XANDER: '07 Honda Accord 2.0 LS M/T , Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • XANDER: '07 Honda Accord 2.0 LS M/T , Silver

    In primul rand salutare tuturor!

    Sunt un nou membru al acestui forum. Desi citesc de ceva vreme ceea ce scriu altii, am dorit ca primul meu post sa vina odata cu masina.

    Asadar, dupa 2 luni de asteptari, astazi la ora 11 dimineata am ridicat masinutza de la service-ul Asko din Calea Grivitei. As dori sa le multumesc pe aceasta cale celor de la Asko (Alin Dinca si Mihaela Butnariuc) si sa ii recomand cu caldura tuturor celor care doresc sa-si cumpere o Honda.

    Despre masina nu pot spune inca prea multe... Am mers cu ea decat 20 km si am lasat-o in garaj pana inchei asigurarea CASCO (sper cat mai curand). Oricum, masina m-a impresionat din momentul in care am facut test-drive-ul.

    Trebuie sa precizez ca am 20 de ani, sunt student la Electronica si Telecomunicatii (Politehnica) si sunt mare fan BMW si, mai nou, HONDA. Am vrut initial un BMW dar din pacate decizia nu mi-a apartinut in totalitate (nu lucrez, deci depind financiar de ai mei). Oricum nu regret nicio clipa decizia luata si sper ca masinutza mea sa nu ma dezamageasca.

    O singura chestie mi-as fi dorit poate... UN CTR!!!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

  • #2
    Felicitari de achizitie si s-o conduci voios si sanatos

    Comment


    • #3
      Xander, welcome in the club!
      Sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km fara probleme!
      Fiindca asteptam si poze...cu timpul....le-ai putea pune aici:

      http://hondafan.etp.ro/gallery/main.php

      Cat priveste pasiunea pentru BMW, stai linistit, nu te-ai indepartat prea tare de ei, chiar daca ai cumparat o "masina chinezeasca"!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #4
        Va multumesc pentru urari! Va doresc si eu sa va bucurati de masini si sa nu aveti probleme!

        Cat despre BMW, iti dai seama ca nu am ales la intamplare HONDA... Doar de 10 ani, Honda si BMW sunt declarati ani la rand cei mai buni motoristi din lume. Plus ca am ceva cu motoarele turbo, mi se par niste chestii utile, dar atat. Asa ca nu aveam cum sa aleg altceva decat un motor aspirat si, daca nu BMW, atunci cine altcineva decat HONDA?

        Aveam si eu cateva intrebari legate de CASCO. Maine ma duc sa perfectez actele si sunt un pic debusolat. Vreau ca masina sa fie asigurata complet (inclusiv motor sau alte parti tehnice) si vreau ca eu sa nu fiu implicat in decontarea sumei de bani necesara pentru reparatii. Cei de la ASKO mi-au spus ca ei au decontare directa cu Allianz, Asirom, Asiban, Unita si ca cei mai buni ar fi Allianz, desi sunt si cei mai scumpi. As vrea sa mai aud pareri asupra acestor firme si, eventual, niste sfaturi cu privire la ce ar trebui sa le cer maine agentilor asiguratori (mi-e frica sa nu ma trezesc ca am probleme, dar firma unde am facut asigurarea nu acopera daunele ).
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Salut, fii bine-venit si sa o stapanesti sanatos.

          Asigurarea oricum o f aci full casco, iar dintre cei insirati de tine recomand clar Allianz. De Asiban nu stiu, Unita sunt ok, Asirom fugi de ei cat poti
          Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
          LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
          Accord 2006 2.0 ES M/T
          Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
          Raising money for...the third H

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos si ... la cati mai multi km!
            Sa inteleg ca au trecut 2 luni de cand ai rezervat-o pana ai primit-o?
            '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

            Comment


            • #7
              Nu, 2 luni au trecut din momentul in care am avut banii si am vrut sa comand masina si pana in momentul in care am primit-o.

              Treaba a stat in felul urmator: am mers initial la Crapati Motors, unde am facut drive-test-ul si am stabilit sa cumpar masina. A doua zi trebuia sa ma duc sa fac actele (contract de leasing deoarece era anul trecut in decembrie si taxele erau inca foarte mari). Ei aveau pe stoc un Accord 2.0 LS Indigo si cum culoarea nu ma prea interesa am stabilit ca o iau pe aceea. Din pacate a doua zi cand l-am sunat pe domnul Sotirescu mi-a spus foarte lejer ca masina a fost cumparata deja de un alt client pe care "nu au putut sa il refuze" (desi eu le spusesem clar sa ma sune in caz ca apare vreun alt doritor sa vin sa fac actele exact atunci - desi era vorba de 1 zi - 2 intarziere). Chestia asta m-a scos din sarite, asa ca am ales ASKO. Si bine am facut.

              Din pacate binevointa celor de la ASKO nu a dat roade prea curand deoarece masinile au fost blocate in port o perioada indelungata datorita schimbarii regimului de taxare din Romania (cel putin eu asa am inteles).

              Astfel, desi eu am dat comanda ferma celor de la ASKO pe 15 decembrie, masina a fost rezervata abia pe 15 ianuarie, eu am facut plata la 2 zile dupa, dar am primit-o abia 17 februarie.

              Oricum, pentru a se revansa fata de mine (desi nu din vina lor am asteptat atat), cei de la ASKO mi-au oferit revizii gratuite pana la 40.000 km, un set de covorase originale din cauciuc, antifurturi la roti si numerele provizorii gratis.

              Spun numere provizorii gratis pentru ca eu am cumparat masina cu plata integral, urmand sa o inmatriculez definitiv saptamana asta.

              Ce sa mai, una peste alta cei de la ASKO mi s-au parut profesionisti, de aceea o tot tin lant si ii recomand (fata de cei de la CM care mi s-au parut dezinteresati si neseriosi).
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Originally posted by jester
                iar dintre cei insirati de tine recomand clar Allianz.
                Dar nu la preturi duble. Nu isi mai merita banii. Cel mai bine este sa gasesti un broker in care sa ai incredere (cunostinte, prieteni etc.) si mergi pe mana lor. E important, pe langa decontarea dintre service si asigurator, sa fie cineva care poate instrumenta corect si rapid un dosar de dauna. Altfel esti mancat.
                Civic '03 1.6 VTEC II
                Accord '06 2.4 M/T

                Comment


                • #9
                  Astazi am asigurat masina la UNITA. Din ce am auzit sunt ok. Am fost si la Allianz-Tiriac, dar preturile exagerat de mari si sistemul cu franzisa obligatorie m-au facut sa renunt. Sper ca nu am gresit alegand UNITA, sau si mai bine sper sa nu am nevoie de asigurare niciodata.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #10
                    si eu sper acelasi lucru.... dupa experienta avuta, nu mai vreau sa aud de Unita.
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • #11
                      Cum vi se pare BCR Asigurari?
                      '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

                      Comment


                      • #12
                        Xander, sa te bucuri de ea sanatos. :wink:
                        Povestea ta cu "al'lalt" dealer parca e o copie la indgo dupa multe altele, iar eu, sincer, am incetat sa incerc sa mai inteleg ce le determina lipsa de interes si neprofesionalismul.

                        Cat despre asigurari, de Allianz si Generali am auzit numai de bine, in schimb Unita 'scartaie' destul de mult. Personal, as prefera sa dau un ban in plus inainte, decat sa am parte de stres si cheltuieli adiacente pe urma.

                        Comment


                        • #13
                          Mai oameni buni, ceva concret referitor la Unita aveti? Pls share daca da.

                          Ce au? Nu platesc la timp/deloc? Se misca greu?
                          Whaaat?
                          Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                          LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                          Accord 2006 2.0 ES M/T
                          Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                          Raising money for...the third H

                          Comment


                          • #14
                            Am eu la BCR Asigurari pentru honda, dar nu prea mai vreau sa ajung la ei. De platit la termen inca nu stiu, ca de abia am terminat cu hartiile, dar va asigur ca acolo unde merg eu - Sucursala Izvor - sunt de tot rasul. Au un birou jegos, un nene comunist trecut de a 2 a varsta care freaca menta la un birou si fumeaza in loc public, cu o greata si dispret de nedescris...la hartogaraie unii mai tinerei care din cate am observat se inghesuie cu schimbul pentru un birou, dar la fel intr-un dezinteres total.

                            Ce m-a surprins este ca la PEJO am asigurare Casco la Omniasig si intamplator am ajuns pe Calea Grivitei, sambata noaptea in urma unei lovituri pe care am primit-o de la un junghi de dacie. In acelasi loc se afla Politie + Asigurare. Au o sala cu 7-8 mese, canapele, un cafe internet, 6 inspectori de daune si cateva domnisoare care te indruma sa scrii hartiile. Super ok, am ramas uimit de lipsa cozii si tratamentul aplicat.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #15
                              Am auzit si eu de biroul ala Omniasig.
                              Pereti plini de plasme si alte chestii SF pentru un loc unde in mod obisnuit te duci sa astepti ca umilul.
                              Dar din cate am inteles de fapt acolo este Biroul de accidente usoare pt nush ce sector, si a fost modernizat de omniasig.
                              Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                              LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                              Accord 2006 2.0 ES M/T
                              Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                              Raising money for...the third H

                              Comment

                              Working...
                              X