BLACKMAGIC: '07 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si cu uleiul asta e ca si cu vinul..daca nu ma doare capul si merge perfect agregatul de ce sa-l schimb?! Cineva de pe forum, care a lucrat multi ani in bransa in US, imi confirma, telefonic, ca Mobil 1 US 0W40 a ramas un ulei deosebit (masina confirma si ea), iar asta il gasesc mereu unde spunea KMR-ul. Nu mai e mobiloil, dar fostul lui sef mi l-a adus personal toamna trecuta. BlackMagic are "piticii" lui, tot respectul pt ei, vorbim de proprietate privata !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • Tare aia cu respectul pentru pitici, m-ai facut sa rad copios )))
      Ai dreptate ca daca un lucru merge foarte bine n-ai de ce sa umbli la el ; la mine n-a mai fost chiar perfect, deci catam solutii.
      Inca o data, Mobil US o fi bun, specificatiile o confirma, Motul e peste el, teoretic.
      Timpul va confirma ce ulei mi se potriveste cel mai bine la kilometrii pe care-i am acum, zic.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Am niste LED-uri pe pozitii in fata, care fac lumina foarte faina; din pacate unul din el s-a dus, si l-am inlocuit cu altul care a inceput sa faca si el figuri; mai precis dupa ce se incalzeste, incepe si palpaie si termina prin a se stinge/lumina extrem de putin, aproape invizibil.
        Am desfacut unul si are cate doua rezistente, una pe fiecare fir; credeti ca ar putea fi de la ele, sau LED-ul in sine? Revin un pic mai tarziu si cu poze.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • O intrebare legata de ulei, mai precis Motul 5W40, am luat acum cateva zile 6L (130 lei cutia de 2 L) pt a face revizia de 90 000 de km, am obs ca are o data pe el ( parca oct. 2011) si nu stiu ce anume semnifica, data fabricatiei sau data expirarii, am citit si pe spate si pe fata dar nu specifica ce naiba inseamna data sau daca expira in nu stiu cat timp si se subintelegea ca data de pe fata este cea a fabricatiei... Stie cineva care-i treaba ? Marturisesc ca este prima data cand iau in seama lucrul acesta si ma gandeam sa nu fie expirat... si chiar folosesc motul de cateva zeci de mii de km...
          Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
          epitesti.ro
          anunturi.epitesti.ro

          Comment


          • E data fabricaţiei, pentru că în general termenul de garantie pentru un ulei este de 3 ani. Dacă ar fi data expirării, ar trebui să fi fost produs prin 2007, ceea ce-i greu de crezut, să nu se fi vândut până acum.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Originally posted by BlackMagic View Post
              Am niste LED-uri pe pozitii in fata, care fac lumina foarte faina; din pacate unul din el s-a dus, si l-am inlocuit cu altul care a inceput sa faca si el figuri; mai precis dupa ce se incalzeste, incepe si palpaie si termina prin a se stinge/lumina extrem de putin, aproape invizibil.
              Am desfacut unul si are cate doua rezistente, una pe fiecare fir; credeti ca ar putea fi de la ele, sau LED-ul in sine? Revin un pic mai tarziu si cu poze.
              De ce te-ncurci tu cu ledurile alea ? Chiar merita deranjul?
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • Chiar imi place cum arata, m-am saturat de galbenul ala obosit de la becurile clasice. Mai schimbam si noi una-alta, ca altfel ne plictisim si ne vin ganduri de schimbat/vandut Si-asa ma cam uit la noul Accord in ultima vreme...dar nu-s convins inca desi motive in plus ar fi
                Atasat si pozele de care spuneam mai devreme.
                Click image for larger version

Name:	22012012044.jpg
Views:	1
Size:	23.8 KB
ID:	710380Click image for larger version

Name:	22012012049.jpg
Views:	1
Size:	30.8 KB
ID:	710381
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Mda, radeam aseara de pataniile astrului, si-acus au inceput la mine. Pesemne mi-o zis "de dulce", ca m-am trezit acuma ca mi s-a ars xenonul de pe stanga. Acum trebuie sa le schimb pe amandoua, ca altfel o sa fie unul hais si altul cea, culori diferite. ***** !
                  Acum intrebare: stiti unde gasesc niste Osram-uri D2S la pret bun?
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • La prima cautare pe google, 100-150ron/bec (becuri xenon osram d2s). Chinezariile bat pe la 50ron/bec. La urma urmei sunt niste becuri. Merita sa dai mai mult pe ele daca mergi noaptea mult, in afara orasului.

                    Comment


                    • Unde ai gasit cu 100-150? Eu minim 220, 250, cam asa. Al padrino 311, unixauto tot in jur de 300...
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Osram/Philips:
                        http://188.240.3.142/showthread.php?t=6169
                        http://www.okazii.ro/catalog/6094573...-si-osram.html

                        Chinezarii 50ron:
                        http://www.proxenon.ro/becuri.php
                        http://www.xenon.ro/becuri-xenon-originale.php
                        http://www.kiturixenon.ro/becuri-d2s.php ?

                        Trebuie sa ii intrebi daca ofera sau nu garantie. Eu as incerca si niste chinezarii ieftine, daca brand-name n-au tinut cu mult mai mult cat sa merite dpvd financiar sau sa lumineze mult mai bine.

                        Comment


                        • Mda, deci s-a dus dracu' becu' dupa ce azi dimineata a inceput sa lumineze precum artificiile, alb, albastru, rosu...si gata ! Si-a dat obstescul sfarsit, asadar ma duc la "vanatoare" de becuri. Mersi mhh39, o sa apelez la tipul de pe club skoda, daca e valabil, are preturi foarte bune.
                          Chinezarii nu vreau; am fost foarte multumit de Osram, deci merg in continuare pe asa ceva.
                          Sa vezi distractie ca trebuie sa dau jos bara pe vremea asta...o placere !
                          BlackMagic
                          Senior Member
                          Last edited by BlackMagic; 07-02-12, 12:27.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Asadar, m-am uitat rapid net; as fi zis ca e un Osram de 6000K (nu stiu de ce aveam parerea asta?!), eram chiar foarte convins, tipul becului de fapt e: Osram Xenarc D2S cod produs 66240, adica are un flux luminos de 3200 lumeni si o temperatura de culoare de 4150 K.

                            Acuma Osram a dezvoltat un nou tip de bec, tot xenarc dar se mai numeste si Cool Blue Intense, cu acelasi flux luminos de 3200 de lumeni, cu o temperatura de culoare de 5000 K. Din ce am mai vazut pe net, se pare ca e mai luminos si face o lumina "ca ziua", mai buna decat cea de 4150K. Intrebarea mea e daca a mai experimentat cineva tipul asta de bec (sau macar de 5000K) si care-s parerile legat de ele.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Baga 2 lanterne cu leduri pe faruri, lipite cu un superglue adevarat si te-ai scos....pe moment !...sa nu ma-njuri ca te-aud !!...mi-a sarit tasta D la laptop, unde o repar ?
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • Salut Vali !

                                Lumina este mai buna cu cat temperatura de culoare K este mai mica. Cu cat cresti K nu obtii decat un aspect de bleu iar pe timp de ploaie iti blestemi zilele.

                                Bafta.
                                EX Honda Accord CU3 Executive
                                EX Honda Accord CL9 Executive - http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=389
                                Toyota Hilux 2.4TD - http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=486

                                Comment

                                Working...
                                X