POPESCU.RAZVAN : '15 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphite Luster Mettalic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Salutare,

Ce stergatoare recomandati ?
    Daca aveti si un link de la unele magzine online din Romania v-as fi recunoascator.

Multumesc
    popescu.razvan
    Senior Member
    Last edited by popescu.razvan; 10-11-20, 16:28.

Leave a comment:

• Razvan123
    Junior Member

• Razvan123
    replied
    Originally posted by popescu.razvan View Post
    Salutare.
    Am semnalat acum ceva vreme un sunet ciudat la plecarea de pe loc, atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj. Am fost si la service ca sa investighez problema dar ajuns acolo nu s-a mai manifestat sunetul. Se pare ca dupa ce se incalzesc angrenajele sunetul nu se mai aude.

Sunetul si modul de manifestare este aseamanator cu cel din video-ul acesta : https://www.youtube.com/watch?v=EqJoFhOFlq0

Ceva idei ?
    Salutare,

Am aceeasi problema si am fost la Asko pentru constatare, este bucsa de prindere ambreiaj. Costul bucsei este foarte mic, dar manopera este cam 300euro + TVA, in situatia asta mi s-a recomandat sa schimb si kit-ul de ambreiaj.

Aceasta bucsa nu afecteaza functionalitatea ambreiajului se poate merge si asa fara probleme.

Daca mai ai garantie poti incerca sa fie schimbata pe garantie.

Razvan.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6013 folosind Tapatalk

Razvan123
    Junior Member
    Last edited by Razvan123; 23-07-19, 11:57.

Leave a comment:

• closchkutza
    Senior Member

• closchkutza
    replied
    Rulmentul de presiune?

Leave a comment:

• popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Salutare.
    Am semnalat acum ceva vreme un sunet ciudat la plecarea de pe loc, atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj. Am fost si la service ca sa investighez problema dar ajuns acolo nu s-a mai manifestat sunetul. Se pare ca dupa ce se incalzesc angrenajele sunetul nu se mai aude.

Sunetul si modul de manifestare este aseamanator cu cel din video-ul acesta : https://www.youtube.com/watch?v=EqJoFhOFlq0

Ceva idei ?

Leave a comment:

• Io si Ea
    Senior Member

• Io si Ea
    replied
    Antigel G12. Daca e chiar mic mic nivelul poti completa cu apa DISTILATA pina ajungi la reprezentanta.

Leave a comment:

• popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Salutare,

Trebuie sa rezolv problema cu antigelul, care este sub minim. Am incercat sa gasesc prin manualul masinii un cod, un reper, ceva dupa care sa ma orientez si sa cumpar dar din pacate acolo scrie "Honda All Season Antifreeze / Coolant Type" iar la cautari pe google dupa antigelul respectiv nu am aflat nimic concret.

Ma puteti ajuta va rog cu cod sau un nume concret de antigel sau si mai bine cu un link catre emag sau un magazin online ?

Multumesc anticipat

Leave a comment:

• MGH
    replied
    1200 lei m-a costat pe mine schimbul de placute fata-spate, le-am facut la Autoklass TM in 2017. Vezi postul pt masina mea aici
    Ulei 5W-40 inca de la primul schimb ca si la tine.

Leave a comment:

• mmihai
    Senior Member

• mmihai
    replied
    daca sunt originale, pretul de placute este oarecum comparabil cu cel de pe coxmotorparts (+transport), deci mi se pare ok. Desigur, fata de placute aftermarket pretul e dublu.
    mmihai
    Senior Member
    Last edited by mmihai; 30-04-19, 13:42.

Leave a comment:

• popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Am primit de la Honda Szeged o cotatie pentru schimbul de placute de frana(piese plus manopera).
    Placutele de frana ma costa aproximativ 52000 HUF(765 RON), iar manopera in jur de 1500(220 RON) HUF. Deci un total de aprox 1000 RON.
    Cum vi se pare ? Pret bun ?

Leave a comment:

• alexme24
    Senior Member

• alexme24
    replied
    Antigel orignal Honda.
    alexme24
    Senior Member
    Last edited by alexme24; 25-04-19, 14:46.

Leave a comment:

• popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Am observat ca antigelul este sub nivelul minim. Am citit ca trebuie sa completez cu acelasi tip de antigel(aceeasi culoare) .
    Aveti vreo recomandare de antigel ?

Leave a comment:

• Jozsi
    Senior Member

• Jozsi
    replied
    De cand sunt proprietar Honda (2009), uleiul oficial era de 0W20 (prima data branduit Honda, si in ultimii ani practic Castrol EDGE Professional H 0W-20, ceva facut exclusiv pt. Honda). Acest ulei era folosit pentru benzinarele cu rulaj mic (sub 100.000km parca). Este o discutie vasta despre uleiuri, nu cred ca strica 5W40. Am remarcat doar ca uleiul figureaza ca ulei marca Honda, si eram curios daca chiar a renuntat Honda la 0W20 in favorea 5W40.

Leave a comment:

• popescu.razvan
    Senior Member

• popescu.razvan
    replied
    Nu stiu daca accepta uleiul si bujiile clientului. Probabil ca au adaos si la piese/consumabile.

@Joszi - Tipul de ulei nu este potrivit pentru masina ? Cred ca acelasi tip de ulei au pus si la revizia precedenta.

Leave a comment:

• Jozsi
    Senior Member

• Jozsi
    replied
    Ulei 5W40?! De cand au trecut de la 0W20?

Leave a comment:

• MGH
    replied
    Hm. Urmeaza si eu sa merg la a 4-a revizie. Ce preturi! wow.
    Daca duce-ai tu uleiul si bujiile, originale, acceptau cei de la Autoklass?
    Last edited by MGH; 23-04-19, 21:13.

Leave a comment:

Working...
X