CIVICMAN : '01 Honda Civic 1.6 VTEC Sedan ES, Silver (ES7)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• civicman
    replied
    Mulțumesc mult pentru sfaturi!
    Oare unde aș putea să găsesc cārlig de remorcare pentru modelul acesta de civic ?

Leave a comment:

• gigi
    replied
    ..injector ma uimesti?? tu nu ai auzit de'' moleculele inteligente''?? E ...astea fac diferenta, .si poate imi explicati si mie...cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei?
    Eu am fost foarte multumit de mobil 1 new life 0 w40
    Dar am pus de 10 luni Fuchs Titan Pro Race 5 w 30 .Alta viata, am facut Tansfagarasanul anul aceasta cu acest ulei ( Tudor cu respect pentru sfaturi) alta viata o calci fara grija , rezista la talpa bine de tot ,si am desfacut capacul de la culbutori si am ramas uimit, curat de curat ,parca a fost montat ieri.
    Viitorul schimb tot fuchs va fi ,mosnegii sunt mai nebuni ca astia tineri

UN sfat .......Contitech garantie curele 5 ani indiferent unde sunt produse ? data de expirare scrisa pe cutie, asta spune ceva ..... gates nimic de ce ?
    pompa apa Hepu
    si pot spune mai multe despre curele ... ??
    Last edited by gigi; 29-10-19, 17:42.

Leave a comment:

• hondaru
    replied
    Dayco, Gates si Conti sunt producatori de curele restul sunt rebranduite
    Pompa de apa Aisin sau Metelli sunt OK daca nu vrei SKF

Orice produs after market nu o sa aibe durabilitatea piesei de origine. Orice piesa de origine nu are durabilitatea piesei de prim montaj (din fabrica).

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Salutare! Īncerc să adaug poze cu mașina dar nu am reușit. Īn altă ordine de idei vreau să vă spun că sunt foarte foarte mulțumit de mașină și totodată īncāntat. Nu am ce sa ii reproșez. Nu consumă deloc ulei. Am fost eu speriat de la Civic-ul de dinainte. Sunt foarte mulțumit de ea. Nici benzină nu consumă mult. E adevărat că merg mai mult īn afara orașului. Consumul este undeva la 5,4 -5,5 % . Am făcut o alegere perfecta mai ales că am certitudinea că kilometrii sunt reali.
    As avea o singură īntrebare. As vrea sa ii pun un cārlig de remorcare să trag o rulotă dar nu găsesc pe nicăieri. Mă poate ajuta cineva cu un sfat/link ? Mulțumesc frumos!

Leave a comment:

• M4R1U5
    replied
    eu la ep2 motor d16v1 am pus rola yna pompa valeo si curea conti

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Originally posted by civicman View Post
    Ca si producatori la kitul de distributie am gasit :

DAYCO 249 lei
    NTN 318 lei
    INA 330 lei
    GATES 393 lei
    SKF 439 lei
    BGA 523 lei
    Continental 443 lei
    HERTH BUSS 626 lei

Iar la pompa de apa am gasit producatorii :

VALEO 120 lei
    AIRTEX 126 lei
    DAYCO 132 lei
    INA 135 lei
    AISIN 163 lei
    METELLI 168 lei
    QUINTON HAZELL 175 lei
    VAICO 234 lei
    MAGNETi MARELLI 244 lei
    SKF 335 lei
    Voi ce producatori recomandati ? Voi ce ati folosit ?

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Ba da , o sa ii fac poze indata ce ajung la ea. Momentan nu sunt acasa dar o sa revin cu poze. Chiar e frumusica . Mie imi place tare mult

Leave a comment:

• MirceaG
    replied
    nu ne delectezi cu niste poze ale noii achizitii?

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Ca si producatori la kitul de distributie am gasit :

DAYCO 249 lei
    NTN 318 lei
    INA 330 lei
    GATES 393 lei
    SKF 439 lei
    BGA 523 lei
    Continental 443 lei
    HERTH BUSS 626 lei

Iar la pompa de apa am gasit producatorii :

VALEO 120 lei
    AIRTEX 126 lei
    DAYCO 132 lei
    INA 135 lei
    AISIN 163 lei
    METELLI 168 lei
    QUINTON HAZELL 175 lei
    VAICO 234 lei
    MAGNETi MARELLI 244 lei
    SKF 335 lei

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Voi ce recomandati ca si producatori pentru kitul de distributie si pompa de apa ?

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Honda Civic Production in Turkey (2001)

https://www.youtube.com/watch?v=JyN9x-O6_AQ

am dat peste filmuletul asta mai devreme

Leave a comment:

• civicman
    replied
    ce nu stiu eu este unde de unde pot sti care este uleiul recomandat de producator

Leave a comment:

• civicman
    replied
    O sa vb cu mecanicul sa se uite atent. Ceea ce am cumparat eu este Mobil super 3000 si nu Mobil 1. Ma bate gandul sa il dau inapoi si sa iau MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30 sau Eneos Sustina 5W30.

Leave a comment:

• MirceaG
    replied
    La cum spui tu ca iti consuma ulei nu este ok. Poti pune si mama uleiurilor in ea ca nu are nicio legatura. Sfatul meu este sa o duci la o verificare ca este posibil, din cauza vechimii, sa ai o mica scapare pe undeva, garnitura sau fisura.

Referitor la ulei, Mobil 1 este un ulei extraordinar. Nu este nici masina de curse, deci oricare dintre cele listate de mai sus sunt bune. Sfatul meu ar fi sa ii faci schimburile mai des de ulei mai ales din cauza conditiilor de trafic de la noi si iti va tine motorul si 1 milion de km. Sa o stapanesti sanatos!

Leave a comment:

• civicman
    replied
    Originally posted by InjectoR View Post
    Nu confundati mobil 1 cu mobil super 3000. Mobil 1 este cu mult peste. Daca sunteti de acord cu aceasta afirmatie atunci ar trebui sa fiti si de acord ca nu vascozitatea e de vina calitatea in sine a uleiului.

...si poate imi explicati...cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei?

sincer nici nu am luat seama la diferenta asta . Bine ca ai amintit . iti multumesc frumos . Nici eu nu prea inteleg cum metalul poate sa se "obisnuiasca" cu un anumit ulei

Originally posted by ticker View Post
    Eu as incerca un Eneos Sustina 5W30. Nu e nici f scump, vezi cum ii place, cat consuma etc.

In functie de cati km are motorul, n-ar strica nici un oil flush...
    M-am uitat si am gasit cu 43 lei litru intr-un singur loc. Ar fi un clasament anume la uleiuri pt acest model/motor ?

Originally posted by hondaru View Post
    Sa consume cat ai zis tu este cam mult! In aceelas timp e momentul sa schimbi uleiul si sa faci asta ca atunci cand folosesti masina in conditii de trafic greu. Din ce stiu Aral si Castrol folosesc uleiuri reconditionate. Si Motul e un ulei bun.
    si mie mi se pare un consum maricel chiar daca i se apropie cei 10000 km . Dintre ce mi-ai recomandat tu si Eneos care ar fi mai bun ? Vreau sa ii pun un ulei care sa nu ma induca in eroare nici cu consumul de ulei. Sper totusi sa nu consume ca si EJ9 tot problema asta o avea. M-am saturat sa stau cu bidonul in porbagaj mai ales ca fac drumuri lungi (1100km la un drum)

sper sa nu mi se considere reclama. eu aseara deja am dat comnda de uleiul asta
    https://www.epiesa.ro/ulei-motor-mob...-4l-acc-74.htm

Sa renunt si sa iau ceva cu 5w30 , Eneos sau alt producator ? Voi ce ma sfatuiti sa fac ?
    Last edited by ticker; 31-10-17, 14:35.

Leave a comment:

Working...
X