DANTT: '15 BMW 116d M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DANTT: '15 BMW 116d M/T, Black

    Salutare tuturor,

    Cei de la firma mi-au schimbat "agregatul" si am primit masina din titlu.Inaite am avut un Golf VI despre care am mai scris una-alta pe alte topicuri,insa nu i-am facut o prezentare cum ii fac astuia.Asadar,masina o am de 2 saptamani,am facut deja 3000 km cu ea si pot trage unele concluzii si face comparatie cu masina anterioara,facand practic parte tot din clasa compacta.Ca motorizare,este un diesel de 1,6,116 cp,transmisie manuala,iar ca nivel de dotare nu stiu cum catalogheaza cei de la BMW,insa este o masina destul de dotata.A costat 30k euro.Prin urmare,in comparatie cu Golful are urmatoarele plusuri si minusuri.
    Plusuri:
    -motor mai potent
    -directie mai precisa chiar decat la Accord-ul din dotare
    -frane de exceptie
    -cutie de viteze,chiar daca are o timonerie discutabila,face un parteneriat bun cu motorul.
    -suspensie un pic mai rigida fata de golf,insa parca trece mai cu voiosie prin gropi,fiind lipsita de zgomot.
    -sistem multimedia cu bluetooth excelent.Practic face streaming audio prin bluetooth direct din telefon.Am probat niste flac-uri de pe telefon (eu numai din astea ascult) si are o calitate audio mai mult decat decenta.
    Minusuri:
    -tractiune spate
    -spatiu interior meschin,claustrofob
    -cauciucuri runflat (nu au avut spatiu de roata de rezerva,bateria ocupa locul respectiv)
    -plastice la interior unele dintreele foarte proaste.Am "reusit" deja sa zgariiunul,fara prea mult efort
    -tinuta de drum discutabila.E prima masina tractiune spate care o conduc,insa nu-mi plac deloc senzatiile oferite in curbe.Probabil va trebui sa ma mai obisnuiesc cu partea asta
    -podea plata.Mai am obiceiul sa mai tin piciorul stang pe podea sa ma mai odihnesc.La asta nu prea am cum
    -pozitia la volan foarte joasa
    -sustinerea laterala a scaunelor aproape inexistenta.
    -in spate,datorita transmisiei,este o ridicatura foarte pronuntata si cu greu se poate trece peste ea.Masina este practic pentru 4 persoane,5 intra foarte greu si pe distante foarte scurte.
    -insonorizarea,sincer e buna,dar nu exceleaza chiar daca am cauciucuri de iarna Dunlop Wintersport 3M
    -avand toate geamurile mici,in special luneta,e o masina foarte intunecata,care accentueaza senzatia de claustrofobie
    -meniul masinii cu foarte multe optiuni,practic multe nimicuri de marketing.Pentru cei carora le plac gageturile,poate fi trecut la plus,pentru mine,minus.
    -surprinzator,sau nu,garantia masinii este de numai 2 ani fara limita de km.Daca se vrea garantie mai mare,contra cost.
    -optionale scumpe

    Ca si concluzie,daca ar fi masina mea,maine as vinde-o

    Si "inculpata"
    Attached Files
    dantt
    Senior Member
    Last edited by dantt; 26-03-15, 14:57.

  • #2
    Da,habar n-am cum se ataseaza fotografiile...

    Comment


    • #3
      E de la forum.

      Presupun ca nu e varianta facelift? Mie de exemplu nu imi place deloc Seria 1.
      Are plusuri, nu contest, dar estetic nu imi place.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Nu e varianta facelift,o am in primire de vreo doua saptamani.Oricum,la facelift-ul este doar exterior(care intr-adevar arata in sfarsit bine!),la interior fiind identic din ce am vazut pe net.Plusurile fata de Golf pot fi trecute cu vederea si pana la urma Golf-ul nu e cine stie ce masina la urma urmei.Ca fapt divers,am mers si cu o seria 3,mai exact 318d 143 cp si la modul obiectiv am fost tare dezamagit de motor.In modul sport,Honda mea trage mai bine in mod cert.Se simteau practic cam 120cp,sincer.

        Comment


        • #5
          Chiar daca nu esti entuziasmat de masina, important e sa te poarte sanatos si sa nu ai nicio problema in/cu ea. Asadar, pana la urmatoarea, sa fie intr-un ceas bun!
          Daca nu cumva chiar va incepe sa-ti placa...

          Comment


          • #6
            Multumesc de urare vtin.Da,cine stie,poate o sa inceapa sa-mi placa insa la cei 1,90 ai mei nu cred ca ma pot obisnui vreodata cu spatiul interior meschin de mic.Pe de alta parte nu stiu cine mi-a modificat titlul postului in ce priveste culoarea.Rog moderatorul sa modifice cum era pus de mine,iar daca sunt intrebari legate de orice aspect privitor la subiectul in cauza stau la dispozitie cu placere in interiorul topicului,nu in titlu.Multumesc

            Comment


            • #7
              Daca tractiunea spate e un minus, e clar...

              Comment


              • #8
                Catalin,poti fi mai explicit?Ce e clar?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dantt View Post
                  la cei 1,90 ai mei nu cred ca ma pot obisnui vreodata cu spatiul interior meschin de mic.
                  Chiar ma miram de ce nu-ti place Eu la 1,72 m-am simtit chiar bine. Oricum sa nu zici ca seria 1 are geamuri mici. Sa le vezi pe cele de la fiat500 pe spate)
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #10
                    Da Sindrom,cred ca fiat 500 are geamuri mai mici,insa e clasa mica.Asta cel putin e incadrat la compacte din cate stiu eu.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by CatalinP View Post
                      Daca tractiunea spate e un minus, e clar...
                      adica e un minus fata de 4wd
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Spoon View Post
                        adica e un minus fata de 4wd
                        Foarte tare replica,bravo.

                        Comment


                        • #13
                          Am mers cu un 120d de 163 cai. Mi-a placut mult de tot. Eu am 1.70 si nu am avut deloc senzatia de claustrofobie. Chiar imi placea ca e totul aproape de mine. M-am urcat dupa intr-o Octavia si ma simteam parca pierdut inauntru. Si ce mi-a placut fffff mult e cum se vede in oglinzile laterale.

                          Comment


                          • #14
                            S-o conduci sanatos!
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc KMR.

                              Comment

                              Working...
                              X