Coxmotorparts.co.uk

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Până acum avem doritori pe cotelo și balaurul. Și-a mai anunțat intenția bacu. Mai stăm câteva zile, poate mai sunt doritori între "cititorii de week-end" și îi dăm drumul luni?
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

• Pentru mine e Ok.
      '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

Comment

• Până acum eu, balaurul, cotelo și bacu, de la care încă aștept lista de cumpărături.
        Mai sunt doritori? Luni dau comanda.

Comment

• Eu am sa dau urmatoarea comanda in principiu peste cateva luni nu stiu cu exactitate. Daca intervine ceva si mai repede. Pot sa dau comanda si pentru cineva anume, eu sa nu fiu implicat cu produse, daca se cere.

Sa-mi dati adresele de livrare pentru comanda in curs . (e in Ungaria in tranzit)
          Last edited by Gelu1; 19-02-15, 12:20.

Comment

• Acum pleaca pachetele la Curier cum am stabilit. Au sosit astazi produsele.

Comment

• Ultima strigare, pentru "cititorii de week-end".
              Duminică seara închid lista și luni lansez comanda.

Comment

• Cam asta e, rămânem 5, vă transmit detaliile financiare în privat, iar mâine - dacă reuşiţi să faceţi tranferurile - lansez şi comanda.

Comment

• Am primit ieri pachetul de la Gelu1. Totul a fost ok.
                  2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

Comment

• Am lansat azi-dimineaţă comanda, dar mă declar parţial dezamăgit de cocşi...:
                    - logarea în cont nu prea funcţionează, decât dacă treci întâi prin coşul de guest (cel puţin la mine, cu Chrome);
                    - logarea pe pagina de mobil e de-a dreptul imposibilă;
                    - plata cu cardul pare pusă la mişto (cel puţin cu Maestro) - sunt mulţumit totuşi că, deşi am încercat de 4 ori, nu mi-au blocat suma nici măcar o dată;
                    - posibilitatea schimbării valutei (GBP, EUR, USD, AUD) pare pusă tot la mişto - am lansat comanda în Euro, pe ideea că ar ieşi în lei un pic mai bine ca în lire (o factură de 198.68 lire a fost echivalată cu 273.22 euro), dar după ce am finalizat plata în paypal m-am trezit că mi-au tras lire (şi nu 198.68 - cât era echivalent, ci 201,99 lire)
                    - suma finală plătită e mai mare decât cea facturată (factura e în euro, banii traşi în lire - şi mai mulţi decât echivaentul);
                    - costul shippingului pe care îl estimează din coş nu conţine TVA, pe care îl vezi abia la final;
                    - la mesajele lăsate pe site nu răspunde nimeni (încă?).

Partea bună... sper să urmeze

Comment

• Schimbarea valutei nu cred că are ca scop și facturarea, ci e doar informativa; factura finală e mereu în lire, dat fiind că UK-ul nu a adoptat Euro.

Prețurile sunt toate (în coș) exprimate fără TVA, TVA pe care îl adaugă la final, la subtotaluri.

Câteva pagini în urmă (mai pe la începuturi) am explicat de ce suma plătită la final, în lei, e mai mare decât echivalentul în lire. Basically, tine de conversia lire-eur-lei si cursurile la care se fac aceste conversii.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

Comment

• Păi... da și nu.
                        În cont comanda figurează, și pe poziții și la total, în euro. În timpul tranzacției prin PayPal mi-a arătat tot timpul că plătesc euro. Mai puțin după finalizarea tranzacției.
                        Și nu înțeleg cum 198.68 lire, după trecerea "formală" prin euro, s-au transformat în 201.99 lire. Asta e apucatură de casă de schimb... Și nu are legătură cu conversia liră-leu, aia e altă poveste.

Comment

• Trebuie să revin cu corecturile de rigoare şi să trag o concluzie cu privire la Cox:
                          - logarea rămâne o problemă, dar nu insurmontabilă (e ca băgatul în viteză la Dacie);
                          - plata cu cardul probabil că nu prea merge, dar rămâne PayPal-ul, unde nu sunt probleme;
                          - schimbarea valutei pe site e într-adevăr doar orientativă, tranzacţia efectivă se face de fapt în lire, indiferent de moneda aleasă (şi o lămurire pentru ce am scris mai sus - nu e nici o problemă de calcul la schimbarea formală a monedei, încurcasem eu nişte calcule din pricina TVA-ului la shipping);
                          - luaţi în calcul de la început TVA şi la shipping;
                          - suportul e ok, chiar dacă nu răspund în primele ore, cel târziu a doua zi vine şi răspunsul;
                          - procesarea comenzii s-a făcut într-o zi (lansată marţi dimineaţă, expediată miercuri după-masă).

În concluzie ok, firmă serioasă.

Dacă se mai strâng amatori, pot organiza şi alte group-buy-uri, pe principiul împărţirii costurilor de transport proporţional cu valoarea produselor în totalul comenzii. De preferat comenzi de până în 30-31 kg., peste această greutate preţul shipping-ului se dublează şi calculele sunt mai complicate. În ce priveşte schimbul valutar, luaţi în calcul un curs cam cu 0,10 lei peste cursul BNR al lirei.

Comment

• eu nu am avut o problema nici cu logarea nici cu plata online (poate pentru ca al meu card e de UK).
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

Comment

• Păi pentru voi, domesticii, altfel merg lucrurile, normal
                              Noi tot la graniţa de est a EU am rămas

Comment

• salut salut, sunt nou pe partea asta de group buy, imi zice si mie cat ma ajunge bidonula asta cu transport cu tot .. ? eu sunt din iasi ... ms

http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...oil-p-500.html
                                My cars:
                                07' Honda CR-V 2.0
                                88' Honda Prelude 2.0
                                Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

Comment

Working...
                                X