DRAGOSTAN (No.2): 06 Honda Accord 2.0 M/T, Executive, Arctic Blue Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zapada foarte putina la Balea Lac, dar nu pe sosea.

    Sunt foarte ok dpdv al zgomotului. N-am sesizat vreo diferenta fata de niste gume bune de vara. Mi se par mai silentioase decat Nokian-urile WR D3 avute anterior.Si foarte confortabile (special le-am luata fara XL, ca sa fie moi).
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • Originally posted by dragostan View Post
      Tot pana in iarna trebuie sa rezolv si o ciupitura aparuta in pielea de pe scaunul soferului. Nu stiu exact daca a crapat pielea sau daca am agatat-o eu cu ceva, cert e ca e ciupita si ma enerveaza. Inca nu stiu daca schimb doar bucata aia de piele sau retapitez tot scaunul. Mai studiez.
      Revin si cu rezolvarea.

      In primul rand, pielea defapt nu se ciupise, ci fusese impinsa din interior de un zip-tie(soricel de plastic) folosit de baietii care au umblat la incalzirea in scaune anul trecut, in loc de clema speciala pt tapiterie. La vremea respectiva i-am laudat pt treaba facuta, iar acum imi mentin parerea buna despre ei, pentru ca si-au recunoscut vina si mi-au decontat reparatia fara sa comenteze in vreun fel.

      In al doilea rand, rezolvararea a venit cu ajutorul colegului Sindrom, care mi-a recomandat sa intreb la niste baieti care au un atelier de tapiterii la strada, undeva pe langa GreenGate. Solutia lor a fost ieftina si cea mai potrivita, pentru ca nu s-a inlocuit bucata de piele(ar fi fost imposibil sa arate la fel, fiind vorba de piele veche de 10 ani vs piele noua), ci s-a taiat o bucata de vreo 2cm din ea, pana la gaura. Apoi s-a tras bucata, s-a intins putin, s-a refacut cusatura si s-au prelungit putin prinderile tapiseriei de sub plasticele scaunului. Evident, s-au inlocuit si clemele de tapiterie care lipseau.

      Cu rosu e marcata ciupitura, cu verde bucata care a fost eliminata.

      dragostan
      Senior Member
      Last edited by dragostan; 11-11-15, 16:27.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • Man, eşti plin la Inbox, fă loc, că a venit moşul din Japonia!
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • Rezolvat!
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • Sa mai stergem praful pe aici. Masina merge in continuare zilnic si a primit un set de senzori de parcare spate, vopsiti in culoarea caroseriei si un modul bluetooth OEM de la dezmembrari. Jantele OEM de 16" luate anul trecut pt iarna au ramas singurele din dotare, folosite si pt. vara.

            Urmeaza revizia de 185.000km, cu ulei(Total Quartz 9000 0w30), filtre, discuri fata, placute fata-spate(ATE toate), lichid de racire nou(masina tocmai a implinit 10 ani) si un set de becuri xenon noi Osram Nightbraker Unlimited. Dupa ce am luat Type-S-ul cu becurile astea montate de Vali, am decis ca merita si CL7-le acelasi tratament, mai ales ca vine iarna si lumina e mai putina.

            In rest ar avea nevoie de o vopsire totala la un moment dat pt ca isi cam arata varsta, dar avand in vedere conditiile de trafic si parcare de la noi, probabil n-o va primi prea curand.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • Dragoș, îți recomand cu maximă căldură Osram Cool Blue Intense (CBI).

              L. E.
              În completare, nu că NBU n-ar fi bune, din contră, sunt excelente și au un fascicol foarte lung de lumină, în continuare am căutat un set de becuri (xenon) care să aibă lumină albă, nu gălbuie.
              Am găsit-o la CBI, care au 5000k temperatura de culoare (la fel precum lumina soarelui).
              BlackMagic
              Senior Member
              Last edited by BlackMagic; 29-08-16, 13:14.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Eu de mult zic ca CBI-urile sunt primul upgrade care trebuie facut la becurile stock de Honda, la cele cu halogen ma refer.
                Apoi, placute de frana mai bune (eu am pus Yellostuff) si folii pe geamuri impotriva soarelui.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • Vali se referea la CBI xenon de pe faza scurta (nu halogen)

                  Comment

                  Working...
                  X