JOZSI: '17 Lexus NX 300h, F Sport, White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc!

    @BV26CAT - eu credeam ca e perfecta vopseaua pe o masina noua, pana mi-a deschis tipul ochiul si din start mi-a aratat o gramada de mici urme de "panza de paianjen". exact asta as fi vrut sa evit (de exemplu la Civic am cerut explicit sa nu clateasca dupa spalare, stiind ca e mai nasol lacul). acest strat de protectie - printre altele - e self-healing si ma scapa de aceasta bataie de cap pana in teoretic 5 ani dar eu sunt multumit daca rezista 2.

    @Io si Ea - daca vii de pe E60 (Ciucea - Poieni), drumul este okay pana la baraj, respectiv la cota 1000m (unde este o pensiune cu priveliste frumoasa si mancare buna, Pensiunea Art 1000) - mai departe nu stiu ce e. portiune mai rea decat in poza de mai sus nu cred ca este, iar nici acolo nu e drastic: mici gropi si pietre/praf.

    Comment


    • #32
      Eu am facut protectia ceramica cu Wolf Chemicals,insa domnul care a aplicat mi-a zis ca trebuie facuta operatiunea de doua ori pe an,fiindca in realitate cam 6 luni tine.Tot el mi-a zis ca aceasta protectie ceramica are rol in a proteja vopseaua de detergentii puternici de spalare si eventualele insecte.Mai mult,din pacate nu.Polish Sibiu stie multe despre aceste tratamente,insa intra aici din cand in cand.

      Comment


      • #33
        Iertare, dar cerința aplicării din 6 în 6 luni de fapt arată că e doar un sealant, și nicidecum o protecție ceramică în adevăratul sens.

        @Joszi a ieșit foarte bine, have fun cu ea!
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #34
          Asa o fi,nu stiu,nu ma pricep.Dar cat costa toata operatiunea de aplicare a stratului ceramic?Intreb din pura curiozitate ca pe mine m-a costat 550 ron.

          Comment


          • #35
            O astfel de operatiune costa in jur de 200 ~ 300 euro, ce includ polish, degresare si aplicarea stratului protectie (un functie de numarul straturilor si de tip/producator). Sa nu uitam de exemplu doar materialul ceramic de calitate ar costa 600 lei daca ar fi sa aplici tu manual. Plus ca sunt altele care se mai aplica, in cazul meu au pus si pe geamuri, faruri, plastice si jante.
            Jozsi
            Senior Member
            Last edited by Jozsi; 13-04-18, 19:50.

            Comment


            • #36
              @dantt ca idee, eu am dat 530 euro si a aplicat doar 1 strat (pentru 2 straturi ceruse 680 euro), insa pregatirea unei masini de 10 ani nu este la fel de simpla precum cea a unei masini noi.

              @Jozsi
              Tocmai ce m-am uitat la pozele de pe Facebook, a iesit foarte bine. M-ar durea sufletul sa o scot din garaj
              Sunt curios daca au mai ramas mici urme de "panza de pajanjen" dupa acest detailing?

              Comment


              • #37
                cea mai importanta intrebare: cat consuma?

                Comment


                • #38
                  Scrie ceva pe pagina precedenta. E mai economa in oras...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    A consumat 7.5% pe un traseu extraurban de 70km, in urma caruia a crescut consumul lifetime de la 6.3 la 6.4 mentionez ca masina are 1.9 tone
                    Jozsi
                    Senior Member
                    Last edited by Jozsi; 14-04-18, 00:32.

                    Comment


                    • #40
                      Un consum excelent Jozsi pentru gabaritul masinii.Dupa parerea mea Toyota/Lexus e singura alternativa viabila si fiabila in hibride.
                      P.S.-multumesc tutror pentru lamuriri in ce priveste lacul ceramic.

                      Comment


                      • #41
                        Am trecut de 1.000km, totul e minunat. Am luat jante originale pe 18" pentru iarna ca era mai fain modelul decat cel de 17" pe care-l vroiam:

                        Comment


                        • #42
                          Am mai auzit eu de pregatiri de iarna din timp.... dar asta le intrece pe toate
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • #43
                            Ar merge de minune chiar de vară, foarte frumoase.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #44
                              Vreau sa iau un DVR, sunt interesat de ceva de calitate buna - recomandari, please?

                              Ar fi misto daca ar fi compact, adica doar o camera fara ecran, conectat la un "blackbox" pe care as putea sa-l leg la sistemul multemedia a masinii ca display (are intrare A/V - parca prin portul AUX cu un cablu jack - RCA/Composite).

                              Comment


                              • #45
                                Legat de dashcam, cel mai probabil voi merge pe noul Viofo A129, undeva pe la sfarsitul lunii iunie va ajunge la noi - sper sa nu am nici un eveniment neplacut pana atunci. Dual camera (fata+spate), WiFi, Bluetooth - cam acestea vor fi noutatile fata de A119s. Se pastreaza senzorul Sony Starvis, ceea ce e bine, avand in vedere ca e cea mai buna varianta pentru inregistrarile pe timp de noapte.

                                Comment

                                Working...
                                X