BAbaus: '01 Golf IV 1.6 benzina, Automata

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BAbaus: '01 Golf IV 1.6 benzina, Automata

Acum un an ( in octombire) am achizitionat un Golf IV, cu o cutie automata. Masina a fost pentru sotie sa poata sa mearga la serviciu, cumparaturi si dupa copii (dus /adus la scoala /gradi). Dupa 2/3 luni de gandit, luat decizii si cautari am ajuns la concluzia ca: luam o masina mai veche, dar sa fie din mileniul acesta, sa aiba cutie automata, piese de schimb si consumabile sa fie ieftine, masina sa fie cat de fiabila. Decizia a venit simplu dupa ce am intrebat in stg si dr si toate raspunsurile mergreau in directia VW GOLF. Mai exact IV. Piese ieftine, masina ieftina, se gasesc multe piese la schrot. Cand am luat-o avea 100340 km. Prea suspect,am zis, dar am verificat la VW si in 2008 avea 30.000. Masina adusa in 2006 cu 25.000km. La ITP , am constatat ca ultimul ITP in urma cu 2 ani avea 90.000 km masina. Deci cam toate indicile arata ca masina are km cat se poate de reali. Facut o revizie completa cu schimbat kit distributie (2.400 lei). Masina merge bine ptr una care face majoratul in curand.
    '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
    Dacia Super Nova de vanzare
    Cauciucuri + jante de vanzare

Dupa ce am luat-o am facut repede revizia mare care a costat 2100 lei si a inclus schimburile uzuale filtre ulei si kit de distributie. Avea inchidere centralizata dar din cheie , nu telecomanda, asa ca am chemat un "priceput" sa instaleze un modul cu telecomanda achizitionat de pe EMAG. Am facut acest pas deoarece am vazut inchiderea de la usa (butucul) incepea sa faca figuri, si in final am schimbat si butucul. Peste vara am vazut ca a inceput sa scada lichidul de racire si la service au zis ca scapa la flansa. Asa ca am schimbat flansa (nebunie si cu flansa ca la cutie automata are un furtun in plus si pe comanda cu serie VIN tot o flansa gresita au trimis prima data). Am schimbat si antigelul (din nou- prima data la schimbare kit-ului de distributie) cu flansa si totul a fost ok. Am realizat ca la 7000-8000 km papa cam 400-500 ml de ulei . Practic la urmatoarea revizie (cea anuala) au sesizat baietii acest lucru. Chiar spuneau ca pentru o benzinara consumul de ulei este mai mult decat in parametri. Acum dupa 1 an si 2 revizii are 111.xxx km si se comporta foarte bine.I-am luat si un set de jante de vara de aliaj (VW) si le-am pastrat pe cele de tabla pentru gumele de iarna. Anul acesta in octombrie am luat 4 continental noi de iarna la super pret pentru dimensiuni (205x55xR16) si am incaltat-o in noiembrie). ITP-ul l-am facut prin vara (iunie cred) si totul a decurs mai mult decat normal. Consum de ulei am avut cam 400-500ml la cca 8000 km. Practic acest lucru a fost sesizat la a doua revizie. Acum dupa un an, 2 revzii si un ITP avem 111..xxx km si masina se comporta foarte bine.

Comment

A venit iarna si masina se comporta bine. Cand mai imi pica in mana (ca masina este de fapt a sotiei) , ma uimeste linistea ce se aude de la comporatimentul motor (fata de actualul Pathfinder). Consum benizna acum iarna 8-10l/100km. De cand am schimbat cele de mai sus, masina merge fara probleme Bagam benzina si atat.
      Zilele trecute am verificat si uleiul. Are 5000 km de la ultima revizie si nivelul uleiulul este la jumatate. Deci consumul de ulei se stabilizeaza la mult sub 1L la 10.000 Km. Cutia schimba lin, nu bruscheaza. Consumul de benzina pe vremea de iarna cu perioada de incalzire motor si dezapzire etc a crescut (masurat la pompa) la cca 10 l/100km
      Last edited by babaus; 24-12-18, 10:23.

Comment

De cand a venit caldura in fiecare sambata masina este spalata personal cu un Karcher K3.91. Clatit, samponat , manusa din blana de oaie, apoi limpezit. TWO bucket. face cam 600 km pe luna si este nevoie de curatare saptamanala. Garajul il impare cu fratele mai mare Patfinder. Mi-am lua un modul de diagnoza VW si am verificat sa vad daca este in parametri. Am vazut ca a avut 2 erori Check engine . Sotia mi-a zis odata ca s-a aprins ceva in bord , dar panama ajuns eu sa verific a disparut. Verificam, monitorizam. Totul merge bine. Pe la inceputul lunii aprilie, dupa ce avem dimneata constant peste 8 grd ii pun gumele de vara ce stau frumos deja pe jantele de aliaj in garaj.

Comment

Sambata am pus jantele si gumele de vara.In 23.04 am vizitat service-ul pentru a schimba un furtun de recirculare gaze carter. Am observat ca se rupsese o parte din el. Cu ocazia schimbarii acelui furtun, mecanicul a "atins" tubul cu jojia de ulei care de la vechime s-a rupt. Comandat unul nou cu tot cu jojie si monnat.(totul in aceeasi interventie- comanda a ajuns in 30 de min). Comandat si vas lichid de racire ce urmeaza a fi montat candva deoarece am vazut ca sita acestuia s-a rupt(a trebuit sa completez antigel - acum nivelul este constant).In rest masina merge bine. In iunie ITP si in cca 1000 km trb sa ii fac si revizia anuala/10.000 km.

Comment

Astazi am fost sa ii fac ITP-ul. A trecut fara nicio problema. Am fost surpins cand a sarit de pe role la testul de frana(la ambele punti). Ptr varsta ei, masina se comporta ft bine.
            Urmeaza o spalare interior, exterior, motor facut acasa ca la carte, doar ca am nevoie de timp. 118.000 Km in bord. In curand si revizia.

Comment

Working...
            X