ADILUNGU: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC SSE M/T, Carbon Bronze Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ADILUNGU: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC SSE M/T, Carbon Bronze Pearl

    Salutari tuturor,

    Cred ca a venit momentul sa povestesc si eu cate ceva despre masina si despre experienta achizitionarii acesteia.

    Cautarile au inceput cand, din cauza unor probleme pe care le aveam cu masina veche, am hotarat ca este momentul sa o schimb si in acelasi timp sa fac si un upgrade de clasa. Dupa nenumarate sesiuni de informare si citind forumul acesta de la un cap la altul, am decis ca Honda Accord este aleasa si foarte rapid am si gasit cateva exemplare care mi s-au parut ca merita sa fie vazute.
    Prima masina vazuta a fost o epava, la un mare dealer din Otopeni (nu dau nume), care a stat muuult timp la vanzare si acum am vazut ca au dat-o ori au scos-o de la vanzare. Sper sa nu fi ajuns din nefericire la vreun coleg pe forum. Am mers cu ea cativa km si nu mi-a placut deloc. Pe langa faptul ca s-au aprins becuri in bord de la ulei si nu mai stiu ce minunatii pe acolo, nu avea viata in ea, fusese lovita, canapeaua arsa ce sa mai....am plecat zdruncinat de acolo si ma gandeam, oare asta sa fie Honda Accord? Ma orientez bine catre Honda ca din ce vazusem, nu as fi renuntat la vechea nici pentru 5 din alea. Chiar ma gandeam sa nu fac vreo prostie si ca poate ar fi mai bine sa ma duc catre ceva clasic din grupul VAG cu toate ca nu am fost fan niciodata. In fine...am mai continuat cautarile si am gasit o alta masina in apropierea Bucurestiului. Din start, anuntul mi s-a parut de incredere: VIN la vedere, anunt detaliat, corect scris, proprietarul l-am simtit corect si pasionat la telefon deci, mergem sa o vedem. Necunoscator fiind in evaluarea unei masini, am apelat la un evaluator auto care mi-a prezentat/testat masina intr-un mod cat se poate de profesionist si obiectiv. Stiu ca exista si varianta testarii la dealer, dar am apelat la un serviciu mai aparte daca pot sa ii spun asa. Nu pot sa spun decat ca aceasta experienta a fost exact opusul primeia astfel ca totul s-a intamplat foarte rapid...vazut, placut,placut, placut, cumparat
    Astfel m-am pricopsit cu un Accord din 2008, echipare SSE, 84.000 de km cand a ajuns in posesia mea, provenienta din Spania (cumparata si servisata la un dealer Honda din Madrid).
    Astazi sunt 8 luni de cand conduc aceasta masina si am plutit cu ea aproape 10.000 de km.
    In primul rand, ce imi place la aceasta masina este feeling-ul pe care ti-l da atunci cand o conduci. Masina pur si simplu ma impresioneaza la fiecare drum, de parca ar fi prima data cand o conduc. Sunt convins ca nu o sa ma plictisesc prea curand de ea si ca va fi o relatie de lunga durata. Imi mai place ca masina atrage, in sensul ca majoritatea celor care au vazut-o si au mers cu ea (in dreapta bineinteles )) au ramas foarte placut impresionati. De asemenea, imi place puterea, imi place ca este silentiosa, pot sa spun ca imi convine si consumul in masura in care imi consuma aproape identic cu fiatul anterior motor 1.6 si 100 de cai, imi place constitutia ei si interiorul, ce sa mai...imi cam place tot!
    Dupa achizitionare am schimbat discurile de frana fata (ate), toate placutele (ferodo/le-am primit la pachet cu masina dar isi fac treaba foarte bine), bujiile, un schimb de ulei Sustina 5w30, filtrele, lichidul de frana si senzorul de acceleratie.
    Intentionez acum ca ma apropii de 100.000 sa ii fac si reglajul supapelor, schimb ulei cutie si lichid de ambreiaj si de asemenea, cred ca ii voi monta si senzori de parcare.
    Cam atat pentru moment, atasez cateva poze salvate ca amintire din anuntul de vanzare
    http://imgur.com/Q7Jjg0g&lU3agKh&qcw...O6fLg1&YIkbejt

    Numai bine!
    adi lungu
    Senior Member
    Last edited by adi lungu; 18-07-15, 12:33.

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km impreuna fara evenimente!
    sigpic

    Comment


    • #3
      frumoasa tare, uneori si mie mi-e dor de CL7.

      sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute. si da, de multe ori vei avea senzatia ca abia ai cumparat-o (cel putin la mine asa se intampla, chiar daca o ai de multa vreme).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme.

        Comment


        • #5
          Sa o stapanesti sanatos. Culoare este superba!

          Comment


          • #6
            Multumesc tuturor!

            Comment


            • #7
              Sa ai noroc de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti cu placere. Aceeasi culoare si varianta de echipare am si eu. Pentru senzori ti-as recomanda unii electromagnetici, care desi sunt mai scumpi compenseaza prin eleganta si lipsa gaurilor in bara.
                2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

                Comment


                • #9
                  Merci la fel. Ai montat astfel de senzori? Daca da, spune-mi te rog de unde i-ai achizitionat.

                  Comment


                  • #10
                    Am montat. Iti trimit linkul pe privat ca sa nu se considere reclama.
                    2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

                    Comment


                    • #11
                      Arata foarte bine, sa o conduci cu aceeași placere cat o vei avea!
                      Vopseaua este chiar într-o stare asa bună precum vad eu în poze?
                      Parca e aproape noua


                      Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        In general arata bine vopseaua, dar dupa 8 luni de rulat prin Romania au inceput sa mai apara puncte de vopsea sarita pe capota si pe bara, cateva zgarieturi de la baietii de la spalatorie, cateva de la baiatu' de la volan in parcarile din Bucuresti...Mai astept un pic si o sa ii fac un polish total si voi remedia punctele cu un creion de vopsea.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare! Se apropie revizia de 100.000 si am in plan, pe langa ulei si filtre, sa-i fac reglajul tachetilor, schimb ulei cutie si gresare pedala ambreiaj.
                          Am o nelamurire in legatura cu cureaua de transmisie si atasez o poza:
                          http://imgur.com/Bb4SJTL
                          Ce ziceti, este corect intinsa sau trebuie sa am in vedere si o interventie la curea?
                          Multumesc

                          Comment


                          • #14
                            La 100.000km am schimbat o sa fiu eu linistit(era originala de uzina). Pentru 90 ron si 15 min manopera facuta de mine am zis ca merita.Cea veche era cam dura ca structura.Ca si repere era cam tot asa ,cred ca mai mergea dar plecand in concediu am zis sa stau linistit in cei 3400 km facuti.Eu zic sa o schimbi dar e alegerea ta . A, felicitari pentru achizitie!! a mea e identica doar ca am dat Enkei-urile pe 17 si am pus 16 ...economie carburant ,drumuri romanesti, pneuri mai ieftine..deh ,am imbatranit...
                            Civic EP3,Civic FN2
                            După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                            Comment


                            • #15
                              Cred ca o voi schimba si eu din acelasi motiv ca si tine Planuiesc in decembrie un traseu mai lung si la fel, vreau sa fie totul in regula inainte sa plec la drum.

                              Comment

                              Working...
                              X