ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, ma gandesc si la un set de coilovers, dar n-as vrea sa m-apuc de investigat in necunostinta de cauza, mai ales ca nu e o schimbare radicala (100% sport gen).

    In alta ordine de idei, f interesanta linia de ansamblare/productie in fabrica Honda. Am stat vreo 2h holbandu-ma la toate procesele (caroserie, motor, eleron TypeR , etc).
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • In primul rand majoritatea masinilor premium luxury stau foarte bine la ambele capitole - si confort si stabilitate pe viraje. Nu prea se sacrifica una dintre ele cum se intampla la low-cost. Sigur ca intervine si setarea masinii (BMW ceva mai sportiv decat Mercedes etc) dar de regula sunt bune la ambele capitole.

      De ce zic asta? Banuiesc, cum spunea si Dozer mai sus, ca e vb de uzura la trenul de rulare, de acolo suspensia ceva mai moale. De regula o suspensie uzata devine din ce in ce mai confortabila. Apoi intervin bucsele/pivotii, a caror uzura va agrava acest caracter - masina mai putin directa etc.

      Daca totusi asa e masina setata, o suspensie completa face treaba mult mai buna decat doar arcuri puse pe amortizoare stock vechi. Plus de asta, la schimbatul arcurilor manopera e destul de mare, deci mare branza nu faci...

      LE: Nu trebuie suspensie reglabila cum ai scris mai sus, ci una noua, buna, fixa, setata exact cum vrei tu. E mare bataia de cap sa setezi corect o suspensie reglabila, nu are sens in cazul de fata.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • thanks Xander, urmeaza sa-i fac o verificare amanuntita fix pentru cele mentionate de tine, sa ma asigur ca nu e vorba de uzura (si atunci e mai easy, pun piesele "defecte" noi, si ar trebui rezolvata problema), si vedem mai departe. Momentan intrebam sa stiu la ce sa ma astept in mare.
        Masina e destul de ok, nu am probleme, doar ca exemplu, atunci cand sunt intr-un rond giratoriu si incerc sa-l iau mai tare, se inclina suficient incat sa zica alti pasageri s-o las mai moale (nu de la viteza neaparat, ci de la discomfortul de-a fi plimbat prin masina stanga-dreapta).
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • Ia in calcul si greutatea si tipul masinii.

          Sincer ar trebui sa vezi daca face asa si la altii

          Oricum eu n-as pune coilovere nici batut pe asemenea masina.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • da, o sa revin cu ceva pareri dupa ce-i fac o verificare minutioasa, sa vad unde anume ma situez. Thanks guys.
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • Pe lângă cele anterior indicate ref trenul de rulare, o pârghie foarte bună pentru stabilitate în curbe e dată de barele antiruliu, dacă sunt reglabile sau dacă pot fi înocuite cele oem cu unele reglabile. Aduc un plus de stabilitate fără a sacrifica confortul.
              BlackMagic
              Senior Member
              Last edited by BlackMagic; 16-05-18, 15:10.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • thanks BM, la asta nu m-am gandit. O sa ii intreb pe cei din service cand o verific, daca se poate face ceva si in privinta asta.
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • Din ce ai scris mai sus inteleg ca masina sta ok pe curbe, dar se inclina. Atunci nu prea are cum sa fie din barele antiruliu. Alea aveau impact la stabilititate efectiv.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Pentru aceeasi problema, la mine cauza e starea precara a amortizoarelor.
                    In scurt timp vor fi schimbate.

                    Comment


                    • e posibil sa fie si la mine acelasi lucru. Dupa verificare o sa stiu ce anume e de facut, desi drumurile din UK sunt incomparabile cu cele din Ro.
                      Nu stiu daca e cazul unor amortizoare pe duca la 160.000 km. Mai degraba cred ca asa e construita. We shall see.

                      Ca sa nu mai deschid alt topic, trebuie sa iau o masina pentru sotie. Am convins-o ca mini-urile nu sunt bune la casa omului, astfel incat m-am oprit la Mercedes-Benz C Class 1.8 C180 Kompressor SE 2dr, AT benzina. 2007-2008.
                      Are careva idee de fiabilitatea modelului?
                      ady_uaic
                      Senior Member
                      Last edited by ady_uaic; 16-05-18, 17:20.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Xander, eu știu altceva, anume sway bar limitează body roll-ul. Și din experiența mea, pot confirma.
                        @Ady - sunt suficienți km pentru a fi nevoie de schimbul amortizoarelor, depinzând și de regimul de exploatare al mașinii de până acum.

                        Totodată, body roll-ul mai poate fi influențat de bucșile barelor antiruliu sau chiar anvelopele instalate (unele având flancuri mai soft - Goodyear de ex).
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • Xander, da. Sta chiar ff bine in curbe, singura problema e inclinatul. Acum si asta depinde, ca se inclina tare daca merg tare. Am sa merg la dealer pentru o verificare amanuntita, sa stiu exact care-i gradul de uzura al pieselor mentionate si de voi (si ce mai gasesc ei) si putem discuta pe urma in detaliu.

                          @BM sper ca luna viitoare sa schimb toate 4 cauciucuri, ca oricum erau in plan.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Vezi daca poti pune bari antiruliu, pe un CL9 stock, barile anti-ruliu au redus semnificativ ... ruliul

                            Cum zice si Xander, legat de suspensia reglabila, am avut si nu mai vreau, visam noaptea setari, mai sus, mai jos, stanga, dreapta, fata, spate, geometrie dupa ... si iar de la capat
                            Mai bine una fixa si gata setata
                            dinoc
                            Senior Member
                            Last edited by dinoc; 16-05-18, 19:16.

                            Comment


                            • dinoc, ceva de genu?
                              https://www.ebay.co.uk/itm/JAGUAR-XF...2015%5D+Saloon

                              sau e o marca anume pe care-o recomanzi?

                              Schimband putin subiectul, in sedinta de azi am aflat ca incep sa construiasca de luna viitoare civic diesel 9 speed AT. Chiar ajuta 9 speed la un civic?
                              ady_uaic
                              Senior Member
                              Last edited by ady_uaic; 17-05-18, 09:08.
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • Banuiesc ca fix aceeasi cutie zf de pe CRV . Ajuta la consum dar din cate stiu oricum civicul 1.6 il avea micut dar idea principala cred ca e de confort .Nu stiu daca pe modelul meu de civic (2012-2017) am vazut civic diesel cu automata .

                                Comment

                                Working...
                                X