FLASHER: '06 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Confort, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FLASHER: '06 Honda Civic 5D 2.2 i-CTDI M/T Confort, Champagne Silver Metallic

    Salut. De curand mi-am cumparat si eu o Honda Civic din 2006, motor 2.2 motorina. Am luat masina din Germania, fiind intr-o vizita la parinti, m-am intors cu masina de acolo
    Masina arata foarte bine, a fost cat de cat intretinuta, iar motorul trage destul de bine.
    O problema este cu ambreiajul care patineaza putin doar daca ii dau talpa... o sa rezolv asta mai tarziu.

    O problema creeata de mine... cand am schimbat jatele cred ca am strans cam tare piulitele si am rupt un surub...
    Suruburile la toate rotile par cam vechi si putin ruginite si as vrea sa le schimb...
    Din cate am inteles la varianta 1.8 benzina e mai complicata operatiunea, dar la diesel este usor.

    Faza e ca nu gasesc pe net de unde sa iau suruburi... aveti idee?
    Sau un magazin din Iasi?

    Am atasat si o poza cu masinutza.

    O sa pun mai multe poze, doar sa am timp.
    Attached Files
    Flasher
    Junior Member
    Last edited by Flasher; 21-07-14, 23:02.

  • #2
    salve şi bunvenit printre hondari.
    HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
    CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

    Comment


    • #3
      S-o stăpāneşti sănătos! Șuruburi pentru roți găsești la dealer.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Bine ai venit si s-o stapanesti sanatos!Jantele sunt pe 16'?

        Comment


        • #5
          Da, sunt pe 16, de la Civic gen 7 hatchback facelift (2004-2006)
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Eram si eu interesat in trecut de modelul de jante pe care le ai pe masina dar nu stiam cum v-a arata masina asa ca.....Imi place forte mult.Pune cand poti cateva poze, in special cum se aliniaza cu aripa din fata si din spate.Din cate stiu eu modelul de jante are ET45 iar echiparea standard la civic, la jantele de aluminiu pe 17' ET-ul este 55.

            Comment


            • #7
              Ai rezolvat problema cu prezonul? Daca nu pote gasesti aici http://olx.ro/oferta/honda-civic-1-8-se-i-ID20sgR.html

              Comment


              • #8
                sau aici http://www.tocmai.ro/dezmembrez-hond...-14392782.html

                Comment


                • #9
                  Cum mah sa iei prezoane de la dezmembrari???
                  Nu costa o avere si e vorba de siguranta .
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Acuma sincer ce are daca cumperi de la dezmembrari?Nu cred ca costa o avere.Masinile din dezmembrai au putini km.Dar in fine am vrut doar sa ajut.

                    Comment


                    • #11
                      Plăcuțe de frānă au? Și niște ulei de motor ar fi bun...

                      Comment


                      • #12

                        Comment


                        • #13
                          Salutare si multumesc. Azi am rezolvat problema cu prezonul la un service care are si piese honda. Sunt ieftine,iar de la dezmembrari trebuie scoase de pe masina veche si abia dupa aia montate la mine si e prea mare chinul, pretul fiind cam la fel. Asa ca mai bine noi
                          Jantele sunt originale Honda R16, au venit cu odata cu ea. Personal imi plac mai mult astea decat cele pe R17.

                          In rest masina merge foarte bine, Mi se pare ca trage foarte bine, prea bine. Am mai mers cu un Passat 2.0 TDI 140cp si parca nu trage la fel ca honda.
                          Ma gandeam sa ma duc la un service sa vad daca nu cumva i-a fost facut chiptuning, dar asta cand o sa am timp.

                          Luna viitoare am RAR-ul, dupa care trebuie sa platesc taxele si urmeaza numerele de Iasi
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Am uitat sa precizez pretul la prezon surubul pentru prezon... 27 de lei si daca vroiam si piulita inca 14 parca.

                            Pana una alta am trecut RAR-ul fara nicio problema (fum 0,00). Taxa pt RAR+Identificare s-a mai marit putin... am dat 447lei.
                            Chestie interesanta la RAR, cand sa scot masina ma intreaba timpul: Ce culoare vrei sa scriu pe CIV? Ca nu prea exista o culoare care definie exact vopseaua masinii )
                            I-am zis culoarea care a pus-o producatorul si a zis ca nu exista asa ceva. I-am pus culoarea GRI (am inteles ca nu se mai precizeaza daca este culoare metalizata, perlata etc...)

                            De acum platirea taxelor...

                            Cand o sa obtin numerele o sa mai pun un post cu ele daca e sa ne salutam prin Iasi sau prin tara.

                            Comment


                            • #15
                              Si la a mea e "GRI" in talon, deci ti-a pus bine.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X