BOSCH: '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T Executive, Crystal Black Pearl (CW2)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BOSCH: '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T Executive, Crystal Black Pearl (CW2)

Dragii mei,

In primul rind as dori sa-mi urez bine am venit pe forum-ul asta pentru ca de atita amar de vreme imi doresc sa creez si eu un thread aici.

Scurta noastra poveste (inca nu sintem impreuna dar...poate de miine) este destul de clasica: eu pot sa afirm ca a fost dragoste la prima vedere; pe ea nu am intrebat-o (inca).

-Vineri, acum 6 zile adica, dupa ce saptamini de zile tot intorceam capul dupa Accord-uri noi si le dadeam flash-uri cu Megane-ul dar nu imi raspundea nimeni, m-am hotarit sa citesc cite ceva despre fetita asta. Deci eu am facut primul pas...Ce a urmat:
    -Simbata am fost la showroom.
    -Luni am fost la drive-test.
    -Marti am fost la contabila.
    -Miercuri - la leasing.
    -Joi, tot la leasing (m-am intors mult mai sarac decit miercuri).
    -Vineri - adica miine, sper sa fim impreuna si sa aiba loc cununia civila. Parintii ei mi-au dat accord-ul.

Sincer sa fiu, initial mi-as fi dorit sedan, alb, M/T.
    M-am ales cu Tourer, negru, A/T. C-asa e in dragoste...

Mai mult, de 6 zile primesc sfaturi impotriva unei relatii cu noua mea iubita (rautaciosii o numesc deja Pamela pentru ca mi-a luat mintile, dar mie nu imi place numele) iar eu ma impotrivesc cu dirzenie. E drept, are pretentii alimentare cam dublu decit fosta (Megane 1.5dCI), la doctor ma costa ceva mai mult, plus ca taxa lunara (da, o platesc lunar, dar poate in 4 ani ma va iubi si ea si va mentine relatia nu pentru bani, ci pentru ca ma place si pentru ca am grija de ea, ii ofer confort si securitate, la fel ca si ea mie) este ceva mai mult decit dubla. Plus asigurarea. Plus. Plus. Plus. Dar, dragii mei, dragostea e oarba.

De duminica incoace am fost sfatuit sa renunt: ca nu este de mine, ca nu ma pot ridica la nivelul ei, ca nu mi-o permit, ca nu o merit, ca voi trai pentru ea si nu pentru mine, ca nu e de nasul meu, ca trebuie sa-mi caut pe cineva pe masura posibilitatilor, ca actuala mea ce are, etc...Stiti cum se dau sfaturile. Dar stiti la fel de bine (voi chiar ma intelegeti) ce anume am facut in continuare. Daca nu stiti, cititi mai sus, in ordine cronologica.

Impresii, nu va pot spune decit din vise (putine, ca nu prea mai dorm de citeva zile) dar voi reveni pe masura ce vom cimenta relatia.

Sint foarte multe de scris despre saptamina asta zbuciumata dar...trebuie sa mai si muncesc, altfel nu putem continua relatia si mi-o vor lua.

Revin diseara cu detalii. Cu putin noroc, revin si miine cu poze. Cu ea. Cu mine stiu ca nu prea va intereseaza...

Acestea fiind spuse, va spun si eu un sincer "bine v-am gasit" si ma bucur tare mult ca fac parte din aceasta comunitate. Faceam si pina acum dar clandestin; astazi am spart gheata.

Cu respect,

Bosch

PS: imi place tare mult cum tipa !!!!
    Accord Tourer - 2,4 Executive A/T - Crystal Black Pearl (dar numai 15' dupa baie, altfel Dalmatian Gray Pearl)
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/bosch/

Bine ai venit printre Hondari! (sau bondari, cum imi place mie sa zic)

La asa pasiune vorbele sunt de prisos, asa ca sper doar sa fii la fel de incantat de ea multi ani de acum incolo!

O sa fie primul Tourer negru de pe forum asa ca vrem si poze
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Foarte interesanta povestirea, dar am mai auzit-o...
      Felicitari si sa va bucurati unul de altul!
      A/T-ul a fost o alegere foarte inspirata, chiar daca ai fost fortat. In schimb cu negrul... ca sa-i fur vorba lui Maruta: Welcome to comuna Bucuresti! Noi avem praf, nu gluma! O sa se vada "Crystal"!
      '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

Comment

Welcome to the Jungle, Bosch!
        La mine la tara e o vorba care zice ca daca apuci sa bei apa de acolo din sat, acolo ramai sa te casatoresti. Vad ca tu ai facut pasul asta spre familia Honda si cred ca o sa ramai legat pe viata...
        CR-V RE6
        JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
        Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

Comment

Felicitari! Ce face pasiunea domne'...Desi este criza si dealerii au marit pretul la Accord unii inca o mai cumpara. Eu m-as fi gandit sa-mi iau Insignia.
          '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

Comment

Bravos, asa dragoste domle. Foarte multi dintre noi am trecut prin ce treci acum si stim cum e. Numai sa nu o ceri si in casatorie, desi o sa fie fidela. Ce sa-ti zic, foarte foarte multi km fara evenimente si sa te bucuri de ea.
            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
            sigpic
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

[quote=bgdsta;220021] Numai sa nu o ceri si in casatorie, desi o sa fie fidela.quote]
              DA! Masina japoneza, nu minte, nu inseala
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

Welcome.
                Desi iti mai bagi piciorul in ea pana vede rosu nu se supara
                Accord 2.0i i-VTEC 2007
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

Comment

Excelenta povestire, bine ai venit printre noi! Sa ne tii la curent cu mariajul vostru si nu uita sa pui poze de la fericitul eveniment!
                  2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                  2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                  2000 Honda S2000 Berlina Black
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

Comment

Bine ai venit cu iubita pe aici, sa ne faci si noua poze

... cat despre negru, vorba cuiva "praf si zgarieturi o gramada, dar cand iesi cu ea de la spalatorie toata lumea se uita dupa tine"
                    Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

Comment

S-o stapanesti sanatos ! Eu zic ca nu se mai da jos din ea
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Felicitari pt achizitie!
                        Dupa "rodaj" trebuie tinuta peste 4000 rpm sau se infunda catalizatorul.
                        08' Accord 2.0 AT Exec Volcano Grey
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/mm25/

Comment

Sa fiti fericiti si sa va iubiti multe mii de km.
                          Ma simt deja mai "cu experienta" in ale Tourer-ului, deci daca vrei o pereche de nasi...
                          (C)hondoru'

Accord Tourer 2,4 AT Blue Pearl

Comment

Primele Impresii cu Pamela

Va multumesc pentru caldele urari de casa de piatra !

Din pacate, Pamela i-a ramas numele; asa ii spun chiar si cei care nu au auzit din alta parte aceasta porecla.

Revenind: dupa cum spuneam, dupa ce ne-am "luat" vineri seara, am plecat la Moieciu ca sa ne petrecem prima noapte impreuna.
                            Greu de descris trecerea de la fosta la actuala, dar probabil ca stiti toti cam cum e.

In fine, pe linga mici incidente gen frina la podea cu piciorul sting si capetele in parbriz (fosta era M/T) si senzatia de vapor printre stradutele mele cu scurtaturi, totul a decurs perfect.

Detalii:
                            -am reusit sa o fac sa opreasca A/C cind am intrebat-o cit e ceasul dar si sa imi bage 15 grade la picioare (afara erau -5) cind voiam sa schimb folderul cu muzica.
                            -am blocat de 2 ori sistemul HFT incercind sa import cele 930 numere din agenda telefonului: facea Import Contact List vreo 5'' apoi se deconecta telefonul (Nokia 6500 Slide) si se conecta imediat la loc, dupa care raminea agatat in Loading Contact List fara vreo posibilitate de Cancel, Kill Process, Ctrl-Alt-Del, etc. Poate ma sfatuieste si pe mine cineva cum naiba sa fac sa imi import datele...
                            -m-am speriat ingrozitor pe autostrada lasind ACC sa isi faca treaba pentru ca l-am setat sa opresca in fundul partenerului de trafic din fata
                            -am constatat ca e destul de dificil sa claxonezi instant pentru ca pernutele alea sint ceva mai departe decit eram eu obisnuit
                            -am mers cu trapa deschisa prin frig fara sa-mi dau seama (decit ca nu incalzeste Pamela cum trebuie) pentru ca butonul respectiv iti deschide in sus daca nu stii exact cum sa-l pui pe oprit
                            -am incercat in repetate rinduri sa citesc manualul dar am adormit la fiecare capitol inainte sa-l termin
                            -am constatat ca mai mult decit benzina ma va costa lichidul de parbriz care se iroseste la fiecare spalare de geam pentru ca insista sa spele si farurile (merg cu ele aprinse)
                            -am reusit sa produc o medie de 15.7% in oras, in numai 2 zile de mers lejer, pe Drive. Cred ca pe Sport nu ar fi incaput consumul in ecran
                            -am ingrozit toti pasagerii dar si pe mine cind am intrat intr-o depasire in curba la deal, pe Rucar-Bran iar din fata venea unu suparat si ajunsese la vreo 50-70m. Respectivul cred ca s-a minunat cum am reusit totusi sa depasesc inainte sa fie nevoit sa frineze. Si eu m-am minunat dar numai dupa ce mi s-au oprit picioarele din tremurat si au incetat vaicarelile din spate.
                            -am constatat ca nu am LKAS. Cica nu ar exista pe Tourer; poate imi explica si mie Nasul Hondoru'
                            -am descoperit un buton pe plafon linga cel de trapa, pe care scrie Off si care nu face nimic
                            -nu stiu cum sa reglez lumina interioara de pe plafon pentru locurile din fata ca nu are decit 2 pozitii. Par suficiente dar nu imi dau seama.
                            -sint foarte suparat ca nu exista DVD de navigatie pentru Ro. Ar fi umilitor sa umblu cu GPS-ul dedicat si sa ma vada cineva. Tot aparatul (cel mai mare model) e mai mic decit ecranul care, din pacate, e inutil in privinta asta
                            -ca sa inteleaga cifra "2" Pamela, trebuie sa spui neaparat "Ciu"
                            -nu stiu ce fel de aer baga prin aeroatoarele din spate: daca e AC sau doar ventilator, si care este reglajul pentru locurile alea sau il mosteneste de la pasager
                            -am constatat ca la 150km/h am 3200 ture
                            -am depasit cu 120km/h intr-a II-a
                            -nu cred ca am avut parte de atitita admiratori in trafic de cind eram cu un Espero pe platforma. Touaregi, Logani, BMW-uri, din fata, din spate, din laterale; toti isi sucesc giturile ca sa ne admire. Pacat ca trebuie sa-i fac baitza des.
                            -am flashuit hondari multi dar nu am primit feedback. Cei cu Accord-uri surori nici nu ma baga in seama; poate si-au luat masina doar ca era fancy
                            -multe multe altele pe care vi le voi povesti curind.

Am pus niste poze pe http://picasaweb.google.com/rbosneag...aAccordTourer# dar Pamela era cam murdarica (habar n-aveti prin ce a trecut). Nu sint poze artistice, am facut si eu de cite ori am avut ocazia. Promit sa fac unele mult mai frumoase cu prima ocazie.

Urmeaza sa va descriu si prima saptamina in Bucuresti. Dau de veste imediat ce imi trece consumul mediu de 20 l/100. Ma gindeam sa-mi iau un credit de nevoi personale pentru a putea veni zilnic la serviciu cu masina si sa ii mai dau si pe S din cind in cind.
                            Apropos, aveti idee daca e de preferat sa o pun pe Neutral cit stau la semafor sau sa o las in Drive?

Oricum, nu am cuvinte pentru experienta generala de a conduce si a savura Pamela.

Revin cu vesti in curind.

Ai vostri noi colegi,

Bosch & Pamela

PS: ne lipseste un ceas si un breloc; asteptam raspunsuri si sfaturi pe thread-urile dedicate.
                            Accord Tourer - 2,4 Executive A/T - Crystal Black Pearl (dar numai 15' dupa baie, altfel Dalmatian Gray Pearl)
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/bosch/

Comment

Frumoase povestiri. In legatura cu brelocul ti-am prezentat cateva modele pe topicul meu.
                              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                              sigpic
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

Working...
                              X