ASTRUL: '08 Honda Accord 2.0 SE M/T, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bun. Deci
    Cam atat am avut de spus despre cele 3 zile petrecute in Barcelona.

    ps. Drumul prin Pirinei la dus si prin Andorra la intors este fenomenal. Aseara pe la 2700m am prins viscol si gheata pe un pisc vreme de 20 de minute. Panta 10% la urcat si 10% la coborat. Pneurile n-au tusit nicio secunda. Nici in curbe, nici in rampa. Fara sa intre esp-ul macar o data sa ma corecteze. Nokian Rullz!
    Attached Files
    Guest
    Guest
    Last edited by Guest; 02-01-13, 19:27.

    Comment


    • Revelionul l-am facut in Barcelona si ma bucur nespus de lucrul acesta. Intentionam, la un moment dat sa fac o vacanta in Barca si tare ma bucur ca am renuntat si am preferat Londra. Caci daca bateam 3200 km dus + alti 3200 km intors ca sa vad un oras murdar, plin de tigani, betivi si drogati, in care orice capsunar s-ar simti ca la el acasa (probabil d-aia si multi se aciueaza [rin Spania) si cateva cladiri ornate de Gaudi in cel mai kitsch-esc mod posibil, imi bateam cuie singur in cap pana cadeam lat. Asa macar am consumat doar vreo 900 km dus-intors si am avut placerea de a trece Pirineii de 2 ori, plus trecerea prin Andorra. Care este un soi de mica Elvetie, dar gestionata de spanioli, deci nu e chiar Elvetie
      Spaniolii sunt ok, veseli, poate cam prea veseli si cheflii, dar sunt de treaba. Bine eu sunt obisnuit cu astia mai austeri si mai reci, dar nu stiu ce sa zic, orasul si locuitorii nu mi-au ajuns la suflet.
      Sagrada, pentru care de fapt am fost, mi s-a parut cel mai mare kitsch produs de umanitate. Nu ma refer la forme, ok, am inteles, artistii spanioli sunt mai ciudati, bum, accept asta, ca nu totul trebuie sa fie facut pe axe simetrice si linii drepte cum ii place mintii mele de inginer. Dar ma asteptam, dupa cum aratau pozele, sa vad acolo filigrame, lucrare de experti, mai ales ca dureaza de atata amar de vreme. E doar fatada principala veche, care arata cat de cat ok, zici ca e tencuita din cancioc si dat calciu deasupra, niste statuete cu influente diferse iar restul de cladire, ce s-a facut mai nou, dupa Gaudi, e un grotesc ridicol. Forme de beton placate cu piatra de zici c-au luat-o de la Bricostore. Hai ma las-o-n pana mea de treaba. Marea Sagrada Familia placata cu faianta. Da-o dracu de treaba, ca spaniolii astia sunt mai rai ca ai nostri. Si e mica, o fi ea pozata din 15 unghiuri dar cand am vazut-o, prima reactie a fost ca e teapa de marketing. Ok, poate nu se poate recrea stilulvechi, nu mai are cine sa ciopleasca pietrele de la Notre Dame sau St. Stephansdom, dar nici chiar bucati de piatra placate peste beton. Diferenta intre partea veche si cea noua era oribila. Iar intrarea in Sagrada era din niste termopane, nici macar de-o usa de lemn n-au avut bani...
      Iar imprejurimile....price-less. MC Donalds, KFC, 2 alminetare, un magazin de suveniruri, niste poker machine si cateva spelunci cu mancare de toate natiile. In fata marii cladiri a omenirii trona o impresionanta, poate una din cele mai impresionante benzinarii Repsol! In parea cealalta, cu vedere direct la Sagrada o spalatorie de masini. Fara vreo parcare amenajata, doar locuri pe strada pentru care, daca aveai norocul sa gasesti, trebuia sa cauti un park-meter sa platesti cu ora.
      Pana ajungi in fata Sagradei nici n-o vezi, e ascunsa de blocuri. Ce sa zic, un mare fas, la fel ca si parcul lui Gaudi, celebrul Guell. Un mare rahat, niste prostii colorate si buruieni. Cismigiul e de 3 ori mai frumos, sau Herastraul cand infloreste.
      Cel mai frumos a fost Biserica din Tibidabo, care este pe varful dealului, de unde ai o panorama extraordinara a orasului si a Mediteranei. Cand am plecat, abia asteptam sa ajung in Franta.

      Comment


      • Ma faci sa nu ajung pe acolo....asa cum imi redoresc sa vad PARIS ul.Si cel putin 10 ani nu vreau sa mai calc in VENETIA.2 ori in 5 ani mi-a ajuns.
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • Bai, adevarul e ca eu sunt mai ciufut. Facand un top al marilor orase si capitale as pune Parisul pe primul loc, pe locul 4 Viena la egalitate cu Istanbul, apoi Roma, Praga, Londra si multe alte orase vizitate. Cred ca Barcelona as pune-o la coada.
          Pentru mine, cand dau un ban sa simt civilizatie, asta astept sa primesc. In Barcelona sunt scoruri imense pentru distractii ieftine de latini de mana a 3-a. Pentru mine a fost o bifare pe harta, am vazut-o si p-asta.
          Daca esti genul care vrea pitzipoance, cluburi si droguri, e destinatia ideala.
          Pe mine nu m-a convins, fiind un iubitor de frumos.
          Louvre-ul l-am vizitat de 2 ori si nu ca sunt eu mare cult, imi place in primul rand cladirea, apoi exponatele.
          Ce sa vad la Sagrada, schele, betoane si struguri colorati in varful clopotnitelor?
          Stii cum sunt casele alea tiganesti de prin Oltenia? Cam asa ceva mi-a inspirat marea catedrala.
          Nici Italia nu pute de civilizatie, macar aia au un simt estetic cum rar mai vezi in lume.
          Gandeste-te la coloniile spaniolilor. Toti niste tigani in tari de mana a 7-a in care ti-e si frica sa te duci.
          Ma ipresc caci sigur sunt multi iubitori de Barcelona, dar asta e sentimentul pe care l-am incercat acolo.

          Comment


          • Pe subiectul asta am si avut discutii cu amicii mei, ba chiar ne-am si certat. Cum sa nu-mi placa mie Barcelona? Fata de Paris e de 10 ori mai frumos, ca-n Paris sunt negrii si pakistanezi.
            Sunt oameni care se simt bine acolo unde se simt mai aproape de ce au acasa, poate si de-aia Spania si Italia sunt preferate de romanii care lucreaza afara. Se integreaza mai usor, au cam acelasi stil, comportament, etc.... cica sunt latini. Mie, intre Spania si Italia, mi se pare o diferenta catastrofala. Pe italieni cand ii vezi pe strada te simti ca ultimul sarantoc, chir ca esti imbracat de la Baneasa Mall. Au stil, au un fel de a discuta, de a se comporta, poate putin arogant, dar mie imi plac genul asta de oameni. Pana mea, cand esti legamantul civilizatieiin Europa, te cred si eu ca esti un pic arogant fata de o tara de mana a 3-a care acum s-a ridicat din comunism. Vorbeam cu nisteoameni care conduc afaceri deschise prin 1880. Nu din 2000 ca noi si ne simtim buricul pamantului ca suntem oameni de afaceri, avem masini si invartim bani pe degete.
            La spanioli am vazut oameni ponositi, fete si cucoane imbracate ca pe strasse, cam ca la noi. Pitzipoance si cocalari imbracati in treninguri si bascheti. Kinderi de liceu, ca la noi, cu toate vulvele si tatele pe-afara. Nu sunt puritan, dar daca vreau sa vad asta, deschid geamul apartamentului meu fara sa platesc sute de euro pe noapte. Magazinele arata jalnic, jalnic de tot, parca un Lipscani inainte de modernizare, mancare de rahat, cam ce gasesti si pe la noi, iar seara au obloane de metal trase de parca zici ca e patria hotilor.
            Nu, sunt dezamagit complet, cum n-am fost de niciun oras sau tara. Cine vrea sa se duca, poate i-o place, eu ma simt bine acolo unde eu ma simt cocalar, nu acolo unde ma simt ca sunt superior lor, dar pe bani grei. Asa ma duc prin Africa sau Indonezia, macar vad ceva inedit, nu cocalareala de-acasa.

            Aici m-am cam plictisit, cred ca vorbesc cu proprietarul sa incheiem perioada de inchiriere mai din timp si plec spre Paris sa imi clatesc nitel ochii, apoi vad eu pe unde mai trag.

            Comment


            • Tarile nordice ar fi o idee buna, desi poate ar fi mai bine sa le abordezi separat, intr-o alta perioada de timp.
              E nevoie de ceva timp mai mult, si mai ales un efort financiar mai mare, dar rasplata e pe masura.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Originally posted by astrul View Post
                Bai, adevarul e ca eu sunt mai ciufut. Facand un top al marilor orase si capitale as pune Parisul pe primul loc, pe locul 4 Viena la egalitate cu Istanbul, apoi Roma, Praga, Londra si multe alte orase vizitate. Cred ca Barcelona as pune-o la coada.
                Pentru mine, cand dau un ban sa simt civilizatie, asta astept sa primesc. In Barcelona sunt scoruri imense pentru distractii ieftine de latini de mana a 3-a. Pentru mine a fost o bifare pe harta, am vazut-o si p-asta.
                Daca esti genul care vrea pitzipoance, cluburi si droguri, e destinatia ideala.
                Pe mine nu m-a convins, fiind un iubitor de frumos.
                Louvre-ul l-am vizitat de 2 ori si nu ca sunt eu mare cult, imi place in primul rand cladirea, apoi exponatele.
                Ce sa vad la Sagrada, schele, betoane si struguri colorati in varful clopotnitelor?
                Stii cum sunt casele alea tiganesti de prin Oltenia? Cam asa ceva mi-a inspirat marea catedrala.
                Nici Italia nu pute de civilizatie, macar aia au un simt estetic cum rar mai vezi in lume.
                Gandeste-te la coloniile spaniolilor. Toti niste tigani in tari de mana a 7-a in care ti-e si frica sa te duci.
                Ma ipresc caci sigur sunt multi iubitori de Barcelona, dar asta e sentimentul pe care l-am incercat acolo.
                Eh, Italia e putin altceva fata de tot restul Europei. Sint citeva provincii, printre care Toscana, Arezzo, Umbria, Venetto si altele in care istoria,cultura si arta sint la nivel maxim. Singurele orase care mai pot intra in hora cu ele sint Praga, Londra, Paris, Dresda si Budapesta, adevarate orase-muzeu.
                Barcelona e doar un kitsch pentru cocas si piti fara nicio educatie socio-istorico-culturala.
                Hondafan forever

                Comment


                • Originally posted by BlackMagic View Post
                  Tarile nordice ar fi o idee buna, desi poate ar fi mai bine sa le abordezi separat, intr-o alta perioada de timp.
                  E nevoie de ceva timp mai mult, si mai ales un efort financiar mai mare, dar rasplata e pe masura.
                  Sigur nordicele le voi face intr-o vara. Probabil nu foarte curand. Stiu ca preturile pe-acolo sunt astronomice, s-ar putea sa apelez la niste amici care locuiesc acolo sa mai reduc din costuri. Insa e departe de mine gandul.
                  Originally posted by sorinrs View Post
                  Eh, Italia e putin altceva fata de tot restul Europei. Sint citeva provincii, printre care Toscana, Arezzo, Umbria, Venetto si altele in care istoria,cultura si arta sint la nivel maxim. Singurele orase care mai pot intra in hora cu ele sint Praga, Londra, Paris, Dresda si Budapesta, adevarate orase-muzeu.
                  Barcelona e doar un kitsch pentru cocas si piti fara nicio educatie socio-istorico-culturala.
                  Culmea ca m-am certat cu multi amici pe tema asta. Se pare ca nu sunt singurul nebun. In fine, trecem peste, pentru mine e un subiect inchis, am facut, ca de obicei, mult tam-tam pentru nimic.

                  Azi am mai bifat vreo 300 km, am fost in Loudres sa vad catedrala si pestera Fecioarei Maria, e un loc de pelegrinaj pentru toata lumea. Merita vizitat! Eu l-am vazut cu ochi de turist caci chestiile astea cu cruci nu prea s-au lipit de mine. Insa ca si arhitectura ai ce vedea.
                  Apoi ca tot eram in zona am incercat sa ajung cu masina la Observatorul din Pic du Midi, adica pe un pisc, dar n-a fost cale. Drumul s-a transformat pe iarna in partie pentru schiori. Oricum a fost tare fain sa fac un picnic la 3 grade sus pe munte pe langa schiori. Apoi am azut o caldare, astia ii zic Cirque de Gavarnie, foarte misto peisajul, din pacate si acolo se ajungea pe jos in circa 1-2ore. Dar nu m-am lasat si am gasit un drumeag care era inchis iarna si tot am ajuns pana aproape de varf. Tocmai se insera, era asa frumos ca-mi venea sa innoptez acolo in masina.

                  Maine, daca-mi trece durerea criminala de masea, plec spre Biaritz si coasta Spaniei. Poze mai tarziu pe Fb.

                  Comment


                  • Cica ieri trebuia sa plecam spre San Sebastian, via Biarritz. Am avut un fight club pe motiv de buget, bla, bla... Drept urmare, maine o taiem spre Lisabona, prin Biarritz, San Sebastian, Zumaya, Burgos, Madrid. Tari fight-urile astea. La intoarcere o taiem drept prin Madird si Zaragoza. Probabil la dura vreo 5 zile excursia, 2 nopti in Lisabona si inca 2 in Madrid (la dus si la intors). Le mai dau o sansa manelistilor, macar acolo stiu sigur ca-s tigani si ma pregatesc moral petru asta. Nu m-am mai barbierit de la revelion, iau toalele de santier si ma integrez perfect in peisaj. Cu nevasta e mai greu, dar gasesc eu un brobod si ii iau o fusta d-aia de flamenco (adica tiganeasca), iar pe catea o decorez cu niste galbeni din ciocolata la gat, sa para din peisaj. Asta asa din razbunare pentru fisaco-ul de la Barca De data asta suntem singuri nu cu toti basitii dupa noi, cu chef de shopingareala si de facut poze cu maimuta. Am gasit si un loc unde sa-i fac poftele nevestii ca e moarta dupa flamenco, mai ales ca i-am zis ca eu l-a d-alea nu ma duc sa invat. Mi-au ajuns toate dansurile pamantului sa bat din chisoare ca Pardilian pe muzica de Guta. http://www.corraldelamoreria.com/lan...FczHtAodXQMAdA Sper sa nu fie la fel de dezamagitor ca Moulin Rouge-ul.
                    Cine stie chestii de vizitat pe-acolo sau in drum sa bage la greu ca azi imi fac traseul si locurile de vizitat. Oricum, cazarile sunt faine rau la 20-25 de euro, ca pe gustul meu, nu spelunci scumpe ca in Barca. Macar daca tot e tiganiada, sa fie ieftina. Am inteles oricum ca Lisabona e cea mai ieftina capitala europeana, asa ca s-ar putea sa ma intorc cu niste toale chinezesti via Stanbul.
                    Momentan am bagat 6400 km de la plecarea de-acasa si probabil mai bag 2500 doar in excursia asta. Deci targetul de 10.000 o sa fie mega depasit. Acum sa vad pe unde fac un schimb de ulei, probabil pe langa Paris.
                    Ole!

                    PS. Daca tot sunt acolo, nu merita la o aruncatura de bat sa trec si prin Gibraltar? Stiu ca e taram britanic, probabil, daca se aplica aceleasi conditii n-o sa intru cu cateaua, dar merita sa incerc. Si m-ar mai interesac daca se poate trece stramtoarea cu masina pe ferry, ca mi-am adus brusc aminte ca nu am covoare pentru noua casa pe care o voi face cine stie cand. S-o duc pe nevasta-mea la shopping in Marrakesh. Ar fi ceva, prima Honda romaneasca in Maroc. Desert nu mai gustase biata Hondutza mea. Chiar vorbesc serios, probabil n-o sa ma intorc prea curand prin zonele astea latinesti, asa ca ar fi pacat sa nu dau coada ochiului p-acolo.
                    Guest
                    Guest
                    Last edited by Guest; 06-01-13, 18:34.

                    Comment


                    • Daca poti si vrei sa ajungi in Gibraltar, fa-o. Mare lucru nu e de vizitat, dar poti sa urci cu masina pana pe la jumatea pietrei - se vede frumos imprejurimea.
                      Daca vrei sa mergi in Maroc cu Honda, mai bine stai potolit. Am avut de facut aceeasi alegere acu' 4 ani cand am trecut pe-acolo. Concluzie? Am lasat Honda in parcarea portului la Algeciras, ne-am suit pasageri pe ferry (eu si Dna Wagner), am ajuns in Tanger, am luat covoru' fermecat, ne-am intors pe la 1 noaptea, ne-am recuperat masina si am plecat in drumul nostru.
                      De ce nu iti recomand? In primul rand sunt niste cozi imense la ferry pentru masini (chiar daca barcile au un interval ok, cat de cat), costa cat nu face (cand am fost noi costa aprox 300 eur dus-intors doar pentru masina + biletele pentru noi, traficul in Tanger e ceva de vise negre si aproape toate masinile pe care le-am vazut erau botite mai mult sau mai putin.
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • Despre excursii nu pot sa spun nimic, doar distractie placuta si asteptam povestiri/poze.
                        Despre masina insa, lasa gandurile de schimbat uleiul la 10k km ca doara n-ai mers prin praf si desert. La stilul de pana acum de drum intins pe DN si autostrazi, nici nu-i simte. Da-i bice inainte linistit. Parerea mea.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • Wagner, rumeg inca ideea. M-as baga la un safari cu Accordul
                          BM am bagat 0-20 asa ca nu prea pot sa-l tin foarte mult, in ideea ca e iarna si e mai subtire, Acum aici nu prea e iarna deloc, asta daca 9 grade cea mai mica temperatura poate fi numita iarna si ziua cam 15-20. Si ma duc inspre sud, deci si mai cald. Oricum, cred ca gasesc eu vreo reprezentanta sa cumpar niste ulei Honda si un mecanic sa-l schimbe, ca nu-i mare lucru.

                          Comment


                          • ulei Honda pe aici nu ai sa gasesti, daca te duci pe la reprezentante si le zici ca ai 0w20 or sa-si faca cruce... in alta ordine de idei, daca stai ceva timp pe la Madrid si ai chef de o bere, cu ce-a mai mare placere, esti invitatul meu

                            Comment


                            • Pai o sa cam stau prin Spania si Portugalia. Tocmai am vorbit cu gazdele ca maine plecam, desi mai trebuia sa stam 2 saptamani. Prefer sa le petrec in periplu, decat sa am unde sa pun capul la intoarcere.
                              Abia pe 22 ianuarie am urmatoarea cazare la vreo 200 km de Paris, prin Normandia, asa ca timp de 2 saptamani o sa fiu ca tiganul cu bagajele dupa mine, zburand din floare-n floare.... Da' ce-mi mai place

                              Comment


                              • Originally posted by astrul View Post
                                Drept urmare, maine o taiem spre Lisabona, prin Biarritz, San Sebastian, Zumaya, Burgos, Madrid. La intoarcere o taiem drept prin Madird si Zaragoza.
                                [...]macar acolo stiu sigur ca-s tigani si ma pregatesc moral petru asta[...]
                                [...]probabil n-o sa ma intorc prea curand prin zonele astea latinesti, asa ca ar fi pacat sa nu dau coada ochiului p-acolo.
                                Stai, ca nu inteleg... De ce te duci de la Zumaya la Madrid? Daca tot vrei sa faci un tur complet, lasi Madridul la intoarcere, ca tot pe-acolo treci. Acum te duci pana la A Coruna si iti dai drumul de sus in Portugalia - cu ocazia asta vizitezi si Porto (mie mi-a placut orasul, mai ales malul stang al raului Douro, acolo unde sunt celebrele crame de vin de Porto ), Braga (daca tot ai fost la Lourdes si esti pasionat de chestiile astea - stai, stai, stiu ca nu esti, glumesc ), Coimbra (cea mai veche universitate din Europa, cica), Fatima (alt loc de pelerinaj ). Apoi, de la Lisabona, cobori in Algarve -> Sevilla (unde, daca stai 2 nopti, ai timp si de o fuga pana la Gibraltar. Nu e mare lucru de vazut acolo, in afara de peisaj, maimute, ceva grote si fortificatii - dar, daca tot esti aproape, e pacat sa ratezi) ->Cordoba (foarte misto, viziteaza Mezquita!)->Toledo->Madrid.
                                Despre tiganie, ce sa-ti spun, mie Portugalia mi s-a parut mai curata decat Spania (poate si pentru ca veneam de pe Costa del Sol...). In zonele centrale ale oraselor mari - Porto si Lisabona - vei intalni si ceva mizerie - cladiri darapanate, strazi murdare si "coloratii" de rigoare, dar in zone relativ restranse.
                                Oricum, dupa ce te plimbi o zi-doua prin Lisabona (inclusiv o tura cu tramvaiul in panta), da o fuga si pe traseul Estoril-Cascais-Cabo da Roca-Sintra. Iar in drum, opreste la Belem pentru vestitele"pasteis" de acolo (http://en.wikipedia.org/wiki/Pastel_de_nata) P)
                                Si, daca tot am ajuns la mancare, in Portugalia mananci cea mai buna vita, se topeste in gura. Nu doar la restaurante de lux, ci oriunde, chiar si la grill-urile din mall.
                                Totusi... nu stiu de ce te grabesti asa si vrei sa vezi toate astea in fuga. Zici tu ca nu te mai intorci prin zonele latinesti (si, partial, te inteleg), dar nici sa bifezi asa, ca nu te alegi cu nimic. Portugalia e altceva decat Spania si are multe de oferit, merita o vacanta dedicata (si, probabil, cel mai frumos e s-o vezi vara, ca sa profiti si de litoralul sudic, cu plaje senzationale). Iar orasele din centrul Spaniei sunt si ele mai autentice (ca traditie si cultura), mai interesante si mai curate decat cele de coasta.
                                Oricum, drum bun in continuare!

                                L.E. A, acum vad ca ai doua sptamani. Ar fi timp sa vezi destule.
                                Last edited by KAHN; 06-01-13, 23:13.

                                Comment

                                Working...
                                X