JOHN: '10 Volvo XC60 D3 , Ice White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • JOHN: '10 Volvo XC60 D3 , Ice White

    Hello! Sunt foarte tentat sa comand un XC60 D3 163CP diesel manuala. Singura grija care mi-o fac este in privinta fiabilitatii. Venind de la Honda, nu cunosc ce inseamna sa stai prin service cu masina. Oricum, masinuta arata si merge foarte frumos.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 21-10-10, 15:14.
    Honda Civic Type R (Milano Red)
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/John/

  • #2
    E o masina premium, cu un raport calitate pret bun,foarte fiabila si sigura ca orice Volvo.Singura mare problema (ca la orice volvo) este ca la o posibila revanzare vei pierde foarte mult,trebuie sa cam ramai cu ea in batatura.Mult succes!
    '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
    Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

    Comment


    • #3
      Daca e la fel de fiabila ca orice ford din care se trage, o sa ai de aface cu renumitele service-uri din Romania...

      Comment


      • #4
        Din cate stiu Ford a cumparat Volvo tocmai pentru tehnologia de varf.Ca l-a vandut mai tarziu e alta poveste...
        Daca va face service-ul in Bucuresti nu vor fi probleme,sunt cum este Asko pentru Honda,asta o spun din ce am citit pe forumul Volvo.
        '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
        Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

        Comment


        • #5
          Tehnologia aia de varf era in domeniul sigurantei. Ford a venit cu tehnologia proprie "de varf" in motoare, transmisii, casete de directie, sisteme electrice... ce pica intr-o veselie, sa nu fie masina monotona in exploatare...

          Comment


          • #6
            asta cam asa e, volvo e sau era de varf la siguranta si la confort, ergonomie, la motoare si transmisii sunt cam praf. oricum masina aia arata bine, motorul d5 cu un a/t se preteaza mai bine
            _________________________
            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

            Comment


            • #7
              Nu stiu cat de mult il ajuta pentru a lua decizia de cumparare spunandu-i toate lucrurile astea,XC60 este un SUV de familie de care banuiesc ca are nevoie,poate sa-l compare cu alte SUV-uri dpdv pret/calitate/performante.
              Daca masina se cumpara si cu 'inima' atunci clar trebuie sa mearga la drive-test.
              Si eu as lua in calcul o cutie AT.
              '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
              Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

              Comment


              • #8
                M-am gandit la AT dar cum imi e indiferent daca e AT sau M pt ca amandoua sunt OK, am ramas la manuala pentru ca diferenta de pret este considerabila (vreo 2000 de EUR) daca nu ma insel. Referitor la D5, sincer, motorasul ala de 163 CP este foarte potrivit pentru rolul masinii. Mi-a placut foarte mult si de aceea, nu mi s-a parut justificat din punctul meu de vedere D5-ul. In legatura cu service-ul Volvo, nu l-as pune pe aceeasi pozitie cu Asko, acesta din urma fiind mai ok. (pacat ca nu fac si Volvo-uri :P )

                PS offtopic: Uitati ce am scris pe forumul Volvo:
                "Vin de la o Honda Civic Type R si implicit din comunitatea Honda fata de care am numai cuvinte de lauda: intotdeauna saritori sa te ajute, uniti si pot zice ca e o placere sa activezi pe forumul lor. Imi doresc ca acelasi sentiment sa mi-l lase si comunitatea Volvo si o sa ma straduiesc sa si contribui la acest lucru."
                John
                Senior Member
                Last edited by John; 20-10-10, 11:35.
                Honda Civic Type R (Milano Red)
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/John/

                Comment


                • #9
                  Anul trecut cand mi-am luat CRV-ul m-am gandit si eu la Volvo XC 60. Am facut test drive cu diesel-ul de 163 CP, cu cutia automata. La ce imi trebuie mie masina era o alegere perfecta. Mi-ar fi placut motorul de 200 CP. Criza era la inceput si pana la urma am mers pe varianta mai ieftina, CRV, si imi pare rau. Dar, probabil, cat de curand, voi indrepta greseala. Sa te interesezi de costurile reviziilor, service-ului, etc. Nu e deloc ieftin sa intretii un Volvo. Dar, cum scria cineva. Masinile se mai iau si cu inima. Nu sa le tii in batatura ani de zile.

                  Comment


                  • #10
                    Total de acord cu tine. In primul rand cu inima dar trebuie luate si celelalte aspecte in considerare. Am facut si eu test-drive cu CRV-ul si mi-a placut foarte mult masinuta, dar consider ca nu prea isi au rost comparatiile cu XC60, acestea fiind din clase diferite. Dar la clasa ei, dupa toate test-drive-urile pe care le-am facut (Outlander, Santa-Fe, Mazda CX7, etc.) pot spune ca Honda CRV mi-a placut cel mai mult.

                    In legatura cu reviziile, stiu ca sunt in jurul a 1500-1700 RON daca nu ma insel. Stiu ca pretul masinii dicteaza in mare parte si costuri ridicate la piese, service, revizii s.a.m.d., dar daca ar fi sa iau in considerare absolut toate aspectele si toate sa fie la fel de importante, nu mi-as mai lua nicio masina. ) De fiecare data mi s-a intamplat sa gasesc ceva care sa nu imi placa, a deal-breaker. La Volvo XC60, in afara preturilor piparate, nu prea am gasit, pana acum. Sa speram ca nici de acum incolo. :P
                    Honda Civic Type R (Milano Red)
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/John/

                    Comment


                    • #11
                      Nu aveam nici o intentie de comparatie intre CRV si XC 60. Eu zic sa mai intrebi cu privire la revizii. Eu stiam ca sunt mult mai piperate. Sau cel putin asa mi-a spus dealer-ul la vremea respectiva. Nu de altceva, dar sa fii sigur. Bafta la luarea celei mai bune decizii pentru tine si tine-ne la curent.

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc Boris. Sumele astea se vehiculeaza pe forum din partea proprietarilor. O sa mai intreb ca sa fiu sigur. La CR-V cam cat sunt reviziile?
                        Honda Civic Type R (Milano Red)
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/John/

                        Comment


                        • #13
                          La CRV prima revizie a fost 1100. Daca se confirma 1700-1800 la Volvo nu este foarte mare diferenta. Mie dealer-ul la vremea respectiva imi spusese la Volvo ceva de genul 3000. Intre timp poate s-a pus si pe la ei prin service mai mult praf. Cine stie. Ma gandesc ca nu avea baiatul nici un interes sa imi dea o informatie gresita. Si, intr-adevar, din clasa ei, Honda CRV, cu bune si rele, este cam cea mai echilibrata.

                          Comment


                          • #14
                            Cu SUV-urile de la Volvo am cochetat si eu, preturile si impresiile de pe Net m-au determinat sa ma las pagubas, nici fiabilitatea nu mai e cum era odata. In parcare la servici a aparut de vreo jumatate de an un XC60, arata foarte bine. Am identificat si proprietarul, am avut o mica discutie cu el, parea cam neutru sau l-am prins eu prea obosit.
                            Reviziile la CR-V, I=1100, II=700(cu marfa loco, Hondafan), stii de actuala oferta Honda CR-V, valabila pana la 31.12.2010? Despre impresiile dupa drive-test cu CR-V Executive Safety Pack 2010 am povestit la thread-ul dedicat, e un vis de masina!
                            Daca ai buget pt XC60, luand un CR-V iti raman bani pt multe zile de sarbatoare, in plus oferta de gadget-uri e superioara la CR-V, iar fiabilitatea ...o cunosti! Cea mai buna masina e cea pe care ti-o doresti si, soc, ti-o si permiti la un moment dat! Bafta!
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #15
                              Sa ai noroc de ea.

                              Presupun ca e MY 2010, nu?

                              Ce culoare e?
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X