YANNLEPANTREC: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC SSE M/T, Carbon Bronze Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• YANNLEPANTREC: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC SSE M/T, Carbon Bronze Pearl

Salut colegi forumisti. Vreau sa va prezint noua achizitie si anume o Honda Accord din 2008 cu echipare SSE. Kilometri are cam 105k, abia am adus-o acasa ieri de la Targu Mures si sunt foarte incantat de modul in care a mers 400 de km pana acasa.
    Acum urmeaza inmatricularea pe CT deocamdata ca nu mi-am schimbat buletinul pe IL si numerele tot pe CT o sa fie, din pacate pentru asigurari si politia din Slobozia care opresc numai provinciali.
    Masina precedenta este inca in posesia mea (Hyundai Accent) necesa un upgrade in privinta spatiului din portbagaj si pilot automat, acestea fiind principalele deziderate de la noiua masina. Dupa cateva saptamani de cautari fara o marca anume in cap, am ajuns la Honda Accord, care mai fusese in vizorul meu acum cativa ani cand ma gandeam la o viitoare masina luata de noua.
    In orice caz gasisem doua care se potriveau criteriilor mele (max 2.0 benzina, pilot automat, minim 130 de cai): una la Bucuresti cu echipare Exclusive si asta de la Tg. Mures cu echipare SSE.
    Initial am inclinat catre cea de la Bucuresti fiind mai aproape si avand dotari mai generoase, dar am renuntat la idee dupa ce aflasem ca era masina de serviciu al unui angajat la o frima de leasing operational, si din poze parea cam neingrijita(lipseau capacelele centrale de la jante de pe partea dreapta). Chestia asta m-a ghidat catre cea din Mures, care chiar daca era mai departe, era masina personala, ingrijita de proprietar (dupa cum am aflat ulterior) si omul mi s-a parut de buna credinta.
    Asa ca vineri la ora 12 am purces la drum inaintea codului galben de viscol si am ajuns pe o ninsoare usoara acolo, unde am si reusit sa vad masina seara si sa discut un pic cu omul. A doua zi dimineata am verificat-o la un service gasit de mine care sa lucreze sambata (putine tare in Tg. Mures), am facut un test-drive si am batut palma cu omul asa ca la ora 11 plecam in doua masini catre Sud.
    Singurele chestii care trebuie schimbate sunt discurile + placutele spate si placutele fata, precum o schimbare de ulei si filtru care se apropie la kilometri.
    O sa incerc sa atasez si niste poze, sper ca am nimerit bine numele culorii in titlu, daca nu rog un moderator sa rectifice.
    Click image for larger version

Name:	2015-02-01 14.46.20.jpg
Views:	1
Size:	22.3 KB
ID:	728907 Click image for larger version

Name:	2015-02-01 14.45.52.jpg
Size:	32.9 KB
ID:	728908 Click image for larger version

Name:	2015-02-01 14.46.40.jpg
Size:	26.3 KB
ID:	728909 Click image for larger version

Name:	2015-02-01 14.46.30.jpg
Size:	20.2 KB
ID:	728910
    Last edited by Yannlepantrec; 08-02-15, 22:17. Reason: gresisem formatul titlului
    2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

Sa fie intr-un ceas bun! Masina arata excelent!

Bine ai venit printre noi!
    Last edited by vtin; 08-02-15, 14:44.

Comment

Sa ai noroc de ea!

L.E. Culoarea e Carbon Bronze Pearl - Graphite Grey e la modelul pre-facelift.

Vazusem masina de vanzare acum vreun an. Ma mir ca a dat-o de abia acum.
      Last edited by ticker; 09-02-15, 09:37.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

S-o stapinesti sanatos!
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

Comment

Va multumesc pentru urari.
          Masina are si faruri xenon pe faza scurta, aftermarket si planuiesc sa-i montez un carkit Bluetooth Parrot si senzori de parcare spate ca nu ma obisnuiesc cu lungimea (si la masina precedenta am avut)
          Ce parere aveti de schimbul de frane, merita OEM sau sa merge pe solutii aftermarket ATE sau altele? La ulei o sa merg pe Eneos care am auzit ca ar fi bun, desi masinuta a vazut doar Castrol 5w-40 de la ultimele trei revizii incoace. Filtru de ulei am vazut ca se gaseste cel OEM impreuna cu o saiba, oare o fi absolut necesara sa se schimbe sau merge si cea veche?
          Daca poate un moderator sa modifice formatul titlului in concordanta cu celelalte (trebuie adaugat numele);nu am fost atent la acest detaliu cand am deschis topicul!

Comment

S-o stapanesti sanatos.

Poti merge linistit pe Discuri ATE+Placute Ate sau Brembo. Am incercat ambele variante si au fost foarte bune.
            Ulei nu pot sa-ti recomand, pentru ca sunt zeci de pareri, dar macar schimba-l la maxim 10k impreuna cu filtrele.

P.S.: Poti sa pui o poza cu scaunul soferului. Ma intereseaza cat de uzata e pielea din lateralul scaunului sa o compar cu a mea, care are vre 107.000km.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

Comment

E destul de uzata. Fac azi poza si o postez.

LE: Iata si pozele:

Name:	Photo 09.02.2015, 16 19 34.jpg
Size:	64.6 KB
ID:	719339 Click image for larger version

Name:	Photo 09.02.2015, 16 19 40.jpg
Size:	68.4 KB
ID:	719338
              Last edited by Yannlepantrec; 09-02-15, 18:46.

Comment

Stie cineva daca masina in aceasta echipare (SSE) are amplificator, tinand cont ca are "premium sound ssystem"? Vreau sa conectez un carkit si sunt doua tipuri de adaptoare: pentru cea cu amplificator care ar avea o mufa albastra, si cea fara care o mufa dedesuptul radiolui. Poate stie cineva. Daca nu purced la a demonta plasticaraia pana la radio sa vad ce-i pe acolo.
                Doar in UK am gasit adaptor, la noi nu prea se poarta.

Comment

Premium Sound System cu 8 difuzoare are încorporat amplificator (Pioneer).
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

Comment

Totusi, cred ca tot dedesptul radio-ului se conecteaza. Eu am Premium Sound System, iar GROM-ul(care e si car-kit) este conectat la mufa de aux, care este sub unitatea audio.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Am comandat-o pe cea pentru amplificator. O sa vad dacă e buna cand ma duc la montaj. Sa speram ca este.
                      Am comandat si senzor de parcare EM de la parkingdinamics. Tot atunci o sa il montez.
                      Mâine ii schimb uleiul si filtrele la un service multimarca.

Comment

Felicitari pentru achizitie! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Comment

Facut saptamana trecuta schimbul de ulei si filtre, iar saptamana asta achimbat discuri si placute frana spate si placutele fata, multumirile mele lui eneosoil si VladTNS pentru piese:
                          ulei Eneos Sustina 5W-30
                          filtru ulei Blue print
                          filtru aer Blue print
                          filtru polen Zero pollution cu carbon
                          placute spate si fata ATE
                          discuri spate ATE

Name:	Photo 19.02.2015, 11 25 26.jpg
Size:	70.5 KB
ID:	719404 Click image for larger version

Name:	Photo 19.02.2015, 11 25 13.jpg
Size:	79.0 KB
ID:	719405 Click image for larger version

Name:	Photo 19.02.2015, 10 55 36.jpg
Size:	57.6 KB
ID:	719406

Comment

Şi eu care ziceam că am discurile uzate... Cred că le mai ţin 20.000 km : ))
                            La câţi km. le-ai schimbat?
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

106.000 km.

Comment

Working...
                              X