Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu unul cand vad ca vine unul cu LED din fata pe drum national ma cam irita intensitatea luminoasa a farurilor chiar daca nu-mi bat direct in ochi. Sa mergi cu faza mare continuu chiar daca ai faruri inteligente nu cred ca este o solutie tocmai corecta fata de ceilalti participanti la trafic (mai este si ilegal pe deasupra dar greu de dovedit practic in trafic). Pe vremuri mult apuse cand nu existau alte becuri decat halogen am avut ocazia sa cumpar unele de competitie care pe H4 aveau puteri duble fata de becurile normale. Pe ambele faze si scurta si lunga ma injura lumea iar farurile erau reglate ca la carte cu utilaj dedicat de reglaj nu cu desene pe pereti. Am concluzionat atunci ca decat sa-l orbesc pe cel ce vine din sens opus si sa intre in mine mai bine reduc un pic din vizibilitatea in profunzime si cresc implicit siguranta pasiva. Cam aceelas lucru se intampla acum la LED, farurile degaja o lumina punctiforma ce-i drept dar foarte puternica gen arcul de sudura (chiar si spectrul este apropiat) care este deranjanta cel putin ptr mine. Sun tare curios cum se comporta aceste LED pe ceata mai consistenta unde din experienta o lumina puternica nu face decat sa inrautateasca situatia.
    In alta ordine de idei obligativitatea actuala de a merge cu faza mica tot timpul e bine venita insa la masinile echipate full LED cred ca sunt suficiente pe timp de zi doar luminile de pozitie fiind suficient de luminoase....

    Comment


    • Interesant sistemul lor, desi nu pare a fi cum credeam eu, o matrice cu multe LED-uri, si mai folosesc si reflector nu projectors.
      Oricum in testul IIHS X5 a iesit ok la faruri, cee ce este bine (spre deosebire de seria 3 care a primit rating Poor).
      Originally posted by CatalinP View Post

      Comment


      • Ba este matrice de leduri. Oglinda farurilor e formata din multe sectoare verticale, fiecare pentru un led. Fiecare led proiecteaza lumina pe un sector de oglinda, ce este apoi reflectata pe drum.

        Iar in locul proiectoarelor, la anumite modele, sunt niste spoturi de lumina, ce, in combinatie cu camera IR, emit flash-uri spre pietonii ce se intersecteaza cu traiectoria masinii, iar pe asflat apare o dunga alba de lumina pe directia pericolului.

        Overall, mie mi se pare un pas enorm inainte, ca siguranta rutiera, fata de Accord.
        Attached Files
        CatalinP
        Senior Member
        Last edited by CatalinP; 08-10-17, 12:15.

        Comment


        • Normal ca e un pas inainte, altfel n-ar mai costa de 2.5 ori mai mult decat un Accord.

          Comment


          • 1. Accord nu mai exista in oferta Honda.
            2. Seria 3 nu e chiar de 2.5 ori mai scumpa decat Accord. (ca sa compari masini din aceeasi clasa)

            Comment


            • Logic. Totusi, era vorba despre o tehnologie pe care nu o vom regasi pe nici un model Honda 10 ani de aici inainte, din ratiuni de costuri.

              Comment


              • La ce gama de mașini are Honda momentan, sper sa mai existe dealeri în România peste 10 ani.

                Comment


                • De parca Honda ar da 2 lei pe piata din Ro...

                  Comment


                  • Originally posted by dinoc View Post
                    pe ce masina? De fabrica sau aftermarket?
                    incomparabil mai bine decat halogen as putea intelege, dar incoparabil mai bine decat xenon, mai greu (la lucsi sunt cam la fel)
                    mai conteaza si felul in car pune farul lumina pe asfalt a.i. sa nu creeze glare, sau sa bata lumina si pe stanga si pe dreapta cum trebuie nu doar pe o parte, sau sa prinda un obstacol la departare, vezi testele IIHS si explicatiile de ce unele masini cu LED au luat totusi Poor la rating

                    impresiile pot fi una, facts alta
                    un vovlo v40
                    https://www.youtube.com/watch?v=s2xzJ8ULZmI

                    Comment


                    • Parca cel din imagini e s60, nu V40.

                      Comment


                      • Originally posted by dantt View Post
                        Parca cel din imagini e s60, nu V40.
                        este un showcase.

                        Comment


                        • poate ca as lua LED dar eventual fara toate automatizarile care complica mult farul
                          RDX cu jewel headlights ia scor mare
                          Volvo XC90 nu

                          in paranteza, or fi dolari canadieni?
                          http://cuv.acura.ca/2016-Acura-RDX-C...tails/14288528
                          Turkish
                          Senior Member
                          Last edited by Turkish; 09-10-17, 12:16.
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • La Serie 3, trecerea de la LED la Adaptive LED (nu stiu daca este exact tehnolgoia din video-ul prezentat, insa permite pastrarea permanenta a fazei lungi si ajusteaza fluxul luminos in functie de trafic) este 1220 eur.

                            Comment


                            • Da, canadieni tre sa fie


                              Originally posted by Turkish View Post
                              poate ca as lua LED dar eventual fara toate automatizarile care complica mult farul
                              RDX cu jewel headlights ia scor mare
                              Volvo XC90 nu

                              in paranteza, or fi dolari canadieni?
                              http://cuv.acura.ca/2016-Acura-RDX-C...tails/14288528

                              Comment


                              • Daca e Acura din Canada (acura.ca), apoi musai sa fie canadieni.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X