Coxmotorparts.co.uk

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• va rog sa nu ma mai luati in calcul, realizez ca nu pot astepta pana la urmatoarea comanda de grup.

Originally posted by -Liviu- View Post
    Doresc sa ma alatur urmatorului grup. Am nevoie de 1 set placute frana fata.

VIN masina - SHHFK2730EU508299
    cod piesa - Model: 45022TV2E02
    http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...a13c3f81a.html

Am nevoie de piesa cam in max o luna.

Comment

• si eu ma bag la urmatorul cu un set de placute pt civic.
      '16 BMW 520xd
      '15 FK2
      ex '10 CU1
      ex '07 CL7

Comment

• o sa ma bag si eu cu un ambreiaj pt civic si un semnal de oglinda daca nu il gasesc pe aici prin romania

Comment

• Hai sa demaram odata sa sa vedem daca bekxy se ocupa si cati suntem....
          Honda Accord 2.0 i-vtec Executive Carbon Bronze

Comment

• Eu vreau cum am spus 3l de lichid cutie Atf Dw1 si mai vreau si un filtru ulei pentru accord cl7..
            Accord CL7 SSE 2.0 A/T
            Ex - Accord CN1 Executive 2.2

Comment

• Razvan a anuntat de data trecuta ca nu se va mai ocupa de GB.

Comment

• Cel puţin o vreme (sfârşitul anului ăsta şi începutul anului viitor) voi avea o perioadă mai complicată şi probabil nu mă voi mai putea ocupa de g-b. Mai încolo vedem cum mă împac cu noua "complicaţie" şi poate găsesc timp şi pentru vechile preocupări. :-))
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

• Salut!
                  Daca ma ajuta cineva cu putina indrumare pentru group buy, m-as putea ocupa eu pentru urmatoarea achizitie cel putin.
                  Eu de exemplu as lua un set de 8 bujii si ulei de cutie automata CVT.
                  Ce n-am inteles eu este daca pot plati cu cardul de debit sau credit. Vad doar optiune de Paypal si nu am cont de Paypal.
                  O alta necunoscuta pentru mine, este daca pretul transportului creste la volum sau la greutate, caz in care n-ar fi fair play sa impartim egal transportul (adica unul comanda jante de aliaj si imparte transportul cu altul care comanda 3 suruburi). Cum ati procedat in aceste cazuri?
                  In Bucuresti pot livra personal comenzile, dar in afara cum ati procedat pana acum?
                  Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

• Se poate plati cu cardul chiar daca nu ai Paypal.
                    Eu am luat de doua ori singur de pe Cox si ce pot sa iti spun este ca transportul creste in functie de greutate/volum.
                    Din cate stiu (corectati-ma daca gresesc), colete foarte mari in volum nu se trimit in afara UK sau se trimit cu un tarif foarte mare.
                    Si eu vreau sa pun o comanda zilele astea, dar probabil o sa comand singur, e prea complicat cu trimisul in alte orase, mai ales in perioada asta a sarbatorilor cand e dezastru pe la firmele de curierat, cel putin la Cluj-Napoca.
                    '98 Prelude BB9 "Soul Red Crystal" 2.0i M/T;
                    '00 Civic EJ9 Comfort 1.4i M/T;
                    '08 Accord SSE 2.0 i-VTEC M/T;
                    '11 CR-V Executive 2.0 i-VTEC A/T;

Comment

• Merge şi cu cardul, doar că nu vei şti de la început cursul de schimb. În funcţie de banca la care ai cardul, lucrurile pot sta mai bine sau mai prost. Unele bănci, în afară de a folosi cursul propriu la vânzare, aplică şi un comision fix pe tranzacţie
                      În cazul PayPal există varianta default, mai scumpă, în care plata se face la cursul lor de schimb şi ştii din momentul tranzacţiei suma în lei, dar şi varianta de a face schimbul la cursul băncii şi a afla ceva mai târziu suma efectiv plătită.
                      Cea mai mare problemă care apare este că nu poţi şti suma în lei finală decât după ce plasezi şi plăteşti comanda, dar ca să poţi să plăteşti trebuie să ai banii.... Deci trebuie să strângi banii pe baza unei estimări, apoi, după ce afli la ce curs s-a făcut schimbul, să refaci calculele în forma finală, apoi să reglezi cu fiecare diferenţele în plus sau în minus.

Preţul transportului creşte odată cu greutatea, e o ecuaţie ceva mai complexă... în mare pot spune că există un cost la fiecare 30 kg (o cutie). De asta o comandă de 32 kg nu e la fel de "eficientă" ca una de 59 kg.

În gb-urile organizate de mine am împărţit costul transportului proporţional cu valoarea produselor în totalul comenzii. Adică dacă cineva a comandat de 100 lire din comanda totală de 1000 lire, i-a revenit 1/10 din shipping.

Pentru provincie sunt 2 variante: livrare prin poştă (caz în care beneficiarul trebuie să trimită banii pentru poştă înainte, odată cu costul efectiv pentru Cox) sau prin curier (mai simplu, plăteşte curierului când primeşte coletul).

Eu probabil prin martie m-aş mai putea ocupa de un g-b.

Comment

• Uhm, destul de complicata treaba.
                        Pe de alta parte, am gasit bujii originale Honda la epiesa.ro cu pretul de 205 lei/ buc, ori la coxmotorparts 38 Ł tot setul de 8 bujii. Wtf, ai nostri au adaos de peste 700% )
                        O sa vb cu cineva care are firma de transporturi internationale si face Anglia des, poate o rezolvam ieftin si bun, adica sa ne preia coletul de undeva din UK si il baga pe tir si sa platim doar soferului o spaga mica. Vorbesc si va anunt.
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

• Nu ştiu unde ai găsit pe epiesa bujia originală (980795614E - NGK sau 980795615E - Denso), dar vezi şi p-aci:
                          http://www.autokarma.ro/piese-auto-o...l=98079-561-4E
                          Nu-i departe de cele 38 lire de la Cox.

Comment

• Salut!
                            Am discutat la firma de transporturi si ei practica un minim de 50€ per colet din UK, cu conditia sa nu depaseasca 90-95 kg iar ca volum sa fie o cutie de bun simt, adica eu interpretez volumul L -50-60 cm, l - 40, H - 40 (inca nu mi-au dat datele volumetrice precise).
                            Am pus in cos la coxmotors cateva produse (ulei cutie, ulei motor, bujii, ulei servo, lichid frana, filtre revizie) si deja sarea de 54Ł transportul, desi nu stiu daca coletul ar avea mai mult de 20kg.

LE - Am primit si limitele de volum 50/80/60
                            Last edited by fbogdan; 13-12-17, 16:58.

Comment

• Nu cred să merite trămbăleala.
                              Faţă de cei 50 euro (235 lei), la Cox o cutie costă 25.98 lire (135 lei), dar e limitată la 30 kg. Problema e că greutatea reală a majorităţii produselor e ceva mai mică decât cea din sistemul lor, pe baza cărora calculează costul transportului. Adică, să zicem, pentru o sumă de produse ei spun că fac 59 kg şi te taxează ca atare (25.98 lire x 2), dar de fapt greutatea reală e de doar 50 kg. Aici n-ar fi bai, dar când ei calculează 32 kg (şi plăteşti 2 cutii) şi de fapt sunt 28 kg... devine nerentabil.
                              Datorită limitărilor volumetrice, cel mai probabil nu vei ajunge să faci o cutie la 90 kg, ci tot pe la 20-30-40 kg. Dacă s-ar cumpăra doar ambreiaje, discuri şi plăcuţe de frână, ar putea deveni rentabilă varianta asta, dar în practică se cumpără destule filtre (care ocupă volum) şi lichide (care şi ele sunt voluminoase).

Comment

• Salutare,

Am o intrebare legata de cox... eu as dori sa cumpar toate chestiile acelea de plastic, care pe cox apar la categoria wheel arches (vezi cod 74165SMGE01) insa din punctul meu de vedere sunt extrem de scumpe Totodata, cu timpul au inceput sa cedeze acele clipuri de prindere ale ornamentelor de plastic care vin pe ampatament, de la praguri. Ma gandesc ca schimbarea lor costa mult din punctul asta de vedere, mai ales ca va trebui cu siguranta sa cumpar si clipsurile pentru prinderea lor.

Cineva mai demult mi-a recomandat sa discut cu unul dintre voi de aici daca vreau tot felul de ornamente si plastice de la masina, insa nu mai tin minte care era acea persoana si ma astept sa primesc un raspuns de genul "nu recomand sa cumperi ornamentele de plastic de pe cox"

Asadar, cine are chestiile acelea?

Comment

Working...
                                X