I-am dat si o stecluta de Red Bull (Line) d-ala de se curata motorul, acum sa vad daca va avea si un consum ceva mai bun.
    Multi kilometri fara probleme sa ai cu a ta!

Ps.: astept sa vad ceva mods pe la Civicania de pe topicul asta
    Last edited by vtin; 28-03-15, 18:03.

Leave a comment:

• Dan P
    replied
    Sa-ti raspund in acelasi ton : ma bucur ca iti place in sfarsit 5d-ul.

Leave a comment:

Working...
X