MEGADREAM: '06 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Executive, culoare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MEGADREAM: '06 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Executive, culoare?

    Salut! Numele meu este "megadream" si in curind voi fi fericitul posesor de un Accord din 2006 2.2 diesel, versiunea executive.
    Scriu de pe un telefon si cum nu am gasit sectiunea cu prezentarile, am scris aici, rog moderatorii sa ma corecteze cu mutarea postului in sectiunea corecta.
    Sunt deja in cautarea unei solutii la conectarea unui mp3 sau usb la radioul original cu navegatie al masinii....
    In asteptarea masinii (o sa intru in posesia ei in prima saptamina de noiembrie), am sa raman pe aici citind si invatind din experienta voastra,pentru care va multumesc de pe acum!

    Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 13-02-16, 00:47.

  • #2
    Sa ai noroc de el.

    Cu mp3 solutia e GromAudio, xcarilink sau yatour.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc! In audio yatour imi pare solutia, imi da senzatia de robust,sunt comentarii bune despre el si pretul este ajustat.

      Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

      Comment


      • #4
        Bine ai venit !
        În legătură cu modelul ales, bănuiesc ca deja ești familiarizat cu bug-urile specifice modelului :
        - ambreiaj
        - furtun pompă de directie
        - galerie de evacuare
        - distribuție lanț .

        Comment


        • #5
          Multumesc!
          Pai, daca la ambreiaj te referi ca poate aparea zgomot la pedala, da am.citit asta.
          La directie este habitual sa "cada" un furtun de la pompa,a mi s a spus.
          Iar galeria originala mi s a spus ca e din tabla si este posibil sa "cada" si ea, insa cea pe care o pun la reprezentanta cind se repara am auzit ca este de fonta sau asa ceva si dureaza mult mai mult...
          In rest nu am auzit de alte "bube" "generalizate" la Accord.... un schimb la alte marci/modele....nu am baterie la tel sa scriu cite am auzit.
          Daca iti vine in minte o masina in segmentul asta de pret de second. care este mai fiabila, sunt tot urechi
          Multumesc inca odata!

          Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

          Comment


          • #6
            Ambreiajul depinde cum îl prinzi.
            Și problema apare la reglajul automat al plăcii de presiune, mașina patinează cu discul în stare bună !
            Pistonașul pedalei din interior face la 99% din Honde, deci de ală nu scapi sigur
            Galeria nu e din tablă, toate vin din fontă, prinderea diferă și pe acolo crăpa !
            Iar la distribuție verifica întinzătorul înainte să dai banii pe cele 2 kit-uri : distribuție/pompă ulei !
            Baftă și așteptăm poze !
            Toyboy
            Senior Member
            Last edited by Toyboy; 09-10-15, 08:25.

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru info. Sunt lucruri bune de stiut.Masina inca nu o am am dat arvuna si merg sa o iau in noiembrie. Am ceva poze facute cu tel,si am sa le pun imediat ce am ceva timp.
              Mutam pentru info Toyboy!

              Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

              Comment


              • #8
                Salut! A trecut ceva timp,eu am.masina.si sunt incintat de ea.Intre timp insa am intimpinat o problema, nu ma pot conecta de.pe calculador, nu mi amintesc parola iar adminul nu mi raspunde.

                Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Buna seara! Am sa "sterg un pic praful" pe aici.
                  Au trecut ceva luni de cind am masina.Sunt incintat de ea!Acum are 125 mii km.Am fost la casa Honda sa mi schimbe airbagul din dreapta, in campania asta de care cred ca stiti cu totii.
                  Singura chestie care ma deranjeaja este ca pe la pompa de directie,imi "plinge" putin, umezeste doar. Am cerut la casa toate garniturile si rulmentul sa le am,iar pe ebay am "prins" o pompa de directie.Vreau sa schimb toate garniturile si rulmentul la pompa care o sa mi vina,apoi cind o am pregatita sa o scot pe cea de pe motor si sa o pun pe cea reparata.Asa macar minimalizez riscul sa mi trebuiasca ceva si sa nu am masina sa ma deplasez.
                  Masina este "adorabila",piele neagra complet,navigatie cu system audio Premium,comenzi vocale,senzori de mers inapoi,oglinzi rabatabile,incalzire in scaune(in fata),trapa electrica….dar toate astea cred ca deja le stiti mai bine decit mine.
                  La scurt timp dupa ce am luat o am montat un yatour.
                  Astazi, am comandat doua pistonase (amortizoare) pentru ca vreau sa fac portbagajul sa se deschida pina sus cind apesi telecomanda.
                  Mai am si alte "proiecte" in cap,dupa idei luate de pe net. Cu timpul am sa le impartasesc pe aici,dar cu siguranta ca majoritatea dintre voi deja le aveti realizate.
                  Cea ce m a surprins este ca masina consuma,ceva mai mult decit ma asteptam eu;acum am o medie de 5,5%.Lucru normal avind in vedere ca 140cv sint destui cai pt. asa caroserie.
                  Am avut multe masini,insa asta este cea cu cea mai mare putere de demaraj,pe care am avut o pina acum.
                  Acum doua saptamini,intr o calatorie pe care am facut o, ma am luat la "hirjoana" cu un AMG si am ajuns la 200, aproape fara sa mi dau seama.Ce m a surprins este demarajul pe care continua sa l aiba la viteze mari,chiar din viteza a 6.
                  Acest forum este foarte mare,cu siguranta voi gasi multe idei.

                  Comment


                  • #10
                    5.9% medie pe ultimii 30.000km cred ca stai bine

                    Comment


                    • #11
                      poti sa ne dai un link cu pistonasele?
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • #12
                        Mega de RAM sau mega dream?
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Am sa pun link ul imediat ce ajung in fata calculatorului,insa acolo trebuie sa fac o precizare.....
                          In cea ce priveste nick ul,mea culpa,este megaderam,.....cind scri de pe telefon,tastatura iti joaca feste😄😂

                          Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Toyboy View Post
                            5.9% medie pe ultimii 30.000km cred ca stai bine
                            Cam acolo mi s-a stabilit si mie cand am inceput sa ma potolesc cu vitezele ridicate.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              Am sa pun link ul cu pistonasele. Am sa precizez,ca locuiesc in Spania iar link ul este al lui Oscaro. Nu stiu daca fac vinzari/trimiteri si in Romania.Banuiescca daca se cauta dupa referinta se pot gasi si in Romania.pe linga pistonase mai este nevoie de suporturile acestora.Daca nu este nici un tutorial in forum,si cineva este interesat pot cere incuviintarea in forumul unde am "invatat" eu ideea si daca imi vor da permisul, as putea sa o pun si aici.

                              http://www.oscaro.es/muelle-neumatic...5-902872-219-p

                              Comment

                              Working...
                              X