DRACSHOR: '07 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Sport, Milano Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Dupa o vara si o toamna minunate in viata noastra (a mea si a masinii) a aparut ieri o problema : mi-am lovit masina. A intrat unu in mine si am aripa stanga fata, portiera stanga, fata portiera stanga spate destul de avariate. Individul are asigurare la euroins. Am facut amiabila urmand sa mergem maine la constatare. Aveti vreo idee de service-urile agreate de cei de la euroins? pe care il recomandati?
    Last edited by hondatu; 17-12-15, 18:06.

Comment

Sunt curios ce sau cum ati scris in amiabila...

Comment

Eu ti-as recomanda sa o faci pe CASCO-ul tau, si cu regresie pe RCA-ul vinovatului.
        Last edited by hondatu; 17-12-15, 18:06.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

@Delphi

De fapt ii spune regresie.

Comment

Multumesc IB ca mi-ai atras atentia, am corectat si am inlocuit "regres" cu "regresie". Sa fiu sincer, habar n-am avut ca se zice asa.
            Last edited by hondatu; 17-12-15, 18:07.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Nu am CASCO la ea, am bifat casuta 13 la mine ca viram la stg si la el casuta 11 ca ma depasea. Era un drum cu o banda pe sens m-am asigurat am dat semnal am incetinit si m-am pozitionat un pic pe banda mea si cand sa fac stanga m-am trezit cu el in mine. Eu nu am apucat sa intru pe cealalta banda,eram strict pe banda mea. El in spatele meu nu stiu ce a fost in capul lui si ce a vrut sa faca ca el voia sa mearga inainte.
              Last edited by dracshor; 17-12-15, 19:19.

Comment

Asiguratorul celuilalt conducator auto v-a acceptat amiabilul?

Edit: nu ma refer la limba gramatica
                Last edited by vtin; 17-12-15, 16:16.

Comment

Maine mergem amandoi la constatare la euroins

Comment

Situatia e una dintre cele mai dificile, asa ca fii atent la ce declari! La schimbarea directiei de mers, te-ai asigurat ca nimeni nu era in depasire, nu-i asa? Ca altfel, pierzi prioritatea si daca deja cel din spate era angajat in depasire, e nasol.
                    Inca un amanunt: in desenul de pe formularul de constat, identifica asa cum trebuie intersectia unde a avut loc evenimentul si deseneaza cat mai avantajos locul de unde crezi ca a inceput depasirea celalalt conducator auto.
                    Sper sa nu treci prin momente dificile cu inspectorul de daune si sa ajungi la constatarea pe care o va face ulterior politistul rutier!
                    Tinem pumnii!
                    Last edited by vtin; 17-12-15, 17:11.

Comment

Multumesc! M-am asigurat de cel putin trei ori m-am uitat in oglinzi si nu facea nimic, era fix in spatele meu. Eu cred ca el nu a fost atent la ce fac eu in fata lui si s-a panicat si a tras prost de volan. De intrat oricum intra in mine dar nu atat de tare daca continua deplasarea inainte sau usor in dreapta. Doi oameni care socializau la coltul strazii au zis ca statea de vorba cu persoana din dreapta lui.El cand a coborat din masina a zis ca e vina lui si ca nu stie ce s-a intamplat,din cauza asta cred eu ca nu a fost atent. Nu aveam viteza mare, nu am franat brusc. Eram fix langa casa, voiam sa intru in spatele blocului sa ocolesc parcarea ca sa pot sa ma intorc in fata blocului sa o parchez regulamentar.
                      Last edited by dracshor; 17-12-15, 19:20.

Comment

Vtin, e o d(răc')şoară
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

Mai bine, mai frumos, atunci. )
                          Multumesc, Bekxy, pentru atentionare!

Am simtit nevoia sa-i atrag atentia pentru ca solutiile date in astfel de situatii sunt impartite si e bine sa plece la drum - adica maine - cu lectiile bine invatate in materie de legislatie rutiera, respectiva regulile referitoare la depasire si prioritate (in intersectie) pentru ca prima greseala facuta la incheierea constatului amiabila, e posibil sa fie si ultima. Dar cum dracshor mort nu am vazut pana acum, probabil ca va iesi cu bine.

Comment

Din cele descrise de colegul nostru, ar cam fi vinovat. Se mai poate lua in considerare ce tip de intersectie era acolo, respectiv daca era marcaj pe jos sau nu, caz in care putem vorbi de o culpa comuna.

Comment

Gata am facut constatarea,ambele usi pe stg schimbate si restul reparat. Acum trebuie sa imi aleg un service unde sa o repar si nu stiu unde sunt mai priceputi pe parte de tinichigerie si vopsitorie. Agentul constatator mi-a zis ca ar trebui sa o duc la un service mare si daca vreau sa fie aproape de casa sa o duc la service la prestige. Astept si parerile voastre. Lista cu service-uri e mai jos.
                              Attached Files

Comment

Nr 43 Central Service e foarte ok, eu acolo merg la tinichigerie daca vrei iti sau si numarul sefului, e in zona Obor - Mosilor.
                                Last edited by InjectoR; 18-12-15, 18:04.
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

Jazz do it ...

Comment

Working...
                                X