ADY_UAIC: '07 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury Benzina, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uau! Felicitari!

    Comment


    • multumesc frumos!
      din pacate nu au masini de serviciu, e un mediu de munca mai comunist (absolut toti angajatii se imbraca in alb, cu incaltaminte cu metal in varf, nu poti sa mananci/bei nimic la birou inafara de o sticla de apa - cantina proprie, samd).

      Dar compenseaza enorm pe alte laturi (£$) .
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Bravo Ady. Sincere felicitari pentru reusita si la mai multe!!!

        Comment


        • Thanks a lot alexme24!
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • ca sa nu mai deschid alt topic, trebuie sa iau o masina pentru sotie, sa se invete cu sofatul pe-aici, iar cu Jag-ul nu i-a iesit, mult prea mare. S-a decis asupra unui mini cooper, AT. Aveti idee ce probleme pot avea? Probabil va sta la noi maxim 1-1.5 ani, pe urma va trece la un SUV, dar n-as vrea sa stau cu ea prin service decat pentru strictul necesar.
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • Mini în general au 2 capitole la care stau deficitar: motorul și cutia de viteze. Cel puțin de probleme cu motorul am auzit de multe ori, fiind necesare de obicei intervenții costisitoare pentru reparații, gen distribuție.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • thanks BM, nu ma incanta deloc treaba asta. Prefer masina ce are consum mare, dar 0 probleme. Am sa mai studiez putin piata sa vad ce alta varianta ar mai fi, si fiabila, pt ea. Trebuie ceva mic, compact, fiabil.
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • In a nutshell, eu am căutat ceva ieftin de întreținut, fiabil și de care să nu-ți pară rău dacă o zgârii sau o găsești atinsă prin parcare.
                  Spor la căutări .
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • Trebuie ceva mic, compact, fiabil.
                    Fn2!

                    Comment


                    • Originally posted by ady_uaic View Post
                      Trebuie ceva mic, compact, fiabil.
                      Honda Jazz de dupa 2010,.... indubitabil
                      2010 deoarece la jazz GE in 2010 au reintrodus CVT-ul , presupun ca GD-ul e prea vechi pentru tine.
                      sau poate gasesti versiunea din 2009 de 1,5L cu AT5 120bhp- a model for which many British Jazz fans would give their left feet
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • ar fi multe variante, insa fiind o masina de "acomodare" sa zicem, nu investesc f mult (gen 1-2000£ - aici sunt relativ ieftine masinile). La anu' presimt ca va face trecerea la 20-30k ).
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • Fiindca e timpul pentru cateva modificari pana la urmatoarea masina, as avea nevoie de putin ajutor. Masina merge perfect, urmeaza un polish profi (sa gasesc un shop care fac treaba buna intai), insa as vrea sa aduc cateva schimbari la nivel de suspensii. Masina e extrem de comfortabila (100% multumit) insa fiindca e premium luxury, cred ca e prea comfortabila in anumite situatii. Mai exact, la anumite viraje, daca sunt destul de stranse si cu viteza, masina se inclina destul de mult. Cum as putea remedia asta? Trebuiesc schimbate arcuri+suspensii+ alte chestiuni?
                          Imi puteti da cateva recomandari va rog?
                          As vrea sa pastrez din comfort pe cat de mult posibil, insa sa o fac ceva mai stabila si fara sa se incline asa de mult.
                          Ca idee, daca nu mergi sportiv, nu ai nevoie de nici o modificare, e ff ok cum vine standard.

                          De asemenea, as vrea sa vopsesc jantele intr-un gri mai inchis. Ce fel de vopsire recomandati?

                          Multumesc anticipat.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Legat de vopsea, eu personal am avut doua experiente placute cu vopsea de tip plasti-dip (eu incercasem pe cea de la Foliatec, dar bineinteles sunt si altii).
                            Nu pe jante, dar pe alte elemente predispuse atat la praf cat pietricele luate la drum si alte celea.

                            Avantajele ar fi cele evidente... poti sa le faci singur, poti sa schimbi culoarea cand vrei... poti reveni la culoarea initiala
                            Iar in prezent ai numeroase optiuni atat in ceea ce priveste culoarea, cat si finisajul.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • thanks Dozer, oricum voi merge la un body shop sa vad exact ce si cum, dar nu vreau sa mi se vanda gogosi in necunostinta de cauza, motiv pentru care va intreb si pe voi, mai ales cei care s-au confruntat cu situatii similare.

                              legat de stabilitate, ar imbunatati suficient un set de arcuri Eibach Pro Kit?
                              ady_uaic
                              Senior Member
                              Last edited by ady_uaic; 16-05-18, 13:38.
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • Eu cand am schimbat la Seria1 cu un set de H&R, prima intrebare a fost cati km are masina... deoarece peste un anumit numar de km ei nu mi-ar fi recomandat schimbul, fara a schimba si amortizoarele.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X