ASTRUL: '08 Honda Accord 2.0 SE M/T, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Trimite-ma unde vrei numai trimite-ma.
    Apropo, iau Oscarul ala sau nu-l iau?

Leave a comment:

• KMR
    Super Moderator

• KMR
    replied
    Faci ceva km . In fine, fa in pana mea ceva cu amortizoarele alea ca m-ai innebunit de cap Stiu un loc unde refac amortizoare, cu feed-back ok ( eu n-am facut amortizoare acolo dar au facut vreo 2 de aici ). Daca vrei, te trimit acolo.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Ba tu crezi ca eu ma joc cu volanul si ma prefac ca altii ca-s sofer? Alalteieri am facut plinul, azi din nou...bine ieri am dat o fuga la mare sa-mi distrez fetele.
    Nu, aveam 107, am cautat acum devizul de la Asko de anul trecut in aprilie cand am facut ITP-ul la ei. 87 aveam prin decembrie.
    De cand am renuntat la rabla s-au adunat km de zici ca-mi intoarce cineva kilometrajul cu bormasina. Dar in sensul gresit.
    Cam 250.000 in 5 ani.
    Si nu-mi arde de glume, azi am terorizat tot ce s-a putut in cealalta parte, asa ca seara am redevenit serios cand iar m-au luat naduselile cu amortizoarele p..ii.

Leave a comment:

• KMR
    Super Moderator

• KMR
    replied
    Cum mă, anul trecut aveai 80.000 km si acum ai 170.000 km ?

Sigur nu e un alt user ( foarte drag mie) pe contul tau ?

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Originally posted by KMR View Post
    Nenea, stai asa, ca ma pierzi. Vrei unele la fel ca ale tale, ia altele OEM, e simplu. Mai simplu de atat, nu se poate. Te-au tinut 150.000 km? Inseamna ca sunt foarte bune
    Eu tot sper ca e o gluma de 1 Aprilie
    Da tu 32 de milioane pe niste amortizoare care s-au lasat de la 80-100k (ca feeling). Cel putin din datele de la ITP aratau in jur de 60% anul trecut, dar e posibil sa nu tin minte exact si sa le confund cu franele. Iar anul trecut abia ajunsesem pe la 80k din cate mai tin minte.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Originally posted by Den1GRator View Post
    Pai de ce nu dai un search pe forumuri din afara man? Doar ca mi-e teama ca nici acolo nu o sa gasesti info structurate asa frumos si la indemana, cum zici tu.
    Nici altul ca mine nu mai gasesti, dar asta nu ma impiedica sa nu exist.

Leave a comment:

• KMR
    Super Moderator

• KMR
    replied
    Nenea, stai asa, ca ma pierzi. Vrei unele la fel ca ale tale, ia altele OEM, e simplu. Mai simplu de atat, nu se poate. Te-au tinut 150.000 km? Inseamna ca sunt foarte bune

Eu tot sper ca e o gluma de 1 Aprilie

Leave a comment:

• Den1GRator
    Senior Member

• Den1GRator
    replied
    Pai de ce nu dai un search pe forumuri din afara man? Doar ca mi-e teama ca nici acolo nu o sa gasesti info structurate asa frumos si la indemana, cum zici tu.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Originally posted by wolfydRg View Post
    Mai , inca e 1 aprilie , ce sa faca si astrul acu ? Anul trecut va tras-o cu permisul ? Plamadeste el ceva ...
    Daca ar fi asa, inseamna ca as putea lua Oscarul pentru reprezentatie...
    Originally posted by BlackMagic View Post
    Hai mai stai nitel, sa te chem sa testam impreuna suspensiile noi, cand mi-or veni
    ok
    Originally posted by KMR View Post
    Banuiesc ca e o gluma asta. Cum kkt sa te astepti sa gasesti raspunsuri la intrebari de genul:
    Care e cel mai bun ulei?
    Care e cea mai buna suspensie?
    Care sunt cele mai bune anvelope, etc?

Astfel de raspunsuri nu exista, sunt experientele fiecaruia si perceptia fiecaruia.
    Daca nu ma autosuspendam, iti replicam ca da, de asta avem nevoie, de experientele fiecaruia, structurate undeva. Pana mea, nu conteaza, banuiesc ca sunt importante parerile cunoscatorilor, celor care stiu cu ce se mananca o masina, ma lasa rece parerea unuia care scoate masina 3km pana la serviciu si 100km pana la munte o data la 5 luni. Ala si-a luat masina de ifos nu de nevoie.
    Sunt oameni, ca tine, ca mine (dar eu nu ma pricep in pana mea ca faceam eu asta si aici, chiar daca nu e domeniul meu) ca altii care chiar isi conduc masinile, simt orice pietricica bagata pe vreundeva, orice schimbare de comportament, orice feeling dat de o piesa noua sau altfel, intelegi (sper).
    Sunt multi pasionati de mecanica, de liniute, de tuning, care chiar stiu despre ce vorbesc si cu ce se mananca treaba asta, poate mai bine ca alti mecanici profesionisti, iar informatiile pe care le dau ar putea fi structurate in niste topice clare, pur informative. Fara palavrageli si alte chestii.
    Pune unul KW si i se strica in 3 luni, pana mea, asta nu mai e subiectivism, asta e clar ca-s proaste si nu-s adaptate la conditiile noastre, altul pune Koni si le tine 5 ani si le ruleaza 200.000 km, e clar ca-s bune, ca doar n-a levitat, nu stiu, sincer ma asteptam la un moemnt dat, cand s-a dezvoltat mult forumul sa existe o tentativa de a structura niste informatii undeva pentru noii veniti.
    Probabil pentru tine nu prezinta interes, tu stii si ce tip de surub tine volanul, ca probabil ai desfacut 25 la viata ta, altul nu stie nene, vrea sa afle, pune iar 15 intrebari idioate care se pierd in cantitatea mare de informatii.
    Poate pare o idiotenie ceea ce zic, dar totusi chestia asta numita mecanica si piese auto nu-i chiar o stiinta umana, ci una tehnica.
    Stai o noapte sa citesti pe forumurile din afara, fa nene si pentru altii un rezumat, ca nu sta nimeni sa piarda 15 catralioane de ore sa sa-si scimbe o amarata de suspensie sau un arc sau o sonda.

Daca era usor aveam demult suspensii noi pe masina, ale mele sunt sport si costa peste 30 jde milioane, iar orice as gasi inlocuitor sunt cu probleme de garda. Nu vreau sa pun altele mai moi, nici mai tari, vreau unele sa fie apropiate ca si comportament. De unde, care? Nu stie nici dracu...
    Uite aici cum imi place mie sa gasesc informatiile. Nu-i asa ca e frumos? Nu-i asa ca-s de ajutor?
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post459127
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post457100
    Neah, fiecare isi cauta, gaseste, ram tam tam, mersi madam, restul tin pentru mine si astept sa ma intrebe toti ce-am facut si ce-am gasit si informatia ramane undeva ingropata in tonele de cerneala scrise pe forum.

Leave a comment:

• wolfydRg
    Senior Member

• wolfydRg
    replied
    Mai , inca e 1 aprilie , ce sa faca si astrul acu ? Anul trecut va tras-o cu permisul ? Plamadeste el ceva ...

Leave a comment:

• KMR
    Super Moderator

• KMR
    replied
    Banuiesc ca e o gluma asta. Cum kkt sa te astepti sa gasesti raspunsuri la intrebari de genul:
    Care e cel mai bun ulei?
    Care e cea mai buna suspensie?
    Care sunt cele mai bune anvelope, etc?

Astfel de raspunsuri nu exista, sunt experientele fiecaruia si perceptia fiecaruia.

Leave a comment:

• BlackMagic
    Senior Member

• BlackMagic
    replied
    Hai mai stai nitel, sa te chem sa testam impreuna suspensiile noi, cand mi-or veni

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied

Bai nene eu sunt suparat! Am voie sa zic ca sunt suparat? Cred ca am voie.
    Sunteti atatia destepti (fara ghilimele, fara pic de ironie) care se informeaza, care fac tot felul de teste, care se intereseaza de piese diverse, de unde, ;a ce pret, de care, etc...
    Nu se poate face nene un topic ceva cu informatii clare si structurate?
    Amortizoare: MASINA cl7
    Variante: Best configuration - Bilstein B12, pret x euro, de la ciprinel srl (micsoreaza garda cu 3 cm)
    : Best performance - KW.......
    : Best price - Kony Yellow, caca maca.
    Atata lume ar scuti atata timp pretios si atatea discutii stupide si puerile gen "de care sa-mi iau, dar de unde, dar cat costa, dar de la cine, dar sunt ok, dar n-o sa am probleme, ia si citeste asta, ba asta, ba ailalta" etc...
    Ce naiba ma, ce pusca mea fac cei care tin fraiele in mana, dau doar avertismente, pai asta nu mai e modereala si administrare. Nu e deloc folositor sa pierzi zile si nopti intregi sa cauti un ***** de amortizor si dupa 4 luni inca sa nu ai habar ce vrei sa pui pe masina.
    Frate, cauti, te informezi, sheruiesti informatia si apoi o structureaza cineva undeva ca sa fie la indemana userilor. Asa, facem trafic aiurea, intrebari puerile ca sa avem ce rade unii de altii de cat de prosti suntem.
    Nu stiu, poate e deformatie profesionala, mie-mi place ca totul sa fie cat mai organizat, informatia sa fie usor accesibila si de un real ajutor.
    Pac, s-a stricat lambda, mi-am luat de la x cu z lei. Ulei de care, d-ala, d-alalalt, de la x, y, z, oricum sunt multe interese din toate partile pe forum, ce mai conteaza ca i se face lui x sau y reclama.
    Nu zau, chiar nu e pacaleala de 1 aprilie, chiar sunt suparat rau. Stai sa iei 200 de topice la rand sa citesti la fiecare zeci de pagini sa gasesti care si ce si-a pus si de unde...
    Ma autosuspend pentru 2 saptamani, nu am nevoie de avertismente sau alte chestii ca si-asa.....sunt degeaba.

Leave a comment:

• BlackMagic
    Senior Member

• BlackMagic
    replied
    Eu n-am inteles pana la urma: vrei confort sau vrei sportivitate? Odata te plangeai ca OEM-urile sunt foarte dure si ca ai spatele praf de la ele si vroiai confort...acum le vrei inapoi?

Despre suspensii si amortizoare, de citit neaparat, ca parte din procesul de documentare si luare a deciziei: despre amortizoare
    Continuare aici

Apropo de suspensie sport, uite niste material de studiu interesant:
    Koni Yellow + Eibach

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    De ce-as da banii acum pe ceva care sigur n-o sa-mi placa cand pot sa mai astept? Una e sa dau 7-800 de euro pe unele noi sport si alta e sa le refac sa ma tina macar un an pe cateva sute de lei.

Leave a comment:

Working...
X