BBDM: My Acura(s)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BBDM: My Acura(s)

    Salutare si bine v-am gasit!
    Am ramas placut surprins cand am descoperit forum-ul acesta pentru ca nu prea ma asteptam sa existe atat de multi fani Acura in Romania

    La origine sunt din Iasi dar locuiesc de cativa ani pe langa Chicago si, evident, sunt si eu unul dintre fanii Honda/Acura, dupa cum o dovedesc si cele 2 masini din garaj:

    Am fost complet sedus de TL acum cativa ani si inca mi se pare una dintre cele mai sexy masini de pe strada. MDX-ul a fost o alegere logica dupa asta.

    In Romania a adus cineva vreo Acura? Stiu (de pe alt forum) ca, de exemplu, in Ucraina sunt chiar destule exemplare aduse pe diverse cai.
    '92 Honda Civic Ex
    '06 Acura TL Tech
    '07 Acura MDX Sport

  • #2
    Frumos, sunt niste masini de exceptie! De putin timp avem si noi importator autorizat in Romania.
    2.0i 2005

    Comment


    • #3
      Fi bine venit aici bbmd!
      Frumoase masini ai, sa le stapanesti sanatos si sa te bucuri de ele!
      De ce ai preferat Acura fata de Lexus sa zicem care sunt foarte populare la voi sau Infiniti sau de ce nu BMW?
      Acura nu exista oficial in Europa, tot ce exista, exista din initiativa privata (importatorii sunt firme private) si asa va si ramane mult timp de aici incolo, Acura nearatandu-si interesul fata de continentul nostru.
      Deci "caile" de care spui nu sunt decat doua:
      - 75% din ce umbla pe strazile Europei sunt aduse de persoane private care au locuit/locuiesc in SUA si (re)vin in tara
      - restul sunt aduse de importatori privati
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #4
        Multumesc de primire

        Prima masina la venirea in US a fost o Honda Civic din '92, full options, care inca merge foarte bine si nu am avut nici cea mai mica problema cu ea. Asta m-a convins, daca mai era nevoie, de fiabilitatea Honda.

        De cand a aparut versiunea actuala de TL mi s-a pus pata pe design-ul ei asa incat, cand a fost momentul sa luam o masina noua, m-am indreptat direct spre ea (asta era prin 2005).

        Anul trecut a venit timpul si pentru o masina mai mare. M-as fi uitat la Lexus dar RX-ul a cam imbatranit si nu aveam de gand sa astept modelul nou, desi in concept arata foarte bine. La Infiniti nu mi-a placut niciodata aspectul 'bombat'. Am testat X5-ul si Cayenne-ul dar ambele motorizari V6 erau mai slabe decat cea de pe MDX, iar modelele V8 erau in afara bugetului meu. Personal nu sunt un mare fan al SUV-urilor dar MDX-ul te face sa uiti ca esti intr-o masina atat de mare. Felul in care se comporta pe sosea a fost si motivul pentru care am zis 'pas' la Honda Pilot. Am mai testat si un A4 Avant dar nevestei nu ii plac wagon-urile

        Oricum, sunt super multumit de ambele masini si nu am avut nici o problema cu ele pana acum. Singura vizita neprogramata la service a fost dupa ce un dobitoc mi-a busit bumper-ul din spate la TL in timp ce asteptam la semafor.
        '92 Honda Civic Ex
        '06 Acura TL Tech
        '07 Acura MDX Sport

        Comment


        • #5


          ...nici nu stiu ce sa mai zic ....Suuuperbe masinile tale !
          Poate faci un "mic" album , sa iti mai admiram "locatarele" garajului tau
          Pentru asta iti poti face cont aici :
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/main.php
          '18 BMW X1 18xd
          '15 BMW i3 range extender
          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

          Comment


          • #6
            Niice! Me likes! :lol:

            Sa te bucuri de ele!

            Subscriu si eu la cererea de mai multe poze. :wink:
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Frumoase ...de pica! Sa-ti "traiasca" ! :lol:
              Uitandu-ma la poze ma gandesc inevitabil la Yin si Yang. :wink:
              Te asteptam cu mai multe poze si noi relatari.
              HONDA Accord

              Comment


              • #8
                Astept sa se mai dreaga vremea pe aici si sa le pot da un lustru ca lumea la amandoua si am sa mai fac niste poze ca dupa o iarna grea sunt mizerabile.

                Pana atunci cate o poza de pe vremea cand erau noi-noute. Langa TL e si Civic-ul de care ziceam.



                '92 Honda Civic Ex
                '06 Acura TL Tech
                '07 Acura MDX Sport

                Comment


                • #9
                  Felicitari si sa te bucuri de ele! Esti de-al meu !
                  In sfarsit cineva la My Acura ops:
                  Urmatorul, va rog :wink:
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • #10
                    felicitari si din partea mea. absolut superbe civicu' si TLu'. nici MDX nu arata rau ... din lateral :wink:
                    civicu' era modelul VX cu ? ce motor are si cum se comporta?
                    ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                    '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                    Comment


                    • #11
                      Putem vedea o poza cu dvs?
                      Poate ne cunoastem ops:
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • #12
                        super belea masinile....am ramas fara cuvinte ... asteptam mai multe poze...si felicitari pentru familia de HONDE(de fapt asta in primul rand)
                        I don't care about other cars , i just love my Honda

                        Comment


                        • #13
                          Asta's eu

                          Civic-ul e EX cu motor de 1.6. Are aproape 130.000 mile la bord si inca merge zdravan. Alternatorul a fost singura chestie care a picat la un moment dat. E super fun de condus pentru ca e mica si manevrabila. Motorul e suficient de puternic, mai putin vara cand merge si AC-ul. Accelereaza fara probleme pana in 130kmh dar mai incolo se chinuie.
                          '92 Honda Civic Ex
                          '06 Acura TL Tech
                          '07 Acura MDX Sport

                          Comment


                          • #14
                            Masinile sunt foarte frumoase
                            Sa le stapanesti sanatos artyman:
                            Poate vor aparea mai multe pe forum si, de ce nu, in Romania
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Posibil sa te stiu din vedere, daca ai parinti profesori pe la Fac de Constructii sau Mecanica :wink:
                              Multumesc !

                              Te asteptam aici: http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewto...=607&start=280

                              Acum si in Romania: www.acura.com.ro ( am vazut ca au o reclama agresiva, de bun gust pe net )

                              Poate mai apar pe forum, curand rayer:
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment

                              Working...
                              X