XSaraa: '07 Honda Civic Type S 1.8 M/T, Alabaster Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• XSaraa: '07 Honda Civic Type S 1.8 M/T, Alabaster Silver

Salutari tuturor.

Sunt proaspat posesor al masinutei "rupta din filmele SF", cu caracteristicile din titlu topicului.

Datele "problemei" sunt urmatoarele: ~111k km, 2007, Type S, tara de provenienta Germania (dealer Fuegel) cu o selectie de optiuni dubioasa (cel putin pentru cat am studiat eu) - gen scaune incalzite, dar nicio mufa de Aux/USB.

Zilele urmatoare trebuie sa imi fac timp si sa trec pe la un service autorizat pentru o verificare - as vrea sa stiu ce trebuie schimbat, cand, cum, istoricul ei, etc. - ce recomandati in Bucuresti?

Merci,
    Alex.
    Last edited by XSaraa; 24-02-14, 12:05.
    '07 Civic Type S - Alabaster Silver - 1.8 VTEC - M/T

Sa te bucuri de ea!

Nu ai mufa USB/Aux pentru ca e varianta pre-facelift.

Daca ai nevoie, ai AUX, dar e in spatele radio-ului si ai ceva de surubarit la bord ca sa ajungi acolo.

Pe Type S au fost de la inceput pe aproape toate versiunile scaune incalzite. Pe 5D in Germania nu au fost decat la Executive cu piele.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Inca o data, sa te poarte sanatos!
      Masinuta arata super super bine
      Ce natie sunt jantele si ce marime?
      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

Comment

Originally posted by ticker View Post
        Sa te bucuri de ea!

Nu ai mufa USB/Aux pentru ca e varianta pre-facelift.

Daca ai nevoie, ai AUX, dar e in spatele radio-ului si ai ceva de surubarit la bord ca sa ajungi acolo.

Pe Type S au fost de la inceput pe aproape toate versiunile scaune incalzite. Pe 5D in Germania nu au fost decat la Executive cu piele.
        Multumesc.

M-am uitat pe net si consultat cu alt prieten care are Civic (dar are Aux) si am gasit un tutorial despre cum sa faci sa iti instalezi un xcarlink - dar am ajuns la concluzia ca e destul de complicat pentru o prima operatiune a mea, la masina - si in acelasi timp am aflat ceva de "100 de euro la Asko" - asta e pretul manoperei - sau cu tot cu scula + manopera?

Originally posted by G
        Inca o data, sa te poarte sanatos!
        Masinuta arata super super bine
        Ce natie sunt jantele si ce marime?
        Multumesc mult.

Jantele au zburat deocamdata, pentru ca au cauciucuri de vara montate pe ele. Sunt de 17" iar deocamdata ma cam doare sufletul cand dau intr-o groapa/gura de canal cu masina - nefiind obisnuit cu suspensia si sunetul din interior + fiind (inca) incepator dpdv tehnic si practic intr-ale condusului

Stiu ca tine de "gusturi" cand vine treaba de cine sa alegi dintre cei doi mari "jucatori" in piata de service Honda, dar totusi, pareri? Unde ar trebui sa merg cu ea pentru o prima verificare in-depth?

Comment

Eu m-as duce la Asko.La Carpati de fiecare data cand am calcat pe acolo am plecat dezamagit de service.Altii au avut experiente proaste cu Asko si bune cu cei de la Carpati.
          Daca e ceva obiectiv dupa ce m-as ghida e cum arata un service si cum arata altul.Carpati arata ca un service de colt de strada cu o sigla honda iar Asko arata cum ar trebui sa arate orice reprezentanta care se respecta.
          A mai aparut si Honda Nord dar nu iti pot spune nimic despre ei

Comment

La multi km inainte! sa te poarte sanatos!
            Inca un Type S in bucuresti! foarte misto ii sta pe argintiu! Aux si USB s-au pus doar pe versiunile facelift.
            Eu cand am luat-o pe Roscata mea, tot din germania anul trecut, m-am dus la Asko Chiajna sa o verifice si sa ii schimbe toate lichidele. Am fost foarte multumit de ei.
            '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

Comment

salve, alergari placute si bunvenit printre hondari... Inca un S printre noi.
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

Comment

Sa o stapanesti sanatos!
                Ex:Civic Type S FN1 '08
                Civic Type R FN2 '10

Comment

Sa te bucuri de ea ! Felicitari !

Partea de Aux m-ar interesa si pe mine, cum ce unde cat ! o sa urmez postul asta sa vad poate poate se spune ceva , iar legat de service... eu doar la Carpati am fost si.. nu stiu ce sa zic.. e ceva comun (nu am fost la Asko ca sa pot spune ceva despre ei), poate la preturi difera!

Oricum Felicitari !!!
                  "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

The Power of Dreams

Comment

Sa o stapanesti sanatos! Multi km. inainte.

Comment

Multumesc tuturor pentru urari

De astazi, am inscris masina pe Romania - iar pentru Hondistii de pe forum, bagati un claxon daca vedeti PH-89-DRK - cred ca am mai observat in trafic alti colegi de pe forum

Urmeaza o inspectie din bara in bara la Carpati, la Mihai (ceva feedback la alegerea asta) si apoi o mica revizie sa vedem de ce are nevoie sa schimbam.

Ce marci recomandati (cu argumentare din experienta persoanala, ar fi perfect) pentru - Placute, Discuri, Ulei (si tipul) ?

Merci fain,
                      Alex.

Comment

Placute sa iei acelasi brand cu discul.
                        Combinatiile nu sunt prea fericite (ori se mananca placutele daca sunt moi si discul tare, ori invers).

Poti merge pe ATE/ATE sau pe EBC/USR

Ulei fiecare pune ce vrea. Motul e bine vazut dar mai scump.
                        Eu pun de 5 ani doar Eneos Premium Ultra (in ultimii 3 am trecut la 0W20 de la 5W40 )
                        Daca masina are km mai multi atunci poate ar fi mai bine Enoes Sustina 0W30.

In plus ti-as recomanda si un schimb de ulei in cutia de viteze dar DOAR ulei Honda MTF3

Bafta!
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Originally posted by ticker View Post
                          Placute sa iei acelasi brand cu discul.
                          Combinatiile nu sunt prea fericite (ori se mananca placutele daca sunt moi si discul tare, ori invers).

Poti merge pe ATE/ATE sau pe EBC/USR

Ulei fiecare pune ce vrea. Motul e bine vazut dar mai scump.
                          Eu pun de 5 ani doar Eneos Premium Ultra (in ultimii 3 am trecut la 0W20 de la 5W40 )
                          Daca masina are km mai multi atunci poate ar fi mai bine Enoes Sustina 0W30.

In plus ti-as recomanda si un schimb de ulei in cutia de viteze dar DOAR ulei Honda MTF3

Bafta!
                          Multumesc @ticker pentru raspunsuri.

Aparent discurile si placutele sunt bine merci si mai merg ceva zeci de km, deci deocamdata mi-am luat o grija - am vazut asta acum cand am schimbat incaltarile in cele de vara

Eneos Premium Ultra mi se pare ieftin (suspect de ieftin), iar ca si km am ~113k.

Mai am o problema, pe care am observat-o de cand am cumparat masina si incerc sa-i dau de cap.

https://www.dropbox.com/sc/zmcjco6yklttqw1/fMisvqYoOa#/

Asta e prezenta doar pe usa soferului - si inca nu mi-am dat seama daca e rugina sau altceva...

Ma gandeam sa dau plasticul de tot deoparte si sa curat (pentru ca se ia foarte usor murdaria/rugina aia) - dar apoi cine mai pune plastic la fel inapoi? Sau sa nu mai pun plasticul inapoi, dar sa am grija mare cum zgarii pragurile Voi ati avut probleme de genul?

Comment

Cred ca e lipici... Probabil s-a desprins ornamentul si a fost lipit non-profi cu mult lipici, care a dat pe dinafara.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1397764984660.jpg
Views:	1
Size:	29.8 KB
ID:	717791

Am prins un cadru emo cu ea in ploaie.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Comment

Working...
                              X