KASZONI ZSOMBOR: '07 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KASZONI ZSOMBOR: '07 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T, Alabaster Silver

    Buna ziua tuturor! Din pacate am avut un eveniment neplacut cu Honda mea si am intrat din spate intr-o masina. Si atunci sunt nevoit sa schimb o serie de piese si elemente de caroserie in partea din fata a masinii, si am urmatoarele intrebari. Bara din fata non-facelift se potriveste la un Honda Accord din 2007, deci la modelul de facelift, sau e incompatibil? Mai departe, am xenon, bineinteles cu spalatori de faruri si am si proiectoare de ceata. Ce se intampla daca pun o bara care e fara spalatori si fara proiectoare de ceata? Oare RAR-ul poate sa-mi deie amenda din cauza ca nu am spalatori pentru xenon si ca nu am pus proiectoare de ceata :-?. Atasez si cateva poze ca sa vedeti ce am patit...
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
    Attached Files

  • #2
    Referitor la xenon fara spalatoare, stiu ca se ramane fara certificat la un control RAR sau la un ITP facut pe bune.

    Comment


    • #3
      Daca vrei sa pui bara de nonfacefilt, iti trebuie grila si capota, posibil si farurile tot de nonfacelift, adica toata fata.
      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

      Comment


      • #4
        Pai din pacate am cumparat deja o capota facelift... dar am gasit acuma o bara completa cu proiectoare de ceata, spalatori de faruri si cu grila radiator numai ca e nonfacelift...

        Comment


        • #5
          Nu are rost sa te complici. ia doar facelift, altfel o sa iasa aiurea si s-ar putea sa iesi mai scump (iei piese care nu se potrivesc...)
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Daca te ajuta cu ceva, bara noua vina gata vopsita, nu stiu exact pretul, dar poate iesi pe acolo. Si sa faci conversie la non-facelift cu bara, cum s-a spus si mai sus trebuie grila si capota, nu sunt sigur de faruri.

            Comment


            • #7
              pfuu naspa situatie ...la ceea ce tu ai acolo doar din poze ..fara o inspectie la sange.. ....la un calcul pe preturi de RO ...ai cam asa 4.500 lei faruri (daca sunt cu xenon) ...bara 2.500 lei ...proiectoare after market Depo 500 lei...grila fata 1.500 lei ... vopsit capota interior exterior la culoare 200 euro..daca gasesti bara second hand completa e la 1.800 lei..vopsit bara la culoare 150 euro.. ....posibil inlocuire trager pfuu...ai acolo conducta de retur la servo in fata radiatorului..aia noua pe original e 700 lei.....nu vreu sa ma gandesc...cel putin 3 mii de euro te costa distractia....sa o faci cu piese originale si ca la carte ....dar 3 mii asa cu jumate de gura..sunt sigur ca airbag-urilile au probleme..probabil sarita capsa la centura...etc etc ...daca nu 4 mii ... in fine...eu luam urmatoarea decizie desi stiu ca e dureros...vanduta pe bucati si sanatate...
              Polish Sibiu
              Senior Member
              Last edited by Polish Sibiu; 12-07-18, 12:43.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Polish Sibiu View Post
                pfuu naspa situatie ...la ceea ce tu ai acolo doar din poze ..fara o inspectie la sange.. ....la un calcul pe preturi de RO ...ai cam asa 4.500 lei faruri (daca sunt cu xenon) ...bara 2.500 lei ...proiectoare after market Depo 500 lei...grila fata 1.500 lei ... vopsit capota interior exterior la culoare 200 euro..daca gasesti bara second hand completa e la 1.800 lei..vopsit bara la culoare 150 euro.. ....posibil inlocuire trager pfuu...ai acolo conducta de retur la servo in fata radiatorului..aia noua pe original e 700 lei.....nu vreu sa ma gandesc...cel putin 3 mii de euro te costa distractia....sa o faci cu piese originale si ca la carte ....dar 3 mii asa cu jumate de gura..sunt sigur ca airbag-urilile au probleme..probabil sarita capsa la centura...etc etc ...daca nu 4 mii ... in fine...eu luam urmatoarea decizie desi stiu ca e dureros...vanduta pe bucati si sanatate...
                (( si la asta m-am gandit dar... nu vreau sa o vand... stiu ca e numai o masina dar asta e prima mea masina si nu vreau sa ma despart de ea. Tu ai calculat cu piese originale dar cumva pot sa rezolv si din 1,5-2 de euro daca iau din dezmembrari sau din aftermarket. Mai vad. Oricum o sa fac update-ul aici si va comunic pretul care iese la sfarsit. Pana acuma am luat intaritura de bara, capota, trager, electroventilatoare si radiator clima din dezmembrari la 2000 de lei. Capota trebuie vopsita dar la service au zis ca costa 400 de lei. Am mai gasit o bara goala dupa facelift la 250 de lei dar si ala trebuie vopsita si atunci trebuie sa fac rost de spalatori de faruri, grile si proiectoare. Din dezmembrari am gasit si far cu xenon la 650 de lei, chestia e ca la mine nu au nimic farurile, pe partea stanga e sparta acoperisul si cel mai probabil ca si urechile de fixare, pe dreapta numai urechile, deci farurile sunt functionale numai ca trebuie reparate cumva. Si nu au sarit airbagurile...

                Comment


                • #9
                  Incearca macar sa o faci din piese originale din dezmembrari, nu aftermarket.

                  Comment


                  • #10
                    Mult succes!
                    Si eu trec prin ce treci tu si nu am renuntat.
                    Miercuri sper sa ma apuc de ea si cand va fi gata ii fac topic!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Legionaru' View Post
                      Mult succes!
                      Si eu trec prin ce treci tu si nu am renuntat.
                      Miercuri sper sa ma apuc de ea si cand va fi gata ii fac topic!
                      Multumesc! Mult succes si tie!! Postez si eu daca am terminat treaba cu ea

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Polish Sibiu View Post
                        pfuu naspa situatie ...la ceea ce tu ai acolo doar din poze ..fara o inspectie la sange.. ....la un calcul pe preturi de RO ...ai cam asa 4.500 lei faruri (daca sunt cu xenon) ...bara 2.500 lei ...proiectoare after market Depo 500 lei...grila fata 1.500 lei ... vopsit capota interior exterior la culoare 200 euro..daca gasesti bara second hand completa e la 1.800 lei..vopsit bara la culoare 150 euro.. ....posibil inlocuire trager pfuu...ai acolo conducta de retur la servo in fata radiatorului..aia noua pe original e 700 lei.....nu vreu sa ma gandesc...cel putin 3 mii de euro te costa distractia....sa o faci cu piese originale si ca la carte ....dar 3 mii asa cu jumate de gura..sunt sigur ca airbag-urilile au probleme..probabil sarita capsa la centura...etc etc ...daca nu 4 mii ... in fine...eu luam urmatoarea decizie desi stiu ca e dureros...vanduta pe bucati si sanatate...
                        Nu stiu de unde ai scos preturile alea sh dar daca cauti bine gasesti si mai ieftin, bineinteles nu sunt in aceeasi stare cu cele noi. Pai asa mai bine cumpara una din UK.
                        Daca are si airbag urile sarite este cam nasol ... desi din poze nu pare.

                        Vezi ca dezmembreaza cineva din Iasi pe olx cu una gri ca a ta, tot facelift. Suna-l si intreaba-l niste preturi. Este baiat serios.

                        Comment


                        • #13
                          E una pe olx gri facelift volan pe drepata
                          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                          Comment


                          • #14
                            Il sun, mersi de informatii.

                            Comment


                            • #15
                              Din pacate nu mai are nimic din fata...

                              Comment

                              Working...
                              X