Moto GP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Moto GP

    Iata ca deschid topicul despre participarea si implicarea Honda in ceea ce inseamna MotoGP.
    In primul rand tin sa precizez ca la clasele 125 si 250cmc Honda are totusi o aura destul de sporadica, permanenta sa resimtindu-se la clasa regina unde este denumita "the ultimate racing machine"
    Totodata aici vom putea face si comentarii despre etapele trecute si asa mai departe.

    Rezultatele si ceva comentarii se mai pot gasi la http://eurosport.com/motorcycling/g-...55_dsc51.shtml

    In ceea ce priveste cursa de sambata 24-06 pot sa spun clar ca a fost dramatica din cauze multiple Melandri si Capirosi se resimteau puternic dupa accidentul petrecut in urma cu o etapa, Rossi care si-a fracturat incheietura dreapta si a alergat ghipsat (doar atela), Edwards a pierdut un loc unu si chiar o clasare pe podium printr-un abandon incercand sa-i inchida trasa lui Hayden, acesta luand victoria cum cred ca nici el nu se astepta, iar pe 3 a venit colegul sau Pedrosa.
    Lupta este lansata in acest sezon mai ales datorita incercarilor total disparate ale lui Rossi (al carui mare fan sunt...recunosc, pacat ca alearga pe gloaba aia si a trdat Honda), care dupa ce in primele etape a acuzat puternice vibratii si instabilitate a motocicletei (tipic Yamaha), avand deja 2 abandonuri..o cazatura la propriu si un abandon tehnic.
    Hayden are un avans confortabil si va incerca in modul cel mai sigur titlul anul acesta...il pupa baietii de la Repsol, deoarece ei i-au adus pe rand si pe Barros si pe Biaggi pt a castiga dar...
    Daca lucrurile stau bine prevad un Dani Pedrosa la titlul Rookie of the Year, in lupta directa cu Stoner, care insa da dovada totusi de inconstanta in felul sau de pilotaj si care trece de la performanta la esec foarte usor.

    Totodata sincer eu prevad iarasi (indiferent de cine iese campion) ca Honda va fi campioana la constructori.
    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
    ex - 1986 Honda MT5
    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
    ex - 2001 Honda Civic Type-R
    ex - 2007 Honda Jazz

  • #2
    Spidere, salut intentia ta de a deschide acest topic si ma alaturi si eu!

    Cursa de samabata n-am vazut-o decat partial (primele 5 tururi) si imi cam dau seama ce-am pierdut, dar ma voi informa pe indelete ce si cum stau lucrurile.
    Si eu raman mai departe la parerea ca nu Yamaha bate Honda ci Rossi bate Honda....atat cat pricep eu din acest sport.
    De la Pedrosa nu cred ca puteam avem pretentii inca din primul an, e mare lucru ca merge sia sa cum merge daca ne uitam la el cat e de firav si de "neexperimentat" cu astfel de "utilaje".
    In campionatul constructorilor nu cred ca e prea cinstita comparatia cu Yamaha, daca-mi aduc aminte sunt 7 Honda vs. 6Yamaha, nu?
    Oricum, se zice ca in sportul asta pilotul e tot, constructorul mai la urma, de aia i-au si dat Honda cu flinta-n freza lui Rossi.
    Pentru mine Edwards e ca Fisichella in F1, ani de zile am avut impresia ca-i subapreciat, dar cand a avut ocazia sa o dovedeasca, s-a inmuiat tot.
    Sezonul ii lung, Hayden nu e nici el cel mai constant om, deci ma abtin cu pronosticurile cu privire la campionul 2006, deocamdata!
    In schimb subscriu ideei tale cu privire la "The rookie of the year"!

    Delphi, ti-e randul! :lol:
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Corectie...sunt 4 yamaha nu 6, si anume cele 2 de la echipa de uzina Camel si celelalte 2 de la Tech3.
      Plecarea lui Rossi s-a produs deoarece in principal dorea sa arate ca poate cu Yamaha dat fiind vechiul sau conflict cu Biaggi, care spunea ca el cu Yamaha si Rossi cu Honda normal ca numai Rossi are posibiltatea, insa s-a produs si schimbarea si tot Rossi a invins.
      De altfel afirmatiile rautacioase ale lui Biaggi au fost auzite si in presezon competitional cand Biaggi testand o masina de formula 1 a afirmat ca "sa vedem daca Rossi poate macar sa mearga drept cu ea", iar Ferrari pt a contracara aceasta malitiozitate a romanului, a organizat un antrenament cronometrat cu mai multi piloti din F1 la care a participat si Rossi care a scos al 9-lea timp devansandu-le pe Damon Hill, lasandu-l fara replica pe Biaggi.
      Tot din cauza comportamentului si a replicilor taioase la adresa motocicletelor, pilotilor si chiar si contra propriei echipe, Biaggi nu are contract in 2006 nici macar in superbike...adica e somer.
      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

      2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
      ex - 1986 Honda MT5
      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
      ex - 2001 Honda Civic Type-R
      ex - 2007 Honda Jazz

      Comment


      • #4
        Delphi, ti-e randul! :lol:
        Multumesc, hondatu, preiau legatura! :lol:

        Si mie mi se pare Rossi ca fiind cel mai bun pilot la ora actuala, si cred ca unul dintre cei mai buni din toate timpurile, cel putin daca ne uitam la rezultate si recorduri. Nu l-am apucat pe Mike Doohan, am inceput sa ma uit la motociclism din anul cand s-a accidentat el, dar se pare ca Rossi il va depasi la recorduri. Spider, ce zici care e cel mai mare? Si nu numai recordurile, dar si felul in care piloteaza este nemaipomenit (acum, luati aprecierile astea privind pilotajul ca venind din partea unuia care habar nu are de condus motocicletele ops. L-am vazut luand niste derapaje pe ploaie la 150 km/h de nu mi-a venit sa cred. Totusi, parca anul asta Rossi nu mai e in aceeasi forma ca in anii trecuti, cand pleca de pe locul 3, ramanea pana pe 13 si dupa aia castiga cu 11 secunde avans. Orisicum, eu cred ca Honda ar fi trebuit sa incerce sa-l pastreze, le-ar mai fi adus niste trofee.

        Hayden, este bun, dar nu e genial (mi se pare mie) si cum spunea si Spider, nici foarte constant nu e, adica face si greseli. In ultima cursa, s-a aruncat in depasirea lui Edwards "la disperare". Cred ca foarte usor se putea sa cada el in locul lui Edwards, care oricum a facut o greseala teribila. Eu cred ca si Pedrosa si Stoner promit, oricum sunt foarte bine clasati pentru niste incepatori. Totusi, au fost pe locurile 1 si 2 la 250 cmc, deci nu sunt niste amatori. In orice caz, anul asta lupta este inca deschisa, spre deosebire de anii anteriori, asa ca orice se poate intampla. Hayden inca nu are un avantaj zdrobitor. E suficient sa o zbarceasca odata, de doua ori si...

        Apropos de Honda vs. Yamaha, ar trebui luata in considerare diferenta dintre echipele oficiale, care este net in favoarea Honda. De altfel, Honda are ambii piloti pe primele locuri, in timp ce Rossi si Edwards sunt binisor in spate.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Sincer...daca nu ar fi fost Valentino Rossi la yamaha eu cred ca echipa asta nici macar nu avea vre-o sansa la bataia pt titlu.
          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
          ex - 1986 Honda MT5
          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
          ex - 2001 Honda Civic Type-R
          ex - 2007 Honda Jazz

          Comment


          • #6
            Fara a avea ceva impotriva acestei marci, dar asta e si adevaraul! Iar asta se vede cel mai bine din clasamentele pilotilor cu exceptia "arogantului".
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              Daca este sa facem o statistica, inca de la aparitia ei la cursele moto, Honda a investit f mult in tehnologie si dezvoltare, iar asta se vede si acum...si judecand dupa nr de titluri prin piloti sau clasamentul constructorilor este THE BEST EVER.
              A propos ti-am trimis un mail cu ceea ce am vorbit ca voi face...ai acolo toata istoria Honda-bikes motorsport.
              If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

              2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
              ex - 1986 Honda MT5
              ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
              ex - 2001 Honda Civic Type-R
              ex - 2007 Honda Jazz

              Comment


              • #8
                British GP ceva comentarii? Sau totul merge precum trebuie?
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #9
                  Un nou loc 1 pt Honda prin Dani Pedrosa, insa eroul cursei a fost Valentino Rossi care a recuperat un ecart de timp extraordinar de mare, a fost efectiv un galop in care si-a aratat atat superioritatea cat si experienta.
                  La finele cursei in clasamentul general pe locul 1 este in continuare Nicky Hayden, pe 2 cu un ecart de 26 pts (la fel si nr de pe moto) este Dani Pedrosa, urmat de Rossi la 35 pts de leader.
                  Deocamdata MotoGP ia o binemeritata pauza insa vom vedea revenirea pilotilor in cursa pt ca deja se da un duel interesant pt locul 1 la general.
                  If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                  2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                  ex - 1986 Honda MT5
                  ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                  ex - 2001 Honda Civic Type-R
                  ex - 2007 Honda Jazz

                  Comment


                  • #10
                    Da, Rossi a fost foarte tare, dar si Pedrosa s-a batut ca nebunu' . Dupa ce aproape ca a cazut cand a ratat o curba, a terminat pe locu I la circa 6.5 sec. de Rossi. Daca o sa mai castige experienta, si n-o sa mai cada, cred ca e un concurent serios pentru locul de campion .
                    Despre Rossi, eu cred ca el are motocicleta in sange, si in plus ii place si foarte mult ce face. Uneori pare ca se joaca...
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      Rossi e Rossi dar cand castiga "feciorul meu" Pedrosa nu-mi mai trebuie nimic asa ca :-({|= :supz: :drinkers: artyman:
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • #12
                        Delphi
                        6,5 erau intre Pedreosa si Melandri cu 5 ture inainte de final. imediat dupa Melandri era Stoner si la o juma de secunda era Roberts. Rossi era la 2 sec si ceva de Roberts iar la final a recuperat pana la 3,55 fata de Pedrosa (daca nu ma insel). Asta da recuperare.
                        If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                        2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                        ex - 1986 Honda MT5
                        ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                        ex - 2001 Honda Civic Type-R
                        ex - 2007 Honda Jazz

                        Comment


                        • #13
                          Ieri a avut loc o conferinta de presa la care au participat Hayden si Rossi.
                          Hayden a declarat ca va face orice ii sta in putere sa ia titlul anul acesta, iar Rossi a declarat ca inca nu s-a jucat totul si ca mai este de munca.
                          Totodata amandoi au declarat ca deja au inceput treaba in ceea ce priveste testarea si cerintele ce trebuie sa le suporte noile motociclete cu capacitatea 800cmc, deoarece de la anul MotoGP nu va mai avea 990cmc.

                          Astept cu interes cursa de duminica.
                          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                          ex - 1986 Honda MT5
                          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                          ex - 2001 Honda Civic Type-R
                          ex - 2007 Honda Jazz

                          Comment


                          • #14
                            "Sa fie oare atat de neputincioasa Honda la Philip Island" a spus Arnold Cobilanschi la Eurosport, la calificari.

                            Asta este inca o dovada ca avem comentatori care spun niste prostii mai mari ca ei cateodata.
                            Cum este posibil asa ceva cand, cu cateva exceptii, mai toata pleiada de piloti si-ar dori un loc in echipa de uzina Honda, si uite ca vine un nimeni si face neputincioasa tocmai cea mai buna motocicleta din MotoGP.

                            Asta este un comentariu care-mi aduce aminte de gafa monumentala facuta de Dan Alexandrescu, la o cursa de F1 acun 2-3 ani cand a spus:"In ce maniera a abordat Schumacher acest viraj...nici eu nu as fi facut-o mai bine..." !?!?!?!?
                            If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                            2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                            ex - 1986 Honda MT5
                            ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                            ex - 2001 Honda Civic Type-R
                            ex - 2007 Honda Jazz

                            Comment


                            • #15
                              Hehehe, comentarii de pe peluza.......... :lol: :lol:
                              La ultima cursa nu ne-am prea inghesuit la victorie, dar de la Hayden ma astetpam mai mult. Cu atat mai remarcabil locul 3 al lui Pedrosa care abia se putea tine pe oasele lui.
                              Ma tem ca Rossi va face iar ravagii.... ops:
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X