ABSTRAKT : `92 Honda Civic Hatchback 1.5 16V LSi, Captiva Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ABSTRAKT : `92 Honda Civic Hatchback 1.5 16V LSi, Captiva Blue

    Salut . Undeva prin luna august am plecat in germania pentru a cumpara o masina. Recunosc ca la inceput Honda Civic nu facea parte din primele preferinte deoarece doream o masinuta mai noua .... treceam de pe o Mazda 323 `92.

    Din anumite "probleme personale " ( BANII ) nu am mai reusit sa-mi iau ce vroiam initial adica Audi A4 1.8 T si atunci am inceput sa ma reorientez. Si incepe "febra" cautarilor ... ca multi dintre voi cateva zile eu si fratili meu Asu nu ne-am despartit de website-urile de masini cand la un moment dat gasesc undeva prin Frankfurt un Civic.....Civic ce avea sa ma faca fericit ...insa m-ai avem pana acolo Masinuta pe net scria ca e din 94 motor 1.4 75 cp. Slabut zic eu insa sun .

    La telefon uimire omu e roman si reusesc sa negociez de la 700 e la 500 e fara mult efort insa ce scria pe net in anunt era gresit. Ii zic ca o sa revin cu un telefon si incep "gandurile negre " ....1. e roman ! 2. A lasat 200 e fara prea multe negocieri.3. Masina avea motor 1.5 16V 90cp si era din 92...Insa parca tot ma chema... Problema mai era ca era si distanta de 700km pe care trebuia sa-i parcurg cu trenul . Au urmat o gramada de intrebari pe care mi le-am pus si pro si contra si pana la urma imi aduc aminte ca si eu sunt roman si daca mi-o lasa la 450e merita sa ma duc sa o vad. Vorbesc ... se rezolva si plec ... ajung prin Frankfurt pe sub autostrada intr-o zona mai dezafectata unde era masinuta..cum am vazut-o am stiut ca trebe sa o iau . Am facut o proba totul ok ....GATA O IAU !!! si am luat-o.

    La inceput am fost putin sceptic in privinta performantelor ei tinand cont ca are doar 90 cp insa ma contrazis masinuta.Pe drum spre romanica nu am depasit 160 lansat pentru ca imi era teama sa nu aibe vreo problema pe care sa o descopar pe autostrada.Ajuns in tara i-am schimbat ulei + filtre + o verificare ...totul era ok. Si am iesit la plimbare... Cand m-am vazut in treapta a 4-a la 5000 rpm 160 km si cu vana in ea .... am aflat si eu ce inseamna Honda Civic :X
    Si cand ma gandesc ca exista motorizarea Vti 160 CP !!! WOW !


    Acuma m-au gasit sarbatorile fiind printre fericitii posesori de Civic.

    Planuri de viitor normal ca exista. O sa incep cu "necesaru" : folii , toba , xenon , jenti . + am 2 pct de rugina ! TREBE REZOLVATE
    Insa vreau sa ii schimb si eleronul si sa vopsesc manere+bandouri+oglinzi la culoarea masinii... si m-ai sunt multe ASTEPT SUGESTII!
    Poze cu masinuta 3 am 3 pun. i-am facut si eu poze cand era murdara venita de pe drumuri ) da astea sunt ...


    PS: Masina am luat-o incaltata cu anvelope Dunlop Winter Sport M3 . Insa "invidia" ma facut sa raman doar cu 2 bune dupa ce 2 mi-au fost sparte.
    ROMANIA .


    Va salut cu respect,
    AbstrakT ™
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 07-06-11, 13:30.

  • #2
    felicitari pt achizitie si bun venit.ai ales bine
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=5392

    Comment


    • #3
      Felicitari pt achizitie ... sa o conduci cu placere !!!
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=380

      Comment


      • #4
        Ai sa ai multe de descoperit la ,,ascutitoarea ,,albastra ,bine ai venit printre noi !
        sigpic

        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

        Comment


        • #5
          bine ai venit!
          sa ai grija de ea, caci nici ea nu te va face de rusine
          "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

          now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
          now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
          ex/ honda civic coupe ej6 1997

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos si bine ai venit printre noi!Bafta in proiectele viitoare!
            h o n d a c i v i c satin silver ep 1

            Comment


            • #7
              sa ai noroc de masinuta!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                La multi ani !!!! eu unul m-am gandit sa incep anul cu dr. si azi am comandat o toba:
                -Toba sport Carub Japan Style din inox si aluminiu cu silencer
                detasabil.

                -Toba sport cu traseu direct ce ofera o acceleratie imbunatatita
                impreuna cu un sunet sportiv, agresiv.

                -Datorita constructiei din inox combinate cu aluminiu toba sport japan style 2 prezinta o rezistenta foarte buna in timp.

                -Tobele sunt echipate cu silencer detasabil.

                -Montarea/ demontarea silencerului se face foarte usor,
                operatiunea durand maxim 1 minut.

                -Silencerul detasabil este un element foarte practic, in oras
                putand fi demontat pentru cei care doresc ca masina/
                motocicleta/ atv-ul lor sa aiba un sunet puternic, impunator. La
                drumuri lungi este recomandat montarea lui deoarece pe distante
                lungi, sunetul tobei poate deveni obositor.

                -Diametru Intrare: 60 mm.

                -Diametru Iesire: 90 mm.

                -Lungime Corp: 30 cm.

                -Lungime Totala: 47 cm.

                Pe marti ar trebui sa ajunga la mine :X

                Sper sa sune bine

                Comment


                • #9
                  Bine ai venit intre noi !! Se inmultesc Hondele prin Brasov
                  ....

                  Comment


                  • #10
                    Putin obositoare la drum lung dar te inveti , culoare masina /finala identica
                    sigpic

                    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                    Comment


                    • #11
                      sa ai parte de ea
                      ex.honda civic eg3 1.3 75hp
                      ex.honda civic ej9 1.4 90hp

                      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=4014

                      Comment


                      • #12
                        multam mult da se cam inmultesc prin bv si asta nu-i un lucru rau.

                        @rooth sper ca cu sliencer-ul montat sa nu fie foarte zgomotoasa. Culoarea a fost predestinata )

                        pff..am niste problemele cu "cei 2 niggari de pe capota" sunt cam infundati si nu stropesc cum trebe ..am tot incercat sa-i curat dar fara prea mult spor...nici sub presiunea aerului nu sau desfundat....stie careva daca gasesc in comert sau un echivalent mai ok ? sa spriteze pe parbriz mai imprastiat gen : golf 4 , 5 , 6 si multe altele.



                        EDIT: Din pacate am fost contacta azi de cei cu toba si m-au anuntat ca m-ai au doar pe culoarea rosie . Pe mine m-ar fi incantat si culoarea albastra se potrivea numa bine cu masinuta... ce parere aveti daca ar fi rosie ? Sau sa incep un searching ...
                        AbstrakT
                        Junior Member
                        Last edited by AbstrakT; 03-01-11, 15:22.

                        Comment


                        • #13
                          new Upgrade

                          Folie si xenon toba mai asteapta putin ca nu am gasit ceva k-lumea

                          Comment


                          • #14
                            Frumos! Frumos! Dar ia zi, cand iti rezolvi aripa? Fa-o pana nu se extinde. Lumina albastra din interior nu te deranjeaza? Iar aia de la numar nu supara nici un politzai? Sper sa nu te superi pe mine. Faina toba aia, buna alegere.
                            sigpic
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                            Comment


                            • #15
                              O finala Carub albastra gasesti la ,,cox_tuning_kit ,, (messenger) daca aia cauti...e baiat serios , de la el am luat si eu .
                              sigpic

                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                              Comment

                              Working...
                              X