CHIRIL: '14 Mazda CX-5 2.0 A/T AWD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CHIRIL: '14 Mazda CX-5 2.0 A/T AWD

    Salut.
    Dupa o lunga perioada in care ma plimbam cu Honda Accord, a venit timpul sa o schimb.
    Am cautat ceva mai inalt, preferabil cu transmisie automata, cea mai importanta optiune era pentru scaunul pasagerului, motor sub 2 litri si preferabil benzina, in cautari au intrat CR-V, CX-5 si Sportage. Dupa multe plimbari cu toate astea.
    Fata de un CR-V este foarte rigida, in curbe intra minunat, directia foarte precisa.
    Masina a inceput sa manance km dupa km prin 09.2014, si a facut bine mersi deja 200.000 km, interiorul nu tradeaza cu nimic acesti km.
    Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

    Ofer diverse servicii IT

  • #2
    S-o stăpānești fără evenimente. Este cumpărată de pe site-urile alea de licitații?
    bacu
    Senior Member
    Last edited by bacu; 13-11-18, 10:25.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • #3
      sa ai noroc de ea!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km.si fara probleme.

        Comment


        • #5
          Foarte frumoasa. Sa o stapnesti sanatos.

          Comment


          • #6
            Am avut si eu cam 10 ani, una dupa alta, 2 Mazde... exceptionale masini!
            Va inteleg perfect bucuria.
            Sa aveti parte de drumuri minunate, sa fie solida si fiabila, sa va aduca numai bucurii!
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • #7
              Salut.
              Da, e o masina luata asa cu ochii inchisi, a fost foarte buna, in primul rand are toate pernele de siguranta la loc, fara urme de accidente nasoale.
              Am facut deja 10.000 km cu ea, pot sa zic ca mananca km pe banda rulanta.
              Si consumul nu e foarte mare, dupa vacanta de asta vara 2500 km cu viteze mari din belsug, 150-170 pe autostrazi, un 8.
              Un minus mare pentru mine este rezervorul de 55 litri fata de 65 pe accord.
              Cutia schimba foarte frumos, schimba repede.

              L.E.
              CX-5 batranel, cu roti pe 19" si incaltat de iarna
              https://www.youtube.com/watch?v=ex57Eb1V5HA
              sunt curios cum vi se pare ca suna motorasul in ture

              CR-V nou executive cu roti pe 18" incaltat de vara
              https://www.youtube.com/watch?v=julusSNxyas
              chiril
              Senior Member
              Last edited by chiril; 18-11-18, 15:41.
              Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

              Ofer diverse servicii IT

              Comment


              • #8
                A mai trecut 1 an, am ajuns la 217.000 km.
                Masina a mai primit o revizie si o curea de accesorii noua, cea pe generator a ramas cea veche.
                Ultimii 300 km facuti in Bucuresti pe distante scurte, de 5-6 km consuma un 11.5.

                Un CRV 2.0 at awd, cat consuma oare in Bucuresti si pe extraurban cu 60-110 kmph.
                Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

                Ofer diverse servicii IT

                Comment


                • #9
                  Originally posted by chiril View Post

                  Un CRV 2.0 at awd, cat consuma oare in Bucuresti si pe extraurban cu 60-110 kmph.
                  Acum, depinde mult de stilul de condus si de norocul din trafic.
                  Daca conducem mai repejor - nu cu liniutze dar repejor - si traficul e ca dracu, a mea suge in medie 16l la suta, si peste 20 in orele acelea cand ne taram cu 5 la ora...
                  Sambata si duminica la ore fara aglomeratie, 12l la suta.
                  Extraurban, intre 60 si 110, intre 7 si 9 l la suta.
                  Pentru ca veni vorba, in Germania, mers blana cu 170 la ora, 2 ore, a consumat pe la 20l la suta, dar a mers ceas, de senzatie. E o masina senzationala, daca nu ar consuma atat ar fi de poveste.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #10
                    Nu-i cam pofticioasa micuta ?. Asta este consumul ei, sau este consumul pentru placerea celui de la volan .

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by harris View Post
                      Nu-i cam pofticioasa micuta ?. Asta este consumul ei, sau este consumul pentru placerea celui de la volan .
                      Cred ca pus pe ECON se mai poate economisi ceva...nu prea mult insa.
                      Si cred ca se poate adapta un stil mai potolit de mers, si fara AC, si iar ar cobora consumul.
                      Este totusi o masina mare si grea, e un motor clasic simplu, aspirat, legat la o cutie automata cu putine trepte, si adunate, astea dau un consum maricel.
                      La acest model insa fiabilitatea este senzationala, si iti da un sentiment aparte cand esti la volan... imi place foarte foarte mult.
                      Inainte de Honda, vreo 10 ani, am avut 2 Mazda... ce masini senzationale... o nemuriotoare Demio, foarte rara la noi pe atunci, si o Mazda 5, exceptional de solida si de practica.
                      Nici aceea nu cred ca s-a importat oficial din cate tin minte.
                      Ce motoare divine stie Mazda sa faca.
                      Asta ca sa stiti ca nu sunteti singurul cu Mazda in suflet pe aici.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #12
                        A mai facut albastrica 2800 km intr-o saptamana, am tras bine de ea, autostrazi, 150-160 tinuta cu orele acolo, pe autostrazile din muntii vecinilor.
                        ​​​​​​Consum decent si acolo, 8.5 pe toata distanta.
                        ​Adora sa inghita km si sa omoare muste/insecte pe autostrazi.
                        Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

                        Ofer diverse servicii IT

                        Comment

                        Working...
                        X