ALEXS: '71 Volkswagen Käfer 1302, Gray

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALEXS: '71 Volkswagen Käfer 1302, Gray

    A venit momentul ca broscuta sa aiba topicul ei.

    Scurta descriere:
    - Anul fabricatiei 1971, restaurata acum vreo 5 ani cred
    - Originala in proportie de peste 85% (cred ca si mai bine chiar)
    - Motor boxer in 4 cilindri, 1285 cmc, 40 de cai, carburator, racire pe aer, incarcarea bateriei se face cu un generator (dinam), nu cu alternator
    - Cutie de viteze 4 + 1
    - Franele sunt pe tamburi (toate cele 4 roti)
    - Are trapa, nu are oglinda retrovizoare pe dreapta

    Plusuri (pentru o masina de 40 de ani):
    - Toate luminile mai putin cele de marche arrière functioneaza corect
    - Directia este buna
    - Franele sunt eficiente, inclusiv frana de mana
    - Suspensiile sunt in regula, dar usor prea moi
    - Motorul are viata in el, trage si la deal foarte bine
    - Schimbatorul de viteze este (foarte) precis
    - Nu este ruginita (aproape deloc)

    Minusuri:
    - A fost retapisata si s-au "marit" sezuturile, astfel incat spatiu interior s-a redus simtitor; de asemenea sunt prea moi, in curbe nu ai stabilitate (eu ma tin bine de volan, restul de ce apuca)
    - La mersul in spate mai face figuri cutia, insa cred ca se rezolva din ambreiaj, daca nu, am experienta (am mai demontat o cutie dintr-asta)
    - Tot la capitolul transmisie: distanta intre treptele 2 si 3 este imensa, daca in 2 motorul este turat aproape de maxim, in 3 pica foarte mult turatia (in rampa se simte cel mai tare problema)
    - Partea de aprindere trebuie putin "bibilita" - schimbat fise, bujii, eventual o aprindere electronica (credeti-ma, cea din urma face o diferenta enorma, am mai pus pe o broscuta si zici ca e pe injectie, nu alta)
    - Pragurile sunt sarite din prinderi si cred ca le voi schimba complet
    - Trapa are un canal de scurgere defect

    Pentru moment cam atat am avut de zis, pe masura ce voi lucra la ea va voi tine la curent. Ar fi trebuit sa vin cu mai multe poze, insa din cauza vremii nu am putut sa le fac.
    2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
    1971 VW Käfer 1302, Gray

    Consum 1.8 i-VTEC:

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si fara belele! E o bucatica de istorie.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #3
      Asteptam poze , in rest , daca masina este restaurata ca la carte sigur are si o valoare pe masura , estimatorii nu cred ca lipsesc .

      In Romania aveti scutiri ( impozite , asigurare ) pentru masinile "istorice" , peste 20 de ani ?
      Fetele mele : http://foto.webalice.it/stoicamarius

      Comment


      • #4
        Felicitari pt batranica.Nu intoarce lumea capul dupa ea?

        Comment


        • #5
          felicitari si sa te bucuri la maxim de ea!
          vrem POZE cand vine soarele
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #6
            vtecb4st4rd - Pentru vehiculele care nu se mai produc de 30 ani. Momentan nu am timp, dupa ce termin cu actele si ma eliberez putin, ii voi acorda mai multa atentie.

            raDucKu - Ba da, toata lumea zambeste, face cu mana, pune avariile, claxoneaza, face flash-uri. Bineinteles ca mai sunt neciopliti care, daca ma vad pe banda 2 fac flash-uri sa ma dau, cu toate ca eu atunci opesc doar pentru a da prioritate la pietoni... Ma rog, imi trece repede supararea cand ii vad pe ceilalti bucurandu-se ca mai exista asa ceva pe sosele.

            tokyodream - Din pacatele pozele se vor amana, momentan una din broscute este bolnava (grav) si eu acum merg cu Honda; speram ca saptamana viitoare sa o facem bine.
            2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
            1971 VW Käfer 1302, Gray

            Consum 1.8 i-VTEC:

            Comment


            • #7
              Originally posted by AlexS View Post
              Din pacatele pozele se vor amana, momentan una din broscute este bolnava (grav) si eu acum merg cu Honda; speram ca saptamana viitoare sa o facem bine.
              Ai mai multe broscute???

              Comment


              • #8
                Aceasta prezentata aici este luata impreuna cu un prieten care mai are una.

                Si avem in plan sa mai aducem una in Iasi pentru un alt prieten.

                De asemenea mai avem in plan sa incercam salvarea a inca o broscuta (dar trebuie sa dam de proprietar intai) si sa mai colectam inca doua epave care sa le folosim pentru piese sau sa facem una funtionala.

                Ma rog... multe planuri, putin timp si finantare limitata.
                2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                1971 VW Käfer 1302, Gray

                Consum 1.8 i-VTEC:

                Comment


                • #9
                  Felicitări pentru achiziţie şi pentru planurile de restaurare!
                  Timp, răbdare şi parale în continuare!
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc. Incercam sa punem in picioare un plan prin care proiectele sa se autofinanteze, insa mai e ceva de lucru.
                    2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                    1971 VW Käfer 1302, Gray

                    Consum 1.8 i-VTEC:

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri inca 20 de ani minim de ea.
                      Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                      sigpic
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                      Comment


                      • #12
                        Sa o stapanesti sanatos, tare fiabile au fost masinile astea.
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #13
                          Ce se mai aude cu Broscutele?Ai vindecat-o pe cealalta?

                          Comment


                          • #14
                            Salut! Imi cer scuze pentru absenta detaliilor, insa am fost cam ocupat in ultima perioada, abia de sambata trecuta am reusit sa mai aloc timp proiectelor auto .

                            Da, cealalta e vindecata si circula pe strazile Iasului de o saptamana.

                            Eu am inceput sa lucrez la broasca gri. Putina estetica (stergatoare asezate cum trebuie, vopsite); pe la claxon care "has a mind of its own", mergand doar cand vrea el (contacte obosite); inlocuit un fir in instalatia electrica; am reglat incuietoarea portbagajului pentru a se incuia cum trebuie.

                            Daca va fi vreme buna sambata, vreau sa dau jos carburatorul si sa incerc un reglaj ceva mai econom si cu un relanti mai scazut, pentru ca acum sta mult prea sus (cred ca undeva la 1100 rpm).

                            De asemenea, trebuie sa ma ocup si de un canal de scurgere de la trapa, pentru ca ploua putin in masina .

                            Ar mai fi multe de facut insa timpul este foarte limitat, la fel si finantele.

                            Cat de curand va aparea un album foto pe Internet, insa inca se prelucreaza - vedeta va ajunge .

                            Incerc sa mai adaug niste poze in galerie in cursul zilei de azi.

                            Spor la treaba!
                            2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                            1971 VW Käfer 1302, Gray

                            Consum 1.8 i-VTEC:

                            Comment


                            • #15
                              Am mai adaugat un album cu ceva poze; nu sunt multe, nu sunt artistice, doar asa, sa va faceti o idee.

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/AlexS/Aroneanu/
                              2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                              1971 VW Käfer 1302, Gray

                              Consum 1.8 i-VTEC:

                              Comment

                              Working...
                              X