Andrzej: `09 Honda Accord | 2.2 i-DTEC | M/T Executive | Crystal Black Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Andrzej: `09 Honda Accord | 2.2 i-DTEC | M/T Executive | Crystal Black Pearl

Salutare tuturor!

Vă scriu din Ploiești, iar pe la finalul lui 2018 am devenit posesorul acestei mașini, fiind al doilea proprietar. Am preluat-o pe la aproximativ ~190.000 km și este prima mașină diesel pe care o cumpăr. Am fost încurajat de achiziție pentru că mașina a aprținut unui cunoscut, are carte service actualizată, iar ei au vândut-o pentru a cumpăra noul Civic. Este o mașină bine întreținută de fostul proprietar, dar vârsta începe să își spună cuvântul, iar vopseaua cred că este cea mai sensibilă din câte am întâlnit.
    De-a lungul anilor, se pare că a avut niște probleme cu climatizarea (nu funcționa nici la mine, dar după mai multe vizite la diverși mecanici fără rezultat, am decis să merg la ASKO iar eu ai au schimbat micro releul de la panoul de siguranțe ), diverse probleme estetice pe care urmează să le remediez, dar și un zgomot ciudat în cutia de viteze care s-a soluționat prin înlocuirea unor rulmenți OEM + înlocuirea pompei de ambreiaj. La un moment dat, am 'pierdut' unul din ornamentele de pe grila centrală, mașina a rămas știrbă o vreme, dar am comandat elementul și l-am montat între timp. La un moment dat am găsit apă în mașină, în zona stâlpului de la parbriz, iar în urma unei vizite la firma care a montat parbrizul s-a constatat o fisură în masticul aplicat, pe unde se infiltra apa. Problema a fost remediată rapid.

Încet-încet, mă apropii de revizia de 210.000 km și în aproape un an de condus cred că am reușit să identific niște aspecte cu care rezonez cel mai tare:
    • scaunele: le consider niște fotolii mai mici super confortabile la drum lung, iar reglajul lombar face toți banii
    • materiale/plastice din interior: au un aspect plăcut, solid, rezistent în timp și îți oferă încredere
    • compartimentare: mașina e prevăzută cu foarte multe locuri de depozitare, toate ascunse și poziționate foarte bine
    • direcție: am avut ocazia să conduc diverse mașini de-a lungul vremii, dar sistemul de direcție de pe Accord-ul din generația asta m-a impresionat, iar felul în care mașina stă pe drum mă uimește mereu într-un mod plăcut, direcția fiind foarte responsive și precisă
    • sistemul audio premium: o plăcere să asculți diverse genuri muzicale, iar CD-urile masterizate corespunzător amplifică senzația asta... uneori simți că trupa stă pe bancheta din spate și performează în timp ce conduci
    • motorizarea: cuplul și puterea acestui 2.2 diesel mă surprinde mereu plăcut, fiind în trecut șofer de mașini pe benzină. Mi se pare un motor sigur, pe care te bazezi în depășiri.
    • insonorizarea: un alt lucru de care m-am minunat, a fost izolația fonică a mașinii... uneori te trezești pe autostradă la 130 - 140 KM/M, fiind nevoit să ții muzica la un nivel normal, iar dacă închizi sistemul audio nu sesizezi zgomotul de afară
    • design: deși fabricată în 2009, generația asta de Accord îmi pare înc㠄actuală”, o mașină cu forme interesante și atipică, interiorul fiind ergonomic din punctul meu de vedere
    Planuri de viitor:
    • sticla ambelor proiectoare este crăpată, intenționez să le schimb, momentan nu am găsit nimic OEM prin dezmembrări, iar o altă soluție ar fi înlocuirea cu aftermarket, urmează să decid
    • mașina are lacul sărit pe capotă și în alte zone, plănuiesc o vopsire a elementelor respective
    • se apropie un schimb de ambreiaj, în urma unei verificări la ASKO s-a confirmat acest lucru
    • am luat în calcul montarea unei folii autorizate, cu transparență în intervalul 50%-30%
    • cred că este ultimul sezon al anvelopelor de iarnă, mașina fiind dotată cu două seturi de jante o să iau în calcul achiziția unor anvelope noi pentru sezonul rece
    • o sesiune foto corespunzătoare

Keep in touch!

Jantele de iarnă, Borbet:
    Cu jantele de iarnă

Jantele de vară, OEM:

Cu jantele de vară
    Last edited by Andrzej; 17-10-19, 16:45.

Felicitari! Sa o conduci cu placere si fara incidente!
    '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC

Comment

Sa o conduci cu placere multi km. si fara de probleme!

Comment

Felicitari ! Sa o conduci cu placere ! Ce consum mixt ai ? Poate facem o intalnire de hondari la Ploiesti .
        Honda Accord CU2 - M/T

Comment

Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Bravo,felicitări, sa ai drumuri bune și fără evenimente.Exceptand raza de bracare mare,o mașină excelenta,cu fiabilitate excelenta și consum la drum lung de asemenea.Orasul,din ce am constatat,nu-i prea place.

Comment

Originally posted by dantt View Post
              Bravo,felicitări, sa ai drumuri bune și fără evenimente.Exceptand raza de bracare mare,o mașină excelenta,cu fiabilitate excelenta și consum la drum lung de asemenea.Orasul,din ce am constatat,nu-i prea place.
              Dar la drum întins, e bestiala....😊

Sent from my iPhone using Tapatalk
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Sa o stapanesti sanatos, este o masina buna si fiabila. Consumul este in limita de 7,4-8,2 in oras ( eu locuiesc in Bucuresti).
                Are putere, asa cum ai zis, te poti baza pe ea, fara probleme.
                Eu am una la fel, din 2015, ma gandesc sa o pun la vanzare( nu am ce sa-i reprosez, din obisnuita schimb masina la 5 ani),
                dar nu am ce sa aleg din modelele actuale de la Honda, comparativ cu ea, la confort si motorizare.
                Ma uit pe la concurenta, dar nici acolo nu am prea multe variante...
                Sincer, nu ai ce sa reprosezi acestui model.
                Sa te bucuri de ea!

Comment

În primul rând, vă mulțumesc tuturor pentru timpul acordat și pentru urări! Mașina a intrat la cosmetizare, urmând ca pe la jumătatea săptămânii să se întoarcă la mine.

Suspect - folosesc mașina pentru drumuri lungi, nu foarte mult prin oraș... plecare Ploiești (zona de Nord) - București (Obor / Ștefan cel Mare) + retur, pentru călătoria în interes de serviciu se taxează cu un consum de 6 - 6.5 pe computer. În oraș am obeservat că oscilează între 7.5 și ceva peste 8, depinde foarte mult de stilul de condus, aglomerație, etc.

De la plin la plin, am avut pe undeva pe la 6.5, pentru traseul meu de zi cu zi, fiind destul de mulțumit și de aspectul ăsta

dantt - trebuie să fiu de acord cu tine la partea cu orașul, locurile de parcare din ce în ce mai puține fiind iarăși un minus pentru lungimea Accord-ului...

scorpionul negru - în afară de grilă, faruri și alte elemente de design, sunt diferențe semnificative între 2009 și 2015 pe generația asta de Accord?

Comment

Working...
                  X