CHIPSON78: “07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi, Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• chipson78
    replied
    Doc, am luat un Swift, Jazz-ul nou e prea scump, iar second gasesti foarte greu.
    Sindrom, KMR, depinde cum conduci. Sotia avea acum vreo cateva zile 6.5% in oras. Bine, nici nu circula in perioade de varf, dar cred ca s-ar scoate cu un 8%, deci si eu as scoate un 9-10%.

Leave a comment:

• Doc
    replied
    Eu m-am insurat si nu vrea sa conduca. Prefer sa merg cu bicicleta pentru ca ma deplasez mai repede in oras, decat sa stau in trafic. I-am luat Jazz si tot eu trebuie sa duc/iau maimutoii.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    CR-V -ul meu diesel automat consuma cāt Accord CW2 automat

Leave a comment:

• Sindrom
    replied
    Voi astia cu benzine automate aveti tempomat la talpa, d'aia va place.

Da un gheorghe ca mine nu se impaca cu ele ca da faliment.

PS: alfa romeo giulietta 1.4 170cp supraalimentata, consum 14% in afara Deh, era in Austria, ca in DE scoteam mai putin la cate restrictii au astia )

Leave a comment:

• alexme24
    replied
    subscriu la ce a zis chipson mai sus. NU va insurati) si mai ales daca ii place masina mult sotiei, nu o mai lasa)

Leave a comment:

• Doc
    replied
    Sa inteleg ca vrei sa iei un Jazz AT??

Leave a comment:

• chipson78
    replied
    Da, da, o gasca de pacatosi
    Intalnirea CR-V viitoare o facem la manastire, sa ne caim pentru pacatele comise
    Daca e sa fiu totalmente sincer, eu nu am parte de benzina, AT, din cauza sotiei(sa nu va insurati niciodata )). Asa ca am ramas cu CR-V 2013 diesel, AT. Ceea ce nu e rau.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Ahhhh, păi și eu sunt īn păcatul ăsta, cu benzină, automată

Leave a comment:

• cerevelu
    replied
    Originally posted by chipson78 View Post
    Daca nu era manuala si diesel nu o dadeam, dar am ajuns sa fac drumuri multe in aglomeratie si o automata e mai confortabila, plus ca iarna benzina se incalzeste mai repede.
    Nu pot sa cred asa sacrilegiu, nu pot sa cred... sa va placa o benzinara automata? Vaaaai. Credeam ca sunt singurul anormal.... cum, fara facaletz?
    Eu cand spuneam de automate cand nemai vedeam lumea privea superior... si acum... iacata...
    Bun venit in club! O sa va placa enorm. Nu mai aveti cuplul dizelului dar ce liniste in masina o sa aveti, ce calm demaraj si ce destins o sa va simtiti fara facaletz... si daca luati ceva cu padele aveti ce e mai bun dintre cele 2 lumi...
    Ce chestie, e postarea mea numarul 900. Ma bucur ca e despre automate si benzinare. Caci imi plac enorm.

Leave a comment:

• chipson78
    replied
    Cu siguranta voi avea, pe undeva imi pare rau ca o vand.
    Daca nu era manuala si diesel nu o dadeam, dar am ajuns sa fac drumuri multe in aglomeratie si o automata e mai confortabila, plus ca iarna benzina se incalzeste mai repede.

Leave a comment:

• ro861
    replied
    Fara sa dramatizez, cu siguranta vei avea mereu amintiri frumoase cu modelul asta de masina...bravo tie...!

Leave a comment:

• chipson78
    replied
    Dupa 10 ani de serviciu credincios, a venit si vremea despartirii:

https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...tml#525282691b

Leave a comment:

• octi_b
    replied
    Cred ca primele sunt "excluzand uleiul ramas in motor".

Leave a comment:

• chipson78
    replied
    am o nedumerire, n-am stiut unde sa o pun, asa ca o pun aici. ma uit in manualul de civic si vad asa:
    Click image for larger version

Name:	ulei_civic.jpg
Views:	1
Size:	40.8 KB
ID:	712317

acuma, unde scrie "ulei motor schimbati filtrul" si "fara filtru" am inteles, sunt 5.9 litri, respectiv 5.5 pentru tractorul din semnatura. dar "total"(6.8 litri) ce inseamna ca eu nu inteleg?
    Attached Files

Leave a comment:

• chipson78
    replied
    ca să nu rămānă lumea cu impresii greșite despre plăcuțe: frāna a ajuns acum la performanțe egale cu cea ce era īnainte de schimbul cu EBC. n-am pus decāt frāne de oraș, ca să zic așa, le mai las puțin și trāntesc și o frānă sănătoasă să vedem ce iese.

Leave a comment:

Working...
X