BABAUS: ' 21 Hyundai I20 Led Line Aqua Turquoise Mild Hybrid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    10.000 km
    Ieri am trecut de pragul de 10k.
    In 2 sept am programat-o la revizie de un an. 170 EU+TVA (ptr ca e hibrida), adica aprox. 1000 lei. Ma asteptam sa fie mai ieftin dar vedem la service.
    10.000 km si totul e ok. In afara de un accident usor (nici nu se vede bine in poza, dar a trebuit schimbat pe casco atat bara, farul, capota si grila+ buza fata). Reparatia, daca nu era pe CASCO nu o faceam ptr ca a ajuns la 6800 EU, din cauza ca era farul LED si a fost scump( piese, manopera si vopsit). Cei de la Alliantz mi-au oferit 6200 de lei ca sa o fac in regie proprie. Am simtit ceva . La Hyndai la service cand am vazut suma.... Este aproape jumatate din pretul masinii si din poza nici nu pare lovita. Partea buna ca nu a fost nimic atlceva. Imi era teama sa nu fie si radiator, traeger,clima sau altceva, dar a fost doar la suprafata. Impactul nu a fost dur, un fel de "fender bender" , dar l-am bifat si pe acesta in primii 10k. Acum, masina este din nou, ca noua
    Ateptam sa implineasca anul , sa ii facem revizia.
    Attached Files
    '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
    Dacia Super Nova de vanzare
    Cauciucuri + jante de vanzare

    Comment


    • #17
      Taierea motului!
      Era in toamna anului 2022. Inceput de septembrie ....
      A facut un an. Ieri am fost la revizie.
      10.000 km.
      Am fost la service. Mi-au spus baietii ca dureaza 1.5 ore.
      Am urcat la mese ca sa observ ce se intampla in atelier. Au adus masina, au urcat-o pe elevator, schimbat ulei (cred ca patru bidoane), schimbat filtru polen si filtru ulei.
      Apoi au scos-o si au dus-o la standul de frane . Mi-au zis ulterior ca de aprox un an este reglementat ca toate masinile care ajung in service ptr revizii sa faca si franele...
      Dupa frane au facut testul de baterie, au pus calculatorul sa verificie daca sunt erori etc. Total a durat cam o ora.
      Pret 995 lei. Mi se pare foarte scump ca revizie ptr motor de 1.0L. Dar stiam de cand am facut programarea. Este putin mai ieftina decat la Nissan Pathfinder.
      In rest masina, dupa un an si 10.000 km se prezinta ok. Nu am mare lucru de reprosat!
      babaus
      Senior Member
      Last edited by babaus; 03-09-22, 11:53.
      '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
      Dacia Super Nova de vanzare
      Cauciucuri + jante de vanzare

      Comment


      • #18
        Luat bocancii de iarna.
        Deoarece saptamana trecuta au fost temperaturi de -1grd C in Timisoara, vineri am programat-o pe azi la schimbat cauciucuri. Mers la vulcanizare, dat jantele de aliaj jos, montat (dupa ce au fost echilibrate) cele de iarna (otel) si acum masina este iar in garaj pregatitata de iarna. Am spalat gumele si jantele de vara. Acum se usuca dupa care urmeaza sa fie depozitate in sacii de plastic in locul lor in garaj
        '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
        Dacia Super Nova de vanzare
        Cauciucuri + jante de vanzare

        Comment


        • #19
          Martorul Check Engine
          Acum o saptamana imi spune sotia sa ies putin sa vad si eu ceva la masina ca venind acasa, intr-o depasire a simtit ca trepideaza modorul.
          Ajunge sotia acasa, urc la volan , plec in teste, urca bine in ture, schimba ok. mai dau o tura si pe ultimii 500 m, linie dreapta calc acceleratia, urca pana la 90 kmh si trepideaza usor, parea ca si cum zvacneste. Se aprinde si martorul check engine, las acceleratia si dupa 10 sec se stinge martorul. Mai dau o tura, nimic. Sun la reprezentatnta, ma programeaza la service. Pana sa merg la service am mai facut 300 km , mai mutl afara (chiar ei au recomandat sa vedem ce se intampla). Toate bune. La service baga masina, si tot vine pe la ea se uita, o pun pe bancul de teste (laptop), apoi desfac ceva pe sub capota, schimba , pleaca in teste , vine inapoi, iar laptop iar diagonoze. Toate au durat de la 14 la 16:30. Concluzia: o bobina de inductie arsa sau cu figuri. A fost schimbata pe garantie. Nu exista motiv anume ptr care s-a ars dupa un an.
          Sper sa nu mai am probleme.
          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
          Dacia Super Nova de vanzare
          Cauciucuri + jante de vanzare

          Comment


          • #20
            Regim de folosire normal
            Din noiemebrie nu am mai avut probleme. Masina merge bine. Drumuri preponderente intre localitati, durate peste 15 min. Tinuta in garaj, motorul se incaleste mai repede si nu este nevoie de timp indelungat pentru desszapezire . Consumul este bun .
            '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
            Dacia Super Nova de vanzare
            Cauciucuri + jante de vanzare

            Comment


            • #21
              Concediu. 2000 km
              In vara asta am fost la Costinesti, in Delta si la Brasov. Totul in 2 saptamani. Am facut cca 2000k. Perioada a fost in iulie. Am plecat seara si am facut 12 ore pana la Costinesti din Timisoara. Am prins Valea Oltului cu o fata "turbata" : ploaie torențiala de nu stiam cum sa scap mai repede si sa nu ma trezesc cu o alunecare de teren pe acolo. IN rest totul a decurs normal. Cu o exceptie: In Timisoara facusem plinul (pana in gura/ochi). Pe drum, in loc sa scada distanta estimata a mai putea fi parcursa, ea crestea. Adica la inceput a zis ca pot merge 800 km. Pe autostrada (130km/h) consumul scadea (catre 5 l/100km) , si desea aveam deja 490 km parcursi, imi spunea ca pot sa mai parcurg 480 km. Cred ca la iesire de pe A2 ,pe langa Constanta ajunsesem la o autonomie (calculata) de cca 1000 km. WOW>
              Se pare ca motorul de 1L pe drum lung chiar "rupe gura targului". Consumul s-a pastrat la cca 5l/100 pe tot drumul (dus intors), si pe autostrada si pe drumuri normale. 2 adulti, 2 copii si bagaje. Masina s-a comportat exemplar la cei aproape 2 ani si 25.000km. Am avut vreme frumoasa, calda, vant, ploi si furtuni si totul a decurs normal. Un lucru pe care il resimt la drumuri lungi si concediu : portbagajul. Este am micut ptr familie, dar ne-am descurcat. Clima a facut si ea fata. Fie ca a fost campie, zona deluroasa, sau muntoasa, nu am simtit motorul de 1L ca se chinuie, ba dimpotriva.
              Deci consum bun, comfort ok!
              Urmeaza revizia de 2 ani (am primit avertizare de 15.000 km).
              '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
              Dacia Super Nova de vanzare
              Cauciucuri + jante de vanzare

              Comment


              • #22
                Revizie 2 ani. 15.000 km de la ultima
                Cum am revenit din concediu am fost avertizat ca mai am 500 km pana la revizia urmatoarea (15.000 km parcursi de la ultima).
                AM sunat si am facut programare ptr vineri. 28 Iulie de la ora 11.
                MI-au comunica la la 2 ani se schimba si lichidul de frana . M-am prezentat la service la data si ora specificata si am constatat cu stupoare ca desi in programator era trecuta data de 28 iulie, blockerul era pus pe 27 iulie de la ora 11. Totusi m-au strecurat in service. Am stat 3 ore timp in care am putut sa observ ca masina mai mult statea decat se lucra la ea. Dar au facut ce trebuia si au testat si franele pe stand. Ce m-a socat nu a fost ca au gresti programarea sau ca se plangeau ca au mult de lucru si nu au sloturi libere, desi mecanicii o cam "ardeau la rece" prin service, ci pretul: 1500lei. Ptr o a doua revizie, cat masina e in garantie, o masina cu motor de 1 L, mild hibrid, mi s-a parut foarte piperat. "pai stiti ca s-au scumpit toate , si cerealele" imi zice nenea. Mi-am cerut scuze ca nu stiam ca masina mea merge pe ovaz si ca sunt un ignorant. Dar de la 995 de lei la 1500 de lei, mie mi se pare o creste foarte mare doar pentru ca "s-a scumpit si ovazul" .
                '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                Dacia Super Nova de vanzare
                Cauciucuri + jante de vanzare

                Comment


                • #23
                  2 ani in septembrie.
                  Dupa revizie a urmat in Sept si RCA/ Casco.
                  Pana acum masina are 26.000 km. La TV au anuntat zapada , inghet. Programat masina la schimbat de anvelope.
                  Pana acum totul decurge normal, fara probleme.
                  '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                  Dacia Super Nova de vanzare
                  Cauciucuri + jante de vanzare

                  Comment


                  • #24
                    30.000

                    A trecut anul. Am intrat in al treilea an (Sept 2021) si masina tocmai a implinit frumosul kilometraj de 30,000 km.
                    Pana acum masina se comporta bine.
                    Nu am mai scris de ceva vreme, ptr ca nu este nimic iesit din comun. DashCam-ul a mai surpins bizoni in trafic si ghiolbani care s-au trezit la volan, dar pe care am reușit cu success sa ii evitam.
                    In rest, o spalare regulamentara intre Craciun si Revelion ptr ca a permis vremea .

                    '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                    Dacia Super Nova de vanzare
                    Cauciucuri + jante de vanzare

                    Comment

                    Working...
                    X