DORINDARK: '09 Honda Accord 2.4 M/T, Executive, Crystal Black (CU2)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• DORINDARK: '09 Honda Accord 2.4 M/T, Executive, Crystal Black (CU2)

Salutare,

Iata si povestea Accordului meu. Deocamdata e scurta ca am masina de 2 zile, dar vor urma sper multe episoade .
    Inceputul e acum peste 1 an cand am fost la un test drive cu un Accord 2.0 (cautam ceva 2-3 nivele peste Logan) si dupa asta am ramas fixat. A durat o vreme in care alte evenimente au avut prioritate (nunta, schimbat job, etc). Urmaresc forumul ca un stalker de pe atunci si am trecut si prin agonia scumpirii accordului, cresterea euro dar si a razei de speranta data de ieftinirea lui sau chiar si micile promotii de navigatie sau leasing avantajos. Vorbind de leasing, vazand ca se termina promotia cu VB Leasing pe 30 septembrie, am avansat cu mici eforturi planurile financiare astfel incat sa iau masina luna asta.
    Tot procedeul a fost relativ rapid, adica am inceput sa strang acte cam pe 2 septembrie si pe 9 septembrie am semnat contractul de leasing, pe 12 am fost sa ridic masina, era in stoc. In aceasta etapa m-au ajutat mult Bogdan Petre de la Asko si Mihaela Mihalcea de la VB Leasing.
    Tot ce pot sa zic ca experienta interactiunii cu Asko a fost una foarte civilizata si profesionista. Nu am simtit niciodata ca vor sa ma dezinformeze sau sa profite de mine. Asta conteaza pt ca in Romania si mai ales in Bucuresti experientele nu sunt intotdeuna placute.
    Am negociat si un mic discount la mentionarea expunerii si publicitatii pe care o va avea masina in cercul meu de prieteni . Plus am primit si covorase bonus si m-au lasat sa aleg, ceea ce a fost f cool. Plus navigatie la 50 euro care e f ok si are ecran maricel.

Acum eu mai cunosteam Accordul ca am mai fost la un test drive de curand sa fac o comparatie intre manuala si automata dar cu 2.4 de data asta pentru ca 2.0 mi s-a parut moderat pentru caroseria greuta de Accord, mai ales ca nu dadusem peste 4k rpm deoarece am facut test driveul in oras. Oricum, intentia era de a urca cateva nivele in calitate si performante si mi s-a parut ca 2.0 nu e atat de radical pe cat imi imaginam ca o masina f buna ar fi. Desi am auzit ca motorul pe motorina e f ok, pretul mare si lipsa afinitatii mele pt diesel l-au descalificat. Daca dau 30k euro sa merg cu tractorasul, nu am facut nici o afacere. Parerea mea e ca pentru clasa Accordului se potriveste excelent finetea unui motor pe benzina. Am facut calculele de pret, dotari, impozite, taxe, consum, etc si am decis ca mi-l permit fara compromisuri si am actionat.

Dar sa trecem la masina. Am luat-o sambata, am mers cu ea pana la Ploiesti la socrii. Pe drum tot testam ACC ul si LKAS ul si tot ce prindeam la mana. CMBS ul nu . Inca ma obisnuiesc cu senzatia de mare care e super faina la drum lung dar intimidanta in parcare .

Pana la Ploiesti am mers moderat, camere, etc. Ajunsi acolo toata familia sotiei era incantata de cat de tare e masina (deocamdata la look, de speriat s-au speriat a doua zi cand am mers cu ea ). Si am mers cu fratele sotiei la o plimbare, am gasit niste drumuri mai drepte si goale, i-a dat cateva 6k rpm, pana 160km/h, a ramas impresionat si incantat.

A doua zi, am mers si am sfintit-o si apoi am fost curios sa o incerc personal, asa ca am bagat un 200km/h scurt si rapid, cu schimbari la7k . M-am asigurat de 5 ori inainte cand am luat masina ca pot sa o folosesc din prima si nu trebuie sa o rodez prea mult. Tipul mi-a zis ceva de genul sa nu o tin peste 10 min la 8k rpm si ca in rest nu are treaba. Ce m-a minunat e ca nu-ti taie alimentarea la 7k, ci probabil la 8k, deci te lasa sa folosesti si zona rosie in extremis.

Deci da, peste 4k rpm e undeva un "al doilea motor" care mai baga 50% cuplu si creste adrenalina, iar sunetul te unge la suflet. Si cam asta a fost cu testarea sa vad ce poate pt ca in 95% din timp sunt un sofer f calm si care merg sub 3k rpm la comfort. Iar masina asta iti schimba si stilul de condus in directia asta pentru ca iti ofera o liniste si o rasfatare interioara ca doar iti vine sa plutesti pe strada.

Ce mi-a placut la masina:
    - motorul
    - designul interior si exterior (in mod egal)
    - trapa - e fun si cool
    - luminile - in sfarsit vad si eu noaptea (la logan luasem cele mai scumpe becuri de pe piata cu +80% luminozitate si tot mi se parea ca nu vad nici 10 m in fata)
    - scaunele
    - sistemul audio
    - climatizarea
    - sensorii de parcare si camera
    - ACC ul

Am cautat si ceva de care sa ma leg, mai greu de gasit, dar daca e sa fiu supra pretentios, noaptea cu radio incet, pe beton aud zgomot de rulare la pneuri. Dar inca nu am verificat presiunea, posibil sa fie putin prea umflate de la transport. O sa verific. Pneurile sunt Yokohama.

Cam asta e povestea de inceput, inca nu o simt in totalitate, am doar 250km, dar presimt ca ma voi intelege extraordinar cu ea. Am planuri de calatorii si mici si mari, weekendul urmator o mini excursie la Vulcanii Noroiosi cu niste prieteni, va fi ca o excursie de prezentare.
    Apoi in ianuarie o Austrie pt snowboard si in vara urmatoare o tura pana in Danemarca in vizita la fratele meu. Si desigur mai multe drumuri de sarbatori si nu numai Bucuresti-Campulung Moldovenesc unde sunt parintii. Cu ocazii de astea o sa postez si despre consum.

Pana atunci probabil o sa ne vedem la intalnirile hondafan cand o sa am timp numai sa stiu dinainte sa o spal ca arata mai bine curata .

Inchei in urmatoarea nota: M-a intrebat fratele meu daca imi lasa acel "feel good" dupa ce ies din masina. Ce i-am zis e ca de fapt eu am feelingul ca nu vreau sa ies din masina
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 29-12-09, 10:10.
    Be the change you wish to see in the world - Ghandi.
    Accord 2.4MT 2009

Bine ai venit la noi!
    Sa iti stapanesti jucarica cu intelepciune iar ea te va purta in zboruri joase, dar sigure si placute!
    Later edit: fara poze, astfel de topic e ca nunta fara mireasa!

Comment

Misto povestirea! Bine ai venit si te asteptam cu poze!
      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
      2000 Honda S2000 Berlina Black
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

Comment

S-o stapaniti sanatosi! Apropos de intalniri si planificat drumuri. Ce-ar fi sa planifici si un drum pe 8-11 Oct la Smabta de Sus? E intalnirea nationala de toamna.
        Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

Comment

Welcome to the Jungle, dorindark! Să-ţi aducă numai bucurii noua ta achiziţie...

Originally posted by dorindark View Post
          Acum eu mai cunosteam Accordul ca am mai fost la un test drive de curand sa fac o comparatie intre manuala si automata dar cu 2.4 de data asta pentru ca 2.0 mi s-a parut moderat pentru caroseria greuta de Accord, mai ales ca nu dadusem peste 4k rpm deoarece am facut test driveul in oras. Oricum, intentia era de a urca cateva nivele in calitate si performante si mi s-a parut ca 2.0 nu e atat de radical pe cat imi imaginam ca o masina f buna ar fi. Desi am auzit ca motorul pe motorina e f ok, pretul mare si lipsa afinitatii mele pt diesel l-au descalificat. Daca dau 30k euro sa merg cu tractorasul, nu am facut nici o afacere. Parerea mea e ca pentru clasa Accordului se potriveste excelent finetea unui motor pe benzina. Am facut calculele de pret, dotari, impozite, taxe, consum, etc si am decis ca mi-l permit fara compromisuri si am actionat.
          De departe 2.4 este cea mai bună alegere, dar eu am o părere foarte bună şi despre 2.0 pentru compromisul între preţ şi performanţe (parcă este acum o promoţie şi la 2.0...); dieselul se merită cumpărat doar SH...motorul este un deliciu.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

Comment

Multumiri de calduroasele primiri .
            Deocamdata nu stiu ce fac in octombrie in perioada respectiva, oricum am retinut informatia si o sa studiez problema .
            Cat despre poze, toti stiti cum arata Accordul , dar pozele de la first contact nu sunt atat de artistice pe cat mi-ar placea, e tot timpul cu usile deschise. Planuiesc un photo shoot serios intr-o locatie care sa arate bine. Putin mai tarziu cand o sa am ceva timp.
            Accord 2.4MT 2009

Comment

Originally posted by cata_mahu View Post
              S-o stapaniti sanatosi! Apropos de intalniri si planificat drumuri. Ce-ar fi sa planifici si un drum pe 8-11 Oct la Smabta de Sus? E intalnirea nationala de toamna.
              Originally posted by dorindark View Post
              Deocamdata nu stiu ce fac in octombrie in perioada respectiva, oricum am retinut informatia si o sa studiez problema .
              O mică precizare: perioada corectă este 9-11 octombrie .
              JAZZ GD1 CVT

Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

Comment

Multi km fara probleme!Sa te bucuri de Honda ca merita!

Comment

S-o stapaniti sanatosi !
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Salutare la toata lumea... sunt nou pe aici. sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.pt cei mai vechi cum pot lua legatura cu cei mai apropiati de mn.(adica constanta). majoritatea sunteti din bucuresti probabil.si inca ceva intalnirile se fac des sau la o anumita perioada?.merci pt intelegere...
                    2005 - 2012 Renault Megane 1.6, 115 cp
                    2008 - 20?? Honda Accord 2.4, MT, 201 cp
                    2013 - 20?? Mercedes CLA 220, 170 cp

Comment

Originally posted by white dream View Post
                      Salutare la toata lumea... sunt nou pe aici. sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.pt cei mai vechi cum pot lua legatura cu cei mai apropiati de mn.(adica constanta). majoritatea sunteti din bucuresti probabil.si inca ceva intalnirile se fac des sau la o anumita perioada?.merci pt intelegere...
                      Welcome to the Jungle, white dream!
                      Cred că ar fi bine să începi prin a-ţi deschide un thread despre maşina ta la My Accord...cu siguranţă îţi vei face ceva prieteni cu care să te întâlneşti. Până una alta (ca să citez un hondar ), cel mai apropiat muşuroi de hondari îl găseşti la Galaţi şi sunt nişte băieţi foarte de treabă .
                      JAZZ GD1 CVT

Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

Comment

Sa va bucurati de ea...merita din plin!!!

Si eu ma gandesc foarte serios ca in perioada urmatoare sa schimbul Accord-ul meu un 2.0 M/T cu un 2.4 M/T, mai ales dupa aceasta revigorare a preturilor.
                        Sunt foarte interesat vis a vis de diferentele de putere dintre cele 2 motorizari cum se percep ca si sofer...sunt daca sunt considerabile?, ma gandesc ca totusi sunt 45 CP peste...
                        Spunei ca te multumesc luminile pe timp de noapte ceea ce este minunat...eu personal am avut o problema de la bun inceput in aceasta privinta deoarece mi s-au parut sub asteptarile mele...nu cu mult peste ce aveam pe Renault Clio.
                        Probabil ca sunt diferente majore intre halogen vs xenon...eu mai mult ca sigur am halogen (Confort 2.0).

Inca o data sa auzim numai de bine!!!
                        “ Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.”Soichiro Honda

Comment

Sa aveti parte numai de bucurii alaturi de noua investitie - cu siguranta ai sa te bucuri ca ai ales honda; motorul e bijuterie si cred ca ai si realizat deja.
                          Tre sa te dezamagesc cand ai spus 2 3 clase peste logan - are mai multe

Pĺnĺ una alta...
                          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

Comment

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara evenimente neplacute.
                            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                            sigpic
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

Da, are mult mai multe, sunt de accord

Originally posted by bastircar View Post
                              Sa aveti parte numai de bucurii alaturi de noua investitie - cu siguranta ai sa te bucuri ca ai ales honda; motorul e bijuterie si cred ca ai si realizat deja.
                              Tre sa te dezamagesc cand ai spus 2 3 clase peste logan - are mai multe

Pĺnĺ una alta...
                              Accord 2.4MT 2009

Comment

Working...
                              X