BASIL: '09 Honda Civic Type S 1.8i-VTEC , Polished Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Tot la BMW sezutul se lungeste pentru cei cu picioare mai lungi. Din pacate, scaunele de la BMW nu sunt chiar pe placul meu. M-am simtit mult mai bine in scaunele de Type-R, S2000 si Accord.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #32
      Salve. cred ca fac vreun an de cand nu am mai intrat pe forum. Nicior problema so far! Imi curgea lichid de frina pe la un etrier spate dar era de fapt surubul furtunului slabit. de la gropane si trepidatii ! Cu toate acestea... am gasit bucsele amortizoarelor spate cu ceva joc. as vrea sa rezolv asta.
      Trebuie schimbate amortizoarele cu totul banuiesc, desi ele insele sunt ok, nu sunt obosite deloc. Ce ma sfatuiti? daca trebuie sa schimb amortizoarele, de care sa iau si de unde?
      Un pic de uzura am gasit si la bucsile barii antiruliu fata, si cred ca si in bucsile bieletelor verticale.
      Unde as putea gasi piesele acestea?

      Comment


      • #33
        Amortizoare gasesti Sachs (acelasi model cu cele OEM) sau KYB la epiesa.ro - cele de spate sunt pana in 300 lei/buc. Bucsele de bara stabilizatoare OEM se gasesc la dealer, costa undeva pana in 100 lei perechea, nu are rost sa te uiti dupa altceva - gasesti si la 20 lei/buc, dar nu poti pune baza in ele. Bielete antiruliu - ai multe optiuni, nu stiu ce sa iti recomand... OEM sunt ok, dar sunt cam scumpe (chiar si pe cox), daca mergi pe AM, cumpara de la un producator mai "spalat" (chiar daca sunt destul de scumpe).
        Wagner
        Senior Member
        Last edited by Wagner; 11-11-15, 18:46.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #34
          Multumesc Wagner, eu din province nu pot veni la Bucuresti,criza acuta-acuta de timp, le schimb la un service local . pe epiesa nu am gasit bucse de bara antiruliu fata,nici bieletele acelea.
          Daca nu si nu,poate in decembrie sa ma duc la Asko.

          Comment


          • #35
            Bielete antiruliu, aici.
            Sunt ok, dpmdv. (vor fi prima optiune, cand le vine randul la masina mea.)
            Vorbeste cu Asko si stabileste cu ei ce si cum.

            Bafta!
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • #36
              Ok, merci mult.
              Legat de amortizoarele Kayaba,am inteles ca sunt de mai multe tipuri, Excel-G, Premium.
              Ce diferente sunt, ce s-ar recomanda?

              Comment


              • #37
                Am montat eu KYB, Gas-A-Just pe spate (Made in Japan), Excel-G (Made in Spain) pe fata (nu exista pentru Civic FK Gas-A-Just pentru puntea fata). Ca impresie dupa aprx 3000 km, sunt la fel cu cele OEM care au fost pe masina din fabrica, adica nici prea-prea, nici foarte-foarte. Am alergat un pic pe niste serpentine in vara asta si s-au tinut foarte bine (ce-i drept, in combinatia cu gume de vara noi).

                Sunt ok, pentru utilizare zilnica.

                Nu stiu cum se vor comporta in timp, ramane de vazut.
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment

                Working...
                X