ASTRUL: '08 Honda Accord 2.0 SE M/T, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    Danylson
    Senior Member

• Danylson
    replied
    +1

Enviado desde mi iPhone 5
    con Tapatalk

Leave a comment:

• balaurul
    Senior Member

• balaurul
    replied
    Originally posted by astrul View Post
    Tu stii ce praznuri trebuie eu sa sudez la o platbanda de 10mm grosime si 25 latime, introdusa intr-o grinda de beton pe care se vor suda trepte din teava rectandulara de 80x40x3 pentru a realiza o scara plutitoare?
    Nu stiu incarcarile dar cred ca cred ca merge un Ų16-18 din PC52 .

Ce treaba are asta cu Hondele noastre, nu stiu ...

Leave a comment:

• BlackMagic
    Senior Member

• BlackMagic
    replied
    Camber kit, pentru reglarea unghiurilor roții după coborārea mașinii, īn cazul īn care e coborātă > 3 - 3.5 cm.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Bre, vorbeste romaneste cu mine, ca eu in probleme d-astea sunt profan. Ce reglaje de inclinare, ce agatatoare? Mie-mi dai cu exemple, poze, unde se monteaza si ce fac, altfel ma uit ca vitelul la poarta noua.
    Tu stii ce praznuri trebuie eu sa sudez la o platbanda de 10mm grosime si 25 latime, introdusa intr-o grinda de beton pe care se vor suda trepte din teava rectandulara de 80x40x3 pentru a realiza o scara plutitoare? Nu stii! Vezi? Pentru unii unele chestii par banale, pentru altii SF-uri. Ti-am mai zis ca te urasc nu?

Leave a comment:

• Danylson
    Senior Member

• Danylson
    replied
    Ooook!! A mea e coborita vreo 4 cm , așa ca săptămāna asta o săi pun reglaje de inclinare marca Ingalls , si dacă ramin suspendat o săi pun o agatatoare jejejeje
    Ceva asemanator , dar marca Inglas
    Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366667098.100575.jpg
Views:	1
Size:	9.0 KB
ID:	715697

Si pt remorcare fata heheheheh

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366667159.318143.jpg
Size:	82.0 KB
ID:	715698

con Tapatalk

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Accordul meu e coborat din fabrica1-1,5 cm, are amortizoare sport OEM.
    Pe majoritatea amortizoarelor sport (aftermarket) care s-ar potrivi pe masina mea, scrie ca ele coboara garda la sol 1-3 cm. Nu vroiam s-o mai cobor, e destul de joasa cum e acum si am destule probleme din cauza asta, asa ca am rams in stand by sa mai fac sapaturi.
    Mi-a venit idee ca acea coborare nu se refera la masina mea, ci la celelalte masini cu amortizoare OEM normale, nu sport (pentru cei care vor sa faca un upgrade).Si am avut dreptate, daca le pun la mine, masina ramane la fel, doar daca vreau eu musai s-o cobor din reglaje.
    Sper ca s-a inteles ce-am vrut sa zic.

Leave a comment:

• Danylson
    Senior Member

• Danylson
    replied
    In ce culoare le vei vopsi? Cit ai coborāto ? Ca sa se vadă bine mașina si jentile ar trebui săi pui niște distantiere de jenti , ca dacă nu rotile se vad cam in interiorul aripei si strica imaginea mașinii .

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366665457.562593.jpg
Size:	16.0 KB
ID:	715696

După ce ai coborāto , eai făcut geometria? Ai putut regla inclinarea la roti pe spate? Ca dacă nu yo le mănāncă pe interior.

con Tapatalk
    Danylson
    Senior Member
    Last edited by Danylson; 23-04-13, 00:41.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Ma tu te joci cu focul. Las-o asa, ca am ceva in minte, nu mai vand jantele si le vopsesc, le pun un set de Michelin pe spate (sa fie complete) si le am la dispozitie pentru cand am chef de harjoneala sau sa ma dau mare sau daca plec din tara. Na, e bine asa?

Azi am avut 2 intalniri foarte placute, una cu BM, masina lui a scazut cu vreo 2 cm, acum e chiar mai joasa ca a mea cu 1 cm si mi-a dat exact cum calculasem eu.
    Practic, daca as lua amortizoarele astea si le-as seta pe maxim, masina nu s-ar schimba nici 1 cm, ar ramane exact cu garda pe care o are. In schimb un Accord normal ar pierde minim 1-1,5 cm garda la sol, chiar cu amortizoarele setate la maxim. Feelingul e foarte frumos cu amortizoare noi, mai ales zdranganitoarea aia de pe capota ce te face sa crezi ca ai vreo 200 de cai in plus, macar asa, psihologic.
    Am stat asa mult, ca n-am mai apucat sa merg la santier, apoi m-a luat la tura mhh39 care a vrut sa vada cum e sa conduci un Accord cu frane. Cred ca i-a placut feelingul de a sti ca masina mai si opreste atunci cand vrei si cum vrei. L-am cam protejat ca l-am vazut asa mic si speriat si-am zis ca sa nu-l trec prin toti fiorii simtiti de BM data trecuta.
    Pentru moment, cred ca o sa fac o reconditionare sa vad ce mai pot scoate din alea vechi si cand va fi cazul facem si inlocuirea. Acum banii sunt trecuti pe alte prioritati din pacate.

Leave a comment:

• Danylson
    Senior Member

• Danylson
    replied
    Iar fi stat bine si aceste jante masinutei tale

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656603.355857.jpg
Size:	105.4 KB
ID:	715689

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656621.721168.jpg
Size:	24.8 KB
ID:	715690Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656638.287488.jpg
Size:	59.7 KB
ID:	715691Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656654.570602.jpg
Size:	66.7 KB
ID:	715692Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656667.054131.jpg
Size:	39.9 KB
ID:	715693Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656679.320613.jpg
Size:	41.9 KB
ID:	715694Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1366656688.404526.jpg
Size:	81.1 KB
ID:	715695

con Tapatalk

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Pai testul ma gandeam sa-l fac eu, nu-s interesat de cifre, nu-mi spun nimic. Acum am si cu ce, pe iarna era dificil sa pot sa-mi dau seama, balonul era foarte moale, senzatia era ca nu mai am amortizoare.
    Acum situatia s-a schimbat destul de mult, vedem.

Leave a comment:

• BlackMagic
    Senior Member

• BlackMagic
    replied
    La 170k km, am rezerve serioase ca amortizoarele mai sunt ok. Iar testele trebuie corelate cu comportamentul rutier, altfel standalone nu sunt foarte relevante; se poate sa obtii rezultate inca ok pe bancul de proba, dar asta nu inseamna ca masina mai e la fel de safe si manevrabila.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Da, nu stiu cat poate fi de valabila teoria, poate pe mine ma reflecta cel mai bine un SLR, dar asta nu inseamna ca mi-l si permit. Cu femeia sunt de acord, ca n-o cumperi de la piata, dar de multe ori reflecta exact opusul, contrastele se atrag.
    Ieri si azi am apucat sa testez nitel anvelopele.
    In ceea ce priveste consumul, oricum mai scazut de cand am trecut pe 16, la 100km/h masina ia 6.3 in loc de 6.8, pe vreo 15 km, mers cu CC.
    Acum parca s-a mai intarit, se pare ca inca am amortizoare, probabil senzatia de inmuiere am simtit-o imediat cum am trecut de pe 17 vara pe 16 iarna.
    In curbe se simte bine, pot sa le atac frumos fara emotii.
    La rulare nu prea se aud, sunt foarte putin mai zgomotoase ca cele de iarna, dar probabil e normal fiind mai tari.
    La franare nu le-am testat ca n-a fost cazul, dar am sa fac niste teste cand sunt singur, sa nu ma ia prin surprindere la vreo frana de urgenta.
    Per ansamblu le-as da nota 8 pentru ca nu le-am testat la franare si acvaplanare. Va veni si timpul lor.
    Acum iar simt pietrele in rinichi, nu la fel ca pe 17, dar tot e ceva acolo, posibil amortizoarele inca sa mai tina ceva vreme. Vedem la un test.

Leave a comment:

• Danylson
    Senior Member

• Danylson
    replied
    Masina reprezinta tipul de persoana , exact cum te reprezinta femeia hihihihihaha, in mare parte de timp stai pe ea, linga ea sau pe ea.

con Tapatalk

Leave a comment:

• BlackMagic
    Senior Member

• BlackMagic
    replied
    Nu maşina te īntinereşte
    Mașina doar te reflectă pe tine...ca regulă generală. Asta după capul meu, nu știu dacă e general valabil.

Leave a comment:

• Guest
    Guest

• astrul
    Guest replied
    Originally posted by BlackMagic View Post
    Īnseamnă că ai făcut o alegere foarte bună.
    Pai am vrut sa le iau din iarna dar mi-a fost ca le nenorocesc.
    Si-asa mi se pare ca am exagerat nitel, nu mai am 25 de ani.
    Daca-i mai fac si grila neagra ma intineresc cu 10 ani.

Leave a comment:

Working...
X