DRACSHOR: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DRACSHOR: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red

    Buna seara,

    Sunt proaspata posesoare a unei masinute din '07, Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red si pentru ca nu ma pricep la masini am ceva intrebari:

    1.Uleiul - domnul de la care am luat masina si domnul de la service mi-au zis sa pun mobil1 5w-30 esp formula. E bun, nu e bun, d'asta trebuie?

    2.Oglinzile laterale - nu se rabateaza si vroiam sa ma duc la service la Carpati Motor, recomandati altceva sau e ok la ei?

    3.Filtre - i-am schimbat toate filtrele si le-am pus de la mann filter, e ok ? trebuia sa pun altele?

    4.Ceara - vreau si eu sa o dau cu ceara sa luceasca frumos si nu mi-e clar in ce conditii trebuie sa fac asta.
    - trebuie polisata inainte? daca da, de care polisare ii fac (am vazut ca sunt mai multe tipuri)? Polisarea inseamna indepartearea unui strat superficial de vopsea? masina a fost revopsita, daca o polisez risc sa imi iasa o culoare neuniforma?
    - exista vreo splatorie care sa faca toata treaba asta profi ?

    5.Muzica - as dori sa am un adaptor usb si mi s-a recomandat sa ii pun X car link, functioneaza bine, e cea mai buna varianta sau mai exista altceva? eu ma gandisem sa ii cumpar un modulator radio dar am inteles ca nu ar fi prea stralucit

    6.Huse - in principal caut niste huse negru cu rosu (pot fi si negre simple) ceva material textil, nu piele ecologica,nu burete,nu supraelastice si nu cu poliester, iar pt bancheta din spate sa pot sa o rabatez si fractionat cu husa pe ea si sa pot sa las si cotiera din spate cand are husa pusa, exista asa ceva?

    Momentan astea sunt intrebarile, sigur voi mai avea ( multe si stupide, cum probabil vi se par si cele de mai sus )

    Astept parerile voastre, multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 17-12-15, 17:07.

  • #2
    Buna, bine ai venit printre noi.

    Eu am alta masina decat tine, dar cu acelasi motor, asa ca iti impartasesc experienta mea:
    1. Eu folosesc de vreo cateva schimburi tot Mobil 1, dar 5w40 si pare totul in regula.
    2. Pentru oglinzi poti incerca la Carpati, dar eu ti-as recomanda sa mergi la Asko.
    3. Filtrele de ulei, aeu, polen, etc. pot fi Bosch, Knecht, Niparts. Tot de la service am auzit pareri contra Mann, nu stiu sa spun de ce.
    4. Pentru aspect, ti-as recomanda un tratament complet de detailing, interior si exterior, macar o data oe an, eu facand 2 pe an. Aici este inclus si polish, nu iti face probleme nu i se intampla nimic vopselei, dimpotriva.
    5. Pentru muzica, vezi ca sunt subiecte pe forum, unde te poti lamuri. Intr-adevar modulatorul radio nu e grozav.
    6. Pentru huse, exista site-ri de incredere unde ti le poti procura la preturi decente.

    In final, drumuri bune si sa te bucuri de masinuta!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red

      Daca ti-e comod si aproape la carpati, mai ales la cei de pe calea grivitei, poti sa mergi linistita la ei,
      Polishul ceva diferit de ceara si polishul e ultima instanta la care as apela, desigur sunt cazuri cand e nevoie de polish, dar ma bucura ca stii deja ce inseamna asta si te asigur, ca ceara iti va asigura efectul dorit fara nici un fel de riscuri si il poti face si singura dupa ce e spalata bine masinuta. Ceara si carpe moi speciale gasesti in orice supermarket, iar cu un flacon vei face mai multe ceruiri.
      In romania orice baiat de la spalatorii, fara multa scoala repeta incontinuu....polish polish polish. Personal am culoare milano red, si in 9 ani n-am facut nici un polish, dar ceara vede minim 2 ori pe ani, sa stii ca este unica culoare nemetalizata , adica este foarte pretentioasa, orice atingere lasa urme, nu stiu in ce stare este vopseaua ta dar iti repet: grija mare cu polish. Sunt putine locuri in bucuresti unde fac polish de calitate!!!
      Filtrele Mann poti folosi, mai putin filtrul de ulei, consider ca filtrele originale sunt mai bune, si vad ca ai diesel asa ca nu e de gluma, filtrul de ulei nu e un capitol la care se poate economisi. ia legatura cu @ tudorart iti recomanda el ulei de calitate si filtru bun, iti recomand sa ramai pe vascozitatea asta 5w30 sau 0w30, alt ulei ieftin si bun ar fi Eneos Sustina 5w30. Probabil cel mai comod ar fi Castrol edge, dar asta ar presupune sa cumperi din acelasi loc si un filtru ieftin si nu e bine deloc! Daca iti doresti binele pentru motor merita putin efort ...nu neaparat financiar, dat telefon, asteptat colet .... La fel, pot fi considerate efort.
      Cu husele iarasi grija mare deoarece ai airbaguri laterale in scaunele din fata, nu e bine sa pui ceva peste.
      Bafta si felicitari pentru........milano red
      InjectoR
      Senior Member
      Last edited by InjectoR; 17-04-15, 22:57.
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #4
        1. Eu folosesc pe aceasi motorizarea Castrol Edge Titanium 0w30. Reviziile iti recomand sa le faci la 10.000km. Te poti uita si in cartea masinii sa vezi ce indice ai recomandat.
        2. Poti merge la asko. Gasesti mai multe detalii aici daca ai problema asemanatoare: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...abila-electric
        3. Sunt ok mann. Eu folosesc la toate masinile mann. Poti sa pui si oem, pt ca nu-i mare diferenta la pret.
        4. Decat la spalatorie, mai bine te duci la un atelier de detailing. Eu masina am facut-o la KNZ Detailing (sper sa nu se considere reclama) si am fost foarte multumit. Daca vrei mai multe detalii iti dau pe PM. Oricum pe culoarea ta e posibil sa fi trecut timpul mai bine. A mea e neagra si cand bate soarele ma apuca groaza.
        5. Poti folosi interfete gen xcarling, yatour, gromaudio. Aici e o intreaga discutie. : http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-Gromaudio-etc
        6. Mai bine lasi husele si faci un detailing interior la 1 an - 1 an jum.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Multumesc pt raspunsuri, m-am mai luminat nitel dar cu ceara tot nu mi-e clar. Va rog sa imi spuneti exact pasii pe care trebuie sa ii urmez daca ma hotarsc sa fac acest lucru acasa.
          hondatu
          Administrator
          Last edited by hondatu; 17-12-15, 17:07.

          Comment


          • #6
            dracshor: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red

            Polishul e o chestie abraziva de care in foarte rare cazuri e nevoie cu adevarat, pe cand ceara(wax-ul) nu e abraziva, e ceva ce face sa luceasca suprafata vopsita, toate instructiunile le gasesti pe ambalaj...totul e foarte simplu in cazul cerei si cel mai important implica zero riscuri. Probabil faptul ca ceara uneori arata la fel ca pasta abraziva(aka polish) sau faptul ca uneori la spalatorii stropesc la final cu o solutie pe care iarasi o numesc ceara te bulverseaza un pic, dar totul e mai simplu decat pare si e mai eficient daca dai singura cu ceara deoarece nu implica cunostinte sau scule profesionale precum in cazul polishului.
            Sper ca am fost coerent
            L. E. am zis ca implica zero riscuri daca aplicam ceara imediat dupa spalarea masinii (unde e praful?)si folosim carpe moi
            InjectoR
            Senior Member
            Last edited by InjectoR; 18-04-15, 10:16.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #7
              Fragment...

              The difference or the distinction between what is a wax and what is a paint sealant, (according to forum consensus), is that a "Car Wax" contains some type of natural waxy type substance. A paint sealant contains no natural wax but instead is made from man-made or synthetic materials with the the*catch-all termof*polymers*being the most common word used to describe what's in the can or bottle. There are currently no "Wax Police" so companies can pretty much use any word or term they choose to label their products.

              According to the forum consensus definition of a paint sealant, NXT Tech Wax 2.0 is an all synthetic paint sealant but the word "wax" was chosen as the descriptive word for the label because the majority of enthusiasts in the world understand what a car wax is and when and how to use it. When the average do-it-yourselfer walks into an auto parts store to purchase products to wash and wax their car, they are looking for a Car Wash and a Car Wax. (Simple words that tell them what it is they are buying).

              When you start using words like*paint sealant*orpaint protectant*on the label of a retail product on the shelf of you local auto parts stores,*you can confuse the customer.*That's bad marketing and you can lose market share but you can also keep a potential customer from using a top notch product because they don't understand what it is and when to use it.

              So from a marketing and sales point of view you want to use the*KISS*system, that is*Keep it Simple Simon.

              We know in the "Discussion Forum World", people can get extremely AR about words and terms but at the end of the day what's most important is that you know what the product is that you're using and you're happy with the results it's producing in all it's dimensions which include, application, removal, appearance, protection, longevity, protection, cost and availability.

              For the record...
              NXT Tech Wax and M21 Synthetic Sealant are both paint sealants as both are made from all synthetic or man-made ingredients. NXT Tech Wax uses the word "wax" on the front label and is marketed and sold through normal consumer channels where the primary intended user is an enthusiast do-it-yourselfer. M21 uses the word sealant on the front label and is marketed and sold through professional channels where the primary intended user is is a professional.
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 18-04-15, 09:12.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #8
                Mai am o nelamurire legata de partea de muzica sa ii schimb casetofunul ei original sau sa ii pun mufa pt usb? Daca ii schimb casetofonul mai pot folosi toate functiile pe care le are acum? Are o functie care regleaza volumul muzicii in functie de zgomotul facut de drum si mi se pare mie foarte oki functia respectiva.

                Comment


                • #9
                  Pentru oglinzi :http://www.hondafan.ro/forum/showthr...436#post527436

                  Comment


                  • #10
                    mashinutza

                    Asta e mashinutza dupa ce am aranjat-o un pic

                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_06_06_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	182.3 KB
ID:	721634
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_05_50_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	176.0 KB
ID:	721635
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_06_47_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	171.6 KB
ID:	721636
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_04_42_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	167.6 KB
ID:	721637
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_06_44_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	157.5 KB
ID:	721638
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_05_02_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	155.5 KB
ID:	721639
                    Click image for larger version

Name:	wp_20150514_13_05_19_pro_1.jpg
Views:	1
Size:	143.7 KB
ID:	721640
                    Attached Files
                    dracshor
                    Junior Member
                    Last edited by dracshor; 14-05-15, 14:12.

                    Comment


                    • #11
                      Frumusica tare roșcata! Pana la urma ce ai făcut, polish sau ceară?

                      Comment


                      • #12
                        Polish si sealant
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • #13
                          polish nu a fost sealant si inca ceva inainte de sealant
                          hondatu
                          Administrator
                          Last edited by hondatu; 17-12-15, 17:08.

                          Comment


                          • #14
                            Decontaminare
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Acum am alta problema si nelamurire : trebuie schimbat scutul din fata. El e de plastic cu un patratel de tabla subtire pe undeva pe la mijloc. Nu stiu de care sa ii iau, tot de plastic sau sa incerc unu de tabla? Am gasit pe net de tabla 2-3 mm zic ei ca s-ar potrivi si ca nu afecteaza mashina. Gigei unde am dus-o la service mi-au zis sa nu ii pun de tabla ca producatoru face numai de plastic si asta de tabla trage nu stiu cum de plasticele de care e prins... Alea de plastic de pe net au doar partea din plastic nu au si tablita si eu as vrea si tablita aia ca asta abia se tine si e ruginita si daca tot schimb scutul sa schimb si particica metalica.
                              hondatu
                              Administrator
                              Last edited by hondatu; 17-12-15, 17:10.

                              Comment

                              Working...
                              X